Marek Cecuła z wystawą w Poznaniu

Pracownia Vzory zaprosiła do siebie Ćmielów Design Studio, jedną z wizytówek polskiego designu. Marka słynąca z nowoczesnej porcelany właśnie obchodzi dziesiąte urodziny. Z tej okazji w Poznaniu otwarto wystawę pt. „Design na tle tradycji”. Oglądać ją można właśnie w Pracowni Vzory, która z kolei obchodzi właśnie drugą rocznicę swego istnienia.

Ćmielów Design Studio powstało w 2013 r. jako nowa marka Polskich Fabryk Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” SA. Dotychczasowe kolekcje obu marek należą od dawna do absolutnego topu polskiej porcelany. Chlubiąc się dotychczasowymi sukcesami, trzeba było polską porcelanę skierować na nowe tory. Tak by odpowiadała współczesnym gustom.

– Celem było wprowadzenie współczesnego wzornictwa do istniejącego asortymentu klasycznej porcelany produkowanej nieprzerwanie od 1790 r. – mówi Marek Cecuła, dyrektor Artystyczny Ćmielów Design Studio, który podczas wernisażu we Vzorach wygłosił wykład.

– Marka powstała z myślą o klientach poszukujących oryginalnej estetyki i nowoczesnego designu. Ćmielów Design Studio jest pierwszą tego typu pracownią wzorniczą w Polsce. Powstało na styku przemysłu, sztuki i rzemiosła projektując i tworząc użytkowe, dekoracyjne kolekcje oraz oryginalne obiekty artystyczne – tłumaczy Cecuła.
 

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

Marka stała się swego rodzaju artystycznym poligonem eksperymentalnym. Jak widać po bezkompromisowych projektach miejscem wyjątkowo otwartym a niekiedy wręcz awangardowym. Zdaniem Cecuły to właśnie współpraca projektantów z wykwalifikowanymi rzemieślnikami jest tajemnicą powstawania tak wielu prestiżowych kolekcji, które stają się nowymi wizytówkami polskiej porcelany. Stworzone w ciągu dekady kolekcje nie są jedynie elementami wystroju nowoczesnych wnętrz.

W wielu przypadkach stają się ich głównymi aktorami. Skupiają na sobie uwagę raz za sprawą żywych kolorów tak jak zestawy Qubus – I oraz II, innym razem dzięki wyjątkowej formie. I tu znów przytoczyć można te same zestawy Qubus. W tym właśnie rzecz, że w przypadku projektów Ćmielów Design Studio wszystko ze sobą współgra.

Uwagę zwracają jednak także i bardziej stonowane w kolorystyce obiekty. Tu wśród faworytów znajduje się z pewnością biały zestaw ZZ solniczka/pieprzniczka opatrzony tylko czerwonymi detalami oraz budzący nieco laboratoryjne skojarzenia zestaw Extreme. W tym przypadku solniczka i pieprzniczka przypominają nieco probówki czekające tylko na użycie, by w zmienić skład chemiczny np. zupy.

Nakładam kolejne warstwy

Pracownia Vzory i Ćmielów Design Studio

Ćmielów Design Studio ciekawych projektów ma znacznie więcej. Właśnie dlatego warto odwiedzić poznańską wystawę we Vzorach. Miejscu wyjątkowym na mapie stolicy Wielkopolski i niezwykle dynamicznym. W ciągu zaledwie dwóch lat Pracownia Vzory gościła wiele wystaw, warsztatów i dyskusji o polskim designie. Przy ul. Ślusarskiej 15 podziwialiśmy już prace Oskara Zięty, Mai Ganszyniec czy właśnie Marka Cecuły. Lista nazwisk jest w tym przypadku naprawdę bardzo długa a z pewnością jeszcze bardziej będzie się wydłużać. Niech o tym świadczy tłum gości, który zawitał tu w miniony piątek podczas wernisażu. By zwiedzić wystawę, trzeba było swoje odczekać.

Również i wykład Marka Cecuły zaplanowany jako kameralne spotkanie spokojnie wypełniłby gośćmi sporą salę kongresową. Byliśmy oczywiście tam i my. Jubilatom życzymy wszystkiego dobrego i ze wzruszeniem przyznajemy, że tłum zwiedzających wystawę nakazuje nam być spokojnym o losy polskiego designu.

Marek Cecuła urodził się 23 kwietnia 1944 roku w Częstochowie w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Do 16. roku życia mieszkał w Kielcach, gdzie chodził do liceum plastycznego – tam po raz pierwszy zetknął się z ceramiką artystyczną. Ceramiczną pasję rozwijał w Izraelu na kursach prowadzonych przez uznanych ceramików, m.in. Gdulę Ogen i Jeana Mayersa. Po 12 latach przeniósł się do Brazylii, gdzie prowadził studio przy fabryce Schmidt Porcelain, by w roku 1976 osiąść w Nowym Jorku. Tam założył studio Modus Design oraz galerię Contemporary Porcelain. W latach 1985–2004 był dziekanem wydziału ceramiki w Parsons School of Design w Nowym Jorku, a w 2004–2010 – profesorem gościnnym w National Academy of the Arts w Bergen. W 2012 roku otworzył Design Centrum Kielce, a rok później Ćmielów Design Studio. Jest profesorem w Royal College of Art w Londynie.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Ceramiczny rebel

Ceramiczny rebel

Warszawa | 25 lutego 2024

Arkadiusz Szwed łamie ceramiczne tabu i manifestuje buntownicze idee

Trzy kolory awangardy

Trzy kolory awangardy

Warszawa | 18 lutego 2022

Geometryczne abstrakcje wyznacznikiem jednego z ciekawszych nurtów – De Stijl