David Luraschi: fotograf radości

Francusko-Amerykański fotograf David Luraschi pracował dla takich marek jak Jacquemus, Nike, Hermes czy Calvin Klein, a jego najnowsza sesja produktowa dla BD Barcelona Design zachwyca surrealistyczną stylizacją i energią kolorów. Lurashi to prawdziwy fotograf radości. 

– Nigdy się nie poddawaj: wypracowanie własnego głosu wymaga czasu – zachęca artysta. 

Niezłomne przekonanie, że „w prawdziwym świecie jest wystarczająco dużo świetnego materiału”, i że nie trzeba upiększać rzeczywistości żeby uchwycić jej piękno, jest fundamentem jego cudownie niesfornych zdjęć.

Magazyn Design Alive

NR 48 LATO 2024

ZAMAWIAM

NR 48 LATO 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

David Luraschi działa pod wpływem impuls. W ten sposób jest w stanie uchwycić niejasne relacje i interakcje ludzi i przedmiotów, które dla większości z nas są nieoczywiste lub zbyt banalne żeby je zarejestrować. W jego obiektywie te „zwykłości” stają się magnetyczne. Pod tym względem Luraschi czerpie z dorobku takich sław jak XX-wieczny niemiecki dokumentalista August Sander czy japoński mistrz obiektywu – Nobuyoshi Araki.

Moda zawsze, choć pośrednio, odgrywała imperatywną rolę w twórczości Luraschiego. Jego voyeurystyczne podejście do fotografowania ludzi bez pokazywania ich twarzy jest jego znakiem rozpoznawczym w epoce, w której wciąż króluje reporterska estetyka street-u.

Drugą cechą charakterystyczną jego stylu jest nasycenie kolorami. Pod tym względem, do pewnego stopnia artysta jest antytezą swoich kadrów.

– Jestem typem faceta, który nosi spodnie typu chino, tenisówki i szary T-shirt. Jestem dyskretny, nie przeszkadzam. Po prostu czuję impuls, że niektórzy ludzie są tak fantastycznie ubrani, że szkoda byłoby ich nie celebrować — podsumowuje.David Luraschi_designalive

Dokładnie takie samo podejście widać w jego sesjach dla marek wnętrzarskich, szczególnie w najnowszej sesji dla BD Barcelona Design. 

Jako tło dla prezentacji szalonego i surrealistycznego portfolio marki, wybrano szczyt góry Montjuic w Barcelonie, a konkretnie pierścień olimpijski zaprojektowany przez architektów Correa i Milà na Igrzyska Olimpijskie w 1992 roku.

Reprezentowanie energii i przełomowej wizji miasta zawsze było siłą napędową BD, a David Luraschi uchwycił te cechy w perfekcyjny sposób. 

Połączenie modeli historycznych i współczesnych tworzy kolaż żyjący własnym życiem. Meble BD Barcelona Design wyglądają jakby były mieszkańcami stolicy Hiszpanii, zaproszonymi do zbiorowego portretu. 

Wszystko jest tu maksymalnie realistyczne a jednak bardzo malarskie. Efekt ten został osiągnięty przez harmonijne skontrastowanie płynnych, miękkich linii krzeseł, foteli i stolików wraz z subtelnym rygorem geometrii architektury i posadzki. Długie cienie kładące się na niej dodają kompozycji namiętnego pazura, który podkreśla dowcipny charakter mebli.  

David Luraschi_designalive

David Luraschi

Francusko-amerykański fotograf mieszkający w Paryżu. Uzyskał tytuł licencjata filmoznawstwa na Uniwersytecie Stanowym w San Francisco oraz tytuł magistra reżyserii artystycznej w Lozannie w Szwajcarii. Jego prace były wystawiane w Europie i Stanach Zjednoczonych. Współpracuje z magazynami takimi jak amerykański Vogue czy M Le Monde, a jego prace można znaleźć w książkach takich jak „Neapolis” wydawane przez Ill-Studio czy „Marseille je t’aime” autorstwa Jacquemus. Luraschi współpracował z markami takimi jak Hermes, Dior, Jacquemus, Nike, Rimowa, Nina Ricci, Galeries Lafayette czy l’Opera de Paris, dla której wyreżyserował film „Giselle: The Walking Landscape”.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

25-lecie Macieja Zienia

25-lecie Macieja Zienia

Warszawa | 19 grudnia 2023

Partnerem jubileuszu i towarzyszącego mu niezwykłego pokazu mody był Tubądzin

Skandalistka Mary Quant

Skandalistka Mary Quant

Londyn | 26 marca 2023

Historia brytyjskiej projektantki, która szokowała krótkimi spódniczkami