Poobcuj z kulturą

Już w najbliższy weekend rozpoczyna się pierwsza edycja Targów Książki o Sztuce w Krakowie, a w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich ruszają Warszawskie Targi Designu. W Muzeum Śląskim w Katowicach można obejrzeć ciekawą wystawę pt. „Ciemna Strona Węgla”, w Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie pokazywane są prace Władysława Hasiora, a w warszawskiej Zachęcie dzieła brazylijskiej artystki Anny Belli Geiger, która należy do czołówki twórców z Rio de Janeiro. Interesująco zapowiada się wystawa „Dwelling” w Design Museum w Londynie. Warto też wspomnieć o ekspozycjach z dziedziny dizajnu w Design Museum w Helsinkach oraz Design Museum Holon. Zapraszamy!

Co: Targi Książki o Sztuce
Kiedy: 8.12.2018–9.12.2018
Gdzie: Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
Już w najbliższy weekend w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK rozpoczynają się Targi Książki o Sztuce. To pierwsze tego typu wydarzenie, w którym zapowiedziały udział aż 22 instytucje. Wśród wystawców są muzea, galerie, wydawnictwa, biblioteki oraz uczelnie z całej Polski. To okazja, aby kupić wyjątkowe publikacje, wziąć udział w interesujących dyskusjach i spotkaniach z wydawcami. Dodatkowo dla dzieci przygotowano ciekawe warsztaty.
Więcej na: www.mocak.pl

Co: Warszawskie Targi Designu WZORY
Kiedy: 8.12.2018–9.12.2018
Gdzie: Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy w Warszawie
Już w weekend rozpoczynają się kolejne Warszawskie Targi Designu WZORY – cykliczne wydarzenie promujące designerów oraz rzemieślników działających w branży wnętrzarskiej.
Na trzech poziomach ponad 200 wystawców zaprezentuje swoje wyroby – meble, ceramikę, tekstylia oraz inne przedmioty z dziedziny sztuki użytkowej. To świetna okazja do kupienia prezentów świątecznych.
W strefie Zero Waste będzie można zobaczyć projekty oparte na biodizajnie i recyclingu oraz wziąć udział w wykładzie przybliżającym trendy w projektowaniu blisko natury.
Więcej na: www.wzorytargi.pl

Co: Wystawa „Ciemna Strona Węgla”
Kiedy: 3.12.2018–31.12.2018
Gdzie: Muzeum Śląskie w Katowicach
W Muzeum Śląskim rozpoczęła się ciekawa wystawa z dziedziny designu krytycznego. W centrum uwagi znajduje się węgiel przedstawiony nie jako paliwo, ale materiał, z którego można stworzyć różne przedmioty, np. klocki, świece, urnę. Według organizatorów „powstałe obiekty skłaniają bardziej do zadawania pytań niż udzielania odpowiedzi. Dodatkowo ich wątpliwa funkcjonalność kłóci się z oczywistym przeznaczeniem (…). Prezentacja zwiększa świadomość konsekwencji, które niesie ze sobą ingerowanie ludzi w świat naturalny i skłania do zastanowienia, czy ten potencjalnie przyszły świat, jest tym, w którym chcielibyśmy żyć”.
Więcej na: www.muzeumslaskie.pl

Co: Wystawa „Mapy pod niebem Rio de Janeiro”
Kiedy: 8.12.2018–24.02.2019
Gdzie: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
W warszawskiej Zachęcie już weekend będzie można obejrzeć wystawę prac brazylijskiej artystki Anny Belli Geiger. Należy ona do czołówki twórców z Rio de Janeiro łączących tradycję ekspresjonistyczną z neokonkretyzmem. Oprócz jej rysunków, grafiki i prelekcji wideo pokazywany będzie wybór eksponatów z serii Szuflady (Gavetas), a także z serii Zwoje (Rollos) i Małe zwoje (Rollinhos) z lat 90. XX wieku.
Więcej na: www.zacheta.art.pl

Co: Wystawa „Designers in Residence 2018: Dwelling”
Kiedy: 8.12.2018–24.03.2019
Gdzie: Design Museum w Londynie
Motywem przewodnim wystawy jest „Mieszkanie”. Rosnące koszty budownictwa mieszkaniowego  sprawiają, że zmienia się sposób postrzegania domu. Ważne staje się nie to, gdzie się mieszka, ale w jaki sposób się żyje. Organizatorzy postawili sobie pytanie w jaki sposób projektowanie może reagować na te wyzwania i jak zmienia się nasze postrzeganie domu jako przestrzeni do życia?
Wystawa prezentuje cztery innowacyjne projekty.
Więcej na: www.designmuseum.org

Co: Wystawa „SZROT” Gregora Gonsiora
Kiedy: 7.12.2018–2.02.2019
Gdzie: Galeria Studio BWA Wrocław
Już w piątek w galerii Studio BWA Wrocław będzie można obejrzeć prace Gregora Gonsiora, artysty, który do swoich dzieł wykorzystuje materiały znalezione na miejskich nieużytkach, nadając im nowe życie. Tytułowy „szrot” w języku niemieckim oznacza „odcięty kawałek” lub „złom”.
Anna Herbut, kuratorka wystawy uważa, że „Gonsiora, jako Ślązaka, szczególnie interesują mniejszości etniczne i kulturowe. Czy tego chcemy, czy nie umocowanie tożsamości osobistej w tej zbiorowej w wielu przypadkach implikuje niechęć do tego, co inne i obce. Automatycznie buduje podział na my i oni”.
Więcej na: www.bwa.wroc.pl

Co: Wystawa prac Josefa Franka
Kiedy: 12.10.2018–17.03.2019
Gdzie: Design Museum w Helsinkach
Trwa wystawa prac urodzonego w Austrii architekta i projektanta mebli oraz tkanin – Josefa Franka (1885–1967). To ikoniczna postać, której twórczość wciąż definiuje pojęcie powojennego nordyckiego wzornictwa. Ekspozycja w Design Muzeum w Helsinkach to największa wystawa prac artysty, jaką do tej pory zorganizowano. Kuratorami są architekt Hermann Czech i kurator Sebastian Hackenschmidt.
Więcej na: www.designmuseum.fi

Co: Wystawa Working Together: Design and Engineering
Kiedy: 27.11.2018–27.04.2019
Gdzie: Design Museum Holon w Izraelu
Ciekawa wystawa Working Together: Design and Engineering w Design Muzeum w Holon jest próbą pokazania jak otaczający nas świat i rynek produktów użytkowych się zmienia, jak dostosowuje stare technologie do nowoczesnych trendów i przekształca tradycyjne urządzenia w futurystyczne hybrydy. Wśród eksponatów można zobaczyć bezprzewodowy odkurzacz wyprodukowany przez firmę Jamesa Dysona.
Więcej na: www.dmh.org.il

Co: Wystawa prac Władysława Hasiora pt. „Wyobraźnia poetycka”
Kiedy: 26.10.2018–9.12.2018
Gdzie: Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim
To już ostatnie chwile, aby obejrzeć monograficzną wystawę prezentującą prace wybitnego artysty – Władysława Hasiora, rzeźbiarza, malarza, scenografa związanego z Podhalem. Wśród eksponatów są asamblaże, czyli formy artystyczne, będące odmianą kolażu, wczesne dzieła twórcy, a także słynne Notatniki Fotograficzne.
Partnerem wystawy jest Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem.
Więcej na: www.mosart.pl

 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Gdzie warto się wybrać

W tym tygodniu

Łódź | 11 stycznia 2019

Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać.

Najważniejsze wydarzenia początku roku

Tu warto być!

Berlin | 31 grudnia 2018

Najważniejsze wydarzenia początku roku.