Graficzne arcydzieła przedstawiające świat natury

Od 19 maja do 18 października w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie podziwiać można wyjątkową wystawę prezentującą graficzne arcydzieła przedstawiające świat natury. Prezentowana ekspozycja „Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza” to opowieść o artystycznych i naukowych fascynacjach arcydziełami natury.

Choć podstawowym przeznaczeniem atlasów historii naturalnej było zastosowanie naukowe, to kunszt rytowników i drukarzy oraz niezwykła precyzja wykonania, a także estetyczna stylizacja przemawiają za tym, by uznać je za autonomiczne dzieła sztuki. Wybór prac dokonany z myślą o prezentowanej w MCK wystawie dotyka współczesnych kontekstów: ekologii, powrotu do uważnego zainteresowania naturą, zdrowego żywienia i diety czy też ogólnie trendów slow-life.

– Nasza ekspozycja jest okazją do przypomnienia jednej z najważniejszych (a ciągle nie dość dostępnej dla publiczności) kolekcji sztuki graficznej, którą szczyci się Kraków, a jednocześnie stanowiącą o wyjątkowości dziedzictwa kulturowego naszego miasta. Poprzez tę wystawę chcemy również podkreślić fakt, iż dziedzictwo naturalne, w taki sam sposób jak to kulturowe, jest nieodnawialnym zasobem nas wszystkich – wyjaśnia Agata Wąsowska-Pawlik, dyrektorka MCK.

Na bogatą ekspozycję składa się ponad 40 atlasów flory i fauny (zarówno otwarte woluminy, jak i luźne karty), niemal 400 prac z wizerunkami ryb, ponad 90 oryginalnych wielkoformatowych plansz z przedstawieniami ptaków i roślin. Pokazane zostały też nigdy nieprezentowane zachwycające edytorsko grafiki i teki, w tym m.in. prace znanej przyrodniczki Marii Sibylli Merian, Georges’a Cuviera, Eleazara Albina, François Levaillanta czy słynne dzieło Ulissesa Aldrovandiego.

Więcej na: www.mck.krakow.pl

***

Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Rm., czyli remedium na stres. Leśne rytuały z herbatą w tle

Leśne rytuały

Kraków | 8 sierpnia 2020

Antystresowy zestaw do zaparzania ziół w terenie

Nemo House: Dom nad jeziorem

Nemo House

Warmia | 24 stycznia 2020

Dom, który zrósł się z otoczeniem

Blisko natury

Blisko natury

| 1 września 2019

Miejsca, w których architektura łączy się z przyrodą