Miękkie oblicze betonu od Trzop Architekci

Choć beton kojarzy się głównie z surową, brutalistyczną stylistyką, projektanci ze studia Trzop Architekci udowodnili, że potrafi przybrać również lekkie oblicze. Najlepszym dowodem na to jest przytulny dom na Mazowszu.

Oryginalny sposób na wykorzystanie betonu w budowie domu

Dzieło Bartosza Trzopa, Konrada Rakowskiego i Małgorzaty Szlązek z warszawskiej pracowni architektonicznej Trzop Architekci znajduje się w niezwykłym otoczeniu Puszczy Kampinoskiej. Budowę zlecił znawca sztuki współczesnej, kolekcjoner i właściciel galerii sztuki, pragnący odpoczynku wśród niezmąconej przyrody, przez co dom wyróżnia się elegancją, jednak bez ekstrawertycznego nacechowania. Otulony betonową kurtyną, otwarty na malowniczy krajobraz dzięki szklanym ścianom, Dom Kurtyna zaskakuje lekkością formy i przytulnością, na którą składa się połączenie betonu, stali oraz drewna.

Nietypowym rozwiązaniem, po jakie sięgnęli architekci jest beton, który po odpowiednim przetworzeniu, nadaniu kształtu i faktury, wizualnie naśladuje kotary wykorzystane w przeszkleniach, otaczając cały dom miękką, falującą strukturą.

Na schemat domu składają się trzy bryły, dwie układające się w kształt litery L, trzecia natomiast tworzy piętro nad dłuższym ramieniem. Rozległe, panoramiczne okna otwierają przestrzeń na taras, za którym rozciąga się ogród. W dłuższym ramieniu ulokowano rozległy salon połączony z jadalnią i otwartą kuchnią. Znajdziemy tu również biuro, pokój dzienny, garderobę i łazienkę. Na pierwszym piętrze znajdują się dwie sypialnie, towarzyszące im łazienki i pralnia. Do domu przynależy również ulokowany w krótszym ramieniu garaż ze stanowiskami dla dwóch samochodów, kotłownia i magazyn. Oprócz tego na parterze znajduje się basen a płaski dach budynku pełni także funkcję rozległego tarasu.

Więcej na: www.trzoparchitekci.pl

Powiązane artykuły:

W poszukiwaniu harmonii. Drewniany dom w Karkonoszach

Zimowy raj

Karkonosze | 23 lutego 2021

Drewniany dom w Karkonoszach doskonale wpisuje się w górską scenerię

The Brick Vault House. Niezwykły dom zbudowany wewnątrz ramy

Struktura siatki

Walencja | 2 lutego 2021

The Brick Vault House. Niezwykły dom zbudowany wewnątrz ramy