Lacaton & Vassal z Nagrodą Pritzkera 2021

Nagroda Pritzkera 2021 roku, najwyższe wyróżnienie w świecie architektury, została przyznana założycielom pracowni Lacaton & Vassal (Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal), francuskiemu duetowi znanemu z wielu zrównoważonych projektów mieszkaniowych.

49. i 50. Nagroda Pritzkera została ogłoszona dzisiaj przez The Hyatt Foundation. Anne Lacaton (ur. w 1955 roku we Francji) i Jean-Philippe Vassal (ur. w 1954 w Maroku) zostali nagrodzeni za prace architektoniczne, które wniosły stały i znaczący wkład w rozwój ludzkości i środowiska budowlanego. W uzasadnieniu do nagrody napisano, że projekty duetu „odpowiadają na klimatyczne i ekologiczne wyzwania kryzysowe naszych czasów, a także na pilne potrzeby społeczne”.

Radykalni w swojej delikatności

– W tym roku bardziej niż kiedykolwiek poczuliśmy, że jesteśmy częścią całej ludzkości. Czy to ze względów zdrowotnych, politycznych czy społecznych, istnieje potrzeba budowania poczucia wspólnoty. Lacaton & Vassal są radykalni w swojej delikatności i odważni poprzez subtelność, równoważąc pełne szacunku, ale proste podejście do środowiska zbudowanego – powiedział Alejandro Aravena, przewodniczący jury Pritzker Architecture Prize.

Za swoje realizacje pracownia Lacaton & Vassal zdobyła wiele prestiżowych nagród, m.in. dwukrotnie znalazła się wśród finalistów EU Mies van der Rohe Award – w 2003 roku za modernizację Palais de Tokyo w Paryżu, a w 2007 roku za siedzibę Szkoły Zarządzania w Bordeaux. Przebudowa wieżowca mieszkalnego Tour Bois-le-Prêtre w Paryżu, której projekt opracowali wspólnie z Frédérikiem Druotem, zdobyła przyznawany przez Design Museum w Londynie tytuł Designs of the Year 2013 w kategorii architektura. W tym ostatnim przypadku do 50-metrowego obiektu z lat 60. architekci dodali z dwóch stron przeszklone balkony i ogrody zimowe, a także tak przeorganizowali przestrzeń, że udało się powiększyć powierzchnię istniejących mieszkań o 3500 m kw. i wygospodarować cztery nowe.

Architektura jest otwarta na życie

– Dobra architektura jest otwarta. Otwarta na życie, otwarta na zwiększanie wolności. Nie powinna być demonstracyjna ani imponująca, ale musi być czymś użytecznym i pięknym, z możliwością cichego wspierania życia, które będzie się w niej toczyć – powiedziała w jednym z wywiadów Anne Lacaton.

Nagroda Pritzkera (Pritzker Architecture Prize) przyznawana jest corocznie architektom, którzy mieli znaczący wkład w rozwój środowiska człowieka. Nagroda honoruje żyjącego architekta, który poprzez swoją sztukę, talent, wizjonerstwo oraz konsekwentne i znaczące zaangażowanie, wzbogaca otoczenie człowieka i jego środowisko budowlane poprzez swoją architekturę. Laureat otrzymuje 100 tys. dolarów i brązowy medal.

Nagrodę ufundował Jay A. Pritzker (1922–1999) wraz z żoną Cindy w 1979 roku. Rodzina Pritzkerów to właściciele międzynarodowego biznesu z siedzibą główną w Chicago, m.in. sieci hoteli Hyatt, zlokalizowanych na całym świecie. Pritzkerowie znani są również z wspierania aktywności edukacyjnych, naukowych, medycznych i kulturalnych.

Więcej na: www.pritzkerprize.com i www.lacatonvassal.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: