Rm., czyli remedium na stres. Leśne rytuały z herbatą w tle

Pod enigmatyczną nazwą rm. kryje się nietypowy zestaw do zaparzania ziół w terenie. Jego autorką jest młoda projektantka Weronika Wacławik, absolwentka Instytutu Grafiki i Wzornictwa na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie.

W dobie cyfryzacji zapomnieliśmy jak ważny jest kontakt z naturą. Przedłużająca się izolacja społeczna przypomniała nam jednak jak wiele wartości niesie ze sobą wypoczynek na łonie natury a debiutancki koncept projektantki wychodzi naprzeciw wzmożonej potrzebie relaksu. – Obecnie dominuje chęć dbania o fizyczną sferę swojego ciała, natomiast ta psychiczna jest zaniedbywana – wspomina Weronika Wacławik. Zestaw rm. uświadamia jak wiele rzeczy, które robimy w domu, możemy zabrać ze sobą na zewnątrz. Pomysł na stworzenie akurat takiego projektu wziął się z naturalnej potrzeby człowieka do skorzystania z chwili przerwy, a takowej często towarzyszy filiżanka herbaty. Użytkownik, korzystając z zestawu staje się uczestnikiem rytuału prowadzącego do zminimalizowania stresu. Cały rytuał nie odbywa się w jednym miejscu, jest powiązany z całym szeregiem gestów i czynności z nim związanych.

Ważnym elementem zestawu jest dedykowany plecak, który ułatwiała transport. Kolejnym etapem jest znalezienie kamienia oraz miejsca, w którym rozpakowujemy zawartość zestawu. Kamień musimy znaleźć, bo nakłania nas to do głębszego kontaktu z naturą. Następnym elementem rytuału jest rozładowanie nagromadzonych emocji. W tym celu użytkownik za pomocą pieńka oraz kamienia wbija stelaże w ziemię. Pieniek z czasem zacznie się deformować i tym samym stanie się symbolicznym odzwierciedleniem naszych emocji. Ostatnim krokiem jest ustawienie ceramiki na stelażach i przyrządzanie naparu. Podczas parzenia ziół użytkownik wszystko wykonuje własnoręcznie a kolejne czynności prowadzą do ukojenia. – Uczestnicząc w ceremonii możesz oczyścić ciało, ale także duszę. Jej celem jest dążenie do osiągnięcia wewnętrznej harmonii i spokoju – dodaje projektantka.

Więcej na: www.behance.net/weronikawacawik

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Przyszłość wellness

Przyszłość wellness

Warszawa | 19 czerwca 2023

Zmysłowe wnętrze Sense Med Concept od Boris Kudlička with Partners

Between: Czas złapać oddech

Czas na oddech

Warszawa | 26 września 2020

Te akcesoria do medytacji wspaniale odnajdą się w każdym wnętrzu