Najbardziej wzięte ilustratorki i ilustratorzy

Choć można by ich wymieniać bez końca, zebraliśmy tych, których prace stanowią najlepszą wizytówkę dla polskiej sztuki ilustracji. Jeśli jeszcze ich nie znacie, to najwyższy czas to nadrobić!

Polskie ilustratorki

Jan Bajtlik

www.janbajtlik.com

Na co dzień artysta multidyscyplinarny. W czasie wolnym ultramaratończyk i alpinista. Mieszka i pracuje w Argentière w Alpach Francuskich oraz w Warszawie. Członek Kapituły Design Alive Awards 2020, a w 2019 roku zdobywca głównej nagrody w kategorii Kreator „za piękną współpracę ze światową marką Hermès, dla której zaprojektował Animapolis – kultową chustę z Warszawą w roli głównej”. „Polska” chusta Hermèsa jest wciąż flagowym produktem marki, utrzymującym się na liście bestsellerów, a dla artysty z Polski stała się też dowodem uznania, zaproszeniem otwierającym drzwi do zamówień z innych działów słynnej francuskiej marki.

Katarzyna Bogdańska

ig.com/bogdanska.kasia

Urodzona w 1980 roku, mieszka i pracuje w Warszawie, gdzie studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych. Ilustruje dla prasy w kraju i za granicą. Jej ilustracje można oglądać w „Wysokich Obcasach”, „The Boston Globe”, „The Washington Post”, „ProPublica”, „The Atlantic”, „Harvard Magazine”, „Gazecie Wyborczej”, „Magazynie Znak”, „Magazynie Usta czy „Newsweeku”.

Polskie ilustratorki

Joanna Concejo

www.joannaconcejo.blogspot.com

Urodziła się w 1971 roku w Słupsku. Studiowała na Wydziale Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od 1998 roku mieszka we Francji. W 2002 roku została zaproszona do udziału w Busan Biennale w Korei. W 2004 roku wysyła swoje rysunki na Bologna Children’s Book Fair rozpoczynając swoją przygodę z ilustracją książkową. Od tego czasu jej prace pokazywane są na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych (m.in. we Włoszech, Francji, Anglii, Iranie, Portugalii). Współpracuje m.in. z Le Petit Atelier de Paris oraz z włoskimi szkołami ilustracji – Ars in Fabula (Macerata) i Scuola Internazionale d’Illustrazione di Sàrmede. Jest autorką ilustracji i prac graficznych do kilkunastu książek, które ukazują się regularnie we Włoszech, Francji, Hiszpanii i Szwajcarii, a także w Polsce. Współpracuje również z Olgą Tokarczuk, dla której tworzy ilustracje do książek.

Polskie ilustratorki

Marysia Dek-Lewandowska

fb.com/dekillustration

Mieszka i tworzy w Puszczy Białowieskiej. Autorka i ilustratorka książek wydawanych na całym świecie. Prace artystki wystawiano w Polsce, ale również na: XXI Spotkaniu Autorów w Szekszardzie, Quadrenniale Książki Obrazkowej w Rydze, na wystawie „LOVE BOAT” w Porto, a także na Festiwalu Ilustratorów w Londynie.

Joanna Grochocka

ig.com/joanna.grochocka

Artystka wizualna, autorka ilustracji książkowych i prasowych, plakatów, murali, scenografii. Ilustrowała m.in. dla „New York Times”, „Washington Post”, „Dwell”, „Wall Street Journal”, czy Opery Narodowej. Tworzyła scenografie i set design dla wydarzeń artystycznych, teatralnych i modowych (m.in. Galeria Arsenał, Teatr Telewizji, TFH Concept). Laureatka srebrnego medalu w konkursie Society of Illustrators w Nowym Jorku w kategorii Book Illustration za ilustracje do książki „Historie nie do końca zmyślone” T. Wiśniewskiego. Jej prace należą do stałej kolekcji „The Archive” American Illustration (AI-AP.com). W 2022 r otrzymała Nagrodę Główną w konkursie Polish Graphic Design w kategorii Ilustracja Prasowa. Stała autorka Kwartalnika „Przekrój”, prowadzi m.in. rubrykę „Wyimki Ilustrowane”, w której przedstawia swoje ulubione fragmenty literackie i je ilustruje, oraz „Imponderabilia Miejskie” czyli ilustrowane zdjęcia z podróży po świecie. Absolwentka Filozofii na Uniwersytecie Gdańskim, studiowała Grafikę w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Gosia Herba

www.gosiaherba.pl

Ilustratorka, autorka książek dla dzieci, historyczka sztuki. Urodziła się w 1985 roku w Oławie, obecnie mieszka i pracuje we Wrocławiu. Od 15 lat zajmuje się ilustracją prasową, książkową i komercyjną. Projektuje też większe formy, związane z architekturą, wnętrzami. W ilustracji łączy tradycyjne techniki, takie jak kredki, gwasz, tusz z rysunkiem cyfrowym. W wolnych chwilach haftuje i lepi figurki. Jej prace publikowane są na całym świecie. Rysowała m.in. dla „The New Yorker”, „The New York Times”, „Der Tagesspiegel”, „The Washington Post”, „Google”. Brała także udział w licznych wystawach poświęconych ilustracji książkowej m.in. The Illustrators Exhibition – Bologna Children’s Book Fair, Golden Pinwheel Young Illustrators Award czy BIBF Ananas International Illustration Exhibition. Zilustrowana przez nią książka „Invented by Animals” zdobyła nagrodę Blue Peter Book Award 2022 w kategorii Non-Fiction zaś „Balonowa 5” znalazła się na IBBY Honour List 2022.

Paweł Jońca

www.paweljonca.com

Urodził się 28 listopada 1968 w Warszawie. Z wykształcenia architekt, z wyboru ilustrator prasowy i plakacista. Naczęściej podejmuje tematy społeczne, psychologiczne lub związane z nowymi mediami. Współpracował z „Przekrojem”, „Wprost”, „Newsweekiem”, zilustrował m.in. polskie wydania dzieł Chucka Palahniuka. Laureat licznych konkursów, jego prace zostały również wyróżnione publikacją w prestiżowym albumie TASCHEN „ Illustration Now, vol.5” prezentującym sylwetki 150 najciekawszych twórców ilustracji na świecie.

Bartosz Kossowski

www.bartoszkosowski.com

Rocznik 79. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz filologii angielskiej we Wrocławiu. Od trzynastu lat zajmuje się plakatem filmowym, ilustracją prasową oraz portretem. Współpracował między innymi z Apple, Canal+, Netflixem, Legendary Pictures, Orange, ING, Studiem filmowym Kadr, „The New Yorker”, „The Economist” „The New Republic”, „The Hollywood Reporter” czy „Politico”. Jego prace były wielokrotnie wyróżniane za granicą, w takich konkursach jak World Illustration Awards, New York Festival Awards, American Illustration, Spectrum, 3×3, Graphis, Polish Graphic Design Awards czy European Design Awards i publikowane w prestiżowych wydawnictwach Taschen, Abrams, Huginn & Muninn oraz Bloomsbury. Jako jedyny Polak jest laureatem trzech złotych medali przyznawanych przez amerykańskie stowarzyszenia ilustratorów. 

Polskie ilustratorki

Nikola Kucharska

www.nikolakucharskaart.blogspot.com

Ilustratorka i autorka książek, komiksów i ilustracji do gier planszowych dla dzieci i młodzieży. Ma na koncie ponad dwadzieścia pięć książek. Współpracuje z wieloma wydawcami m.in. w Polsce, Francji, Chinach, Dani, Finlandii, Korei, Niemczech czy Hiszpanii. Jej „Podróż dookoła świata. Północ–południe. Wschód–zachód” nominowano w konkursie PTWK. Najpiękniejsza Książka Roku 2016. „Zaginiona wyspa” otrzymała nominację w tym samym konkursie w 2019 roku, a w 2020 jej „Fakty i plotki o smokach” zostały w nim wyróżnione. Jej „Zwierzęta, które zniknęły. Atlas zwierząt wymarłych” (teksty: Katarzyna Gładysz, Joanna Wajs i Paweł Łaczek) otrzymały nagrodę główną w konkursie Mądra Książka Roku 2018, nagrodę główną w austriackim konkursie na naukową książkę dla dzieci Wissenschaftsbuch des Jahres, wyróżnienie w XVII edycji konkursu Świat Przyjazny Dziecku oraz nominację w konkursie Przecinek i Kropka Najlepsza Książka Roku 2018. Prywatnie właścicielka dwóch kotów, miłośniczka kawy, porządku i dobrego jedzenia. Kiedy nie rysuje i nie myśli o książkach, najchętniej gra w gry wideo, piecze chałki i chodzi na piesze wycieczki do lasu.

Paweł Mildner

www.pawelmildner.com

Rocznik 1986. Ilustrator i projektant graficzny, autor książek obrazkowych, twórca plakatów. Laureat wielu nagród i wyróżnień (The White Ravens, Golden Pinwheel Awards, Klub Twórców Reklamy, Polish Graphic Design Awards). Fascynację klasyczną grafiką z połowy XX wieku łączy z zainteresowaniem międzynarodową sceną graffiti. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

Aleksandra i Daniel Mizielińscy

www.oladaniel.com

Oboje urodzeni w 1982 r. – z zaledwie dwudniowym odstępem od siebie. Absolwenci Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych – poznali się w 2002 roku na egzaminach wstępnych. Pod koniec trzeciego roku studiów wspólnie założyli Hipopotam Studio, specjalizujące się w projektowaniu książek i dość specyficznych stron internetowych. Dziś zajmują się nie tylko grafiką i stronami, ale również projektowaniem gier oraz tworzeniem książek. Laureaci licznych nagród i wyróżnień, w tym prestiżowego międzynarodowego wyróżnienia BolognaRagazzi Award 2010 za książkę „Co z ciebie wyrośnie?” oraz francuskiej Prix Sorcières 2013 i włoskiej Premio Andersen 2013 za „Mapy”. Edukacyjny album komiksowy „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych” zdobył wyróżnienie w konkursie BolognaRagazzi Award 2020, został wpisany na listę White Ravens i trafił na listę lektur szkolnych. „Wielka podróż dziadka Eustachego” została wpisana na listę 100 wybitnych książek obrazkowych Braw Amazing Award i znalazła się w finale BolognaRagazzi Award 2022. Ich książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków, jak dotąd doczekały się 225 wydań.

Agata Nowicka

www.agatanowicka.com

Urodzona w 1976 r. w Gdańsku, ilustratorka i rysowniczka. Ukończyła Liceum Plastyczne w Gdyni Orłowie, w roku 2000 rozpoczęła studia na Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Od grudnia 2001 publikuje pierwszy w Polsce blog rysunkowy komiks.blog.pl. Jego bohaterką jest Endo, komiksowe alter ego autorki. Współpracuje z czasopismami z polski i za granicy, jej prace pojawiały się m.in. w „Metro International”, „Przekrój”, „The New Yorker” czy „New York Times”. W latach 2006–2008 była redaktor naczelną pisma „Exklusiv” z grupy wydawniczej Valkea Media. Była jedną z założycielek pisma „GAGA” (2008) i jego pierwszą dyrektorką artystyczną, w tym samym wydawnictwie. W 2011, razem z Marią Zaleską założyła agencję ilustratorów ILLO, która następnie przekształcona została w fundację. W październiku 2011 magazyn „PRESS” uznał ją za najlepszą polską ilustratorkę prasową w swoim rankingu ilustratorów. Aktywnie zaangażowana w animację polskiej sceny ilustracji.

Urszula Palusińska

www.ulapalula.com

Urodziła się w 1984 roku. Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie aktualnie mieszka i pracuje. Zajmuje się ilustracją, tworzeniem książek oraz animacją. Książka „Majn Alef Bejs” z jej ilustracjami zdobyła prestiżową Bologna Ragazzi Award w kategorii non fiction, srebro w konkursie European Design Awards i wyróżnienia na biennale ilustracji Ilustrarte w Lizbonie oraz w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY. Jej autorska książka „Brzuchem do góry” otrzymała złoto w Nami Concours 2019 oraz tytuł Książki Roku 2017 Polskiej Sekcji IBBY w kategorii graficznej. W 2010 roku zrealizowała swój film dyplomowy „Coś w tym gatunku”, który zdobył m.in. nagrodę publiczności na Ogólnopolskim Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych OFAFA w Krakowie. Jej kolejne filmy animowane były prezentowane na najważniejszych polskich festiwalach filmowych. 

Polskie ilustratorki

Mikołaj Pasiński

www.mikolajpa.com

Urodzony w 1982 r. w Opolu. Mieszka i tworzy we Wrocławiu. Autor komiksów i książek dla dzieci, projektant UX, grafik, twórca kolaży. Absolwent kulturoznawstwa. Założyciel, redaktor i art-director internetowego magazynu muzycznego popupmusic.pl (2003-2018). Współpracuje z Gosią Herbą, ich wspólne publikacje są wydawane w wielu krajach. Zdobywają wyróżnienia i nagrody, m.in.: Polskiej Sekcji IBBY, PGD Awards, PTWK (Najpiękniejsze Polskie Książki), Muzeum Książki Dziecięcej, Świat Przyjazny Dziecku, Ibby Honour List 2022, a ostatnio nagrodę Żółtej Ciżemki. Na instagramowym profilu @uwaga.pies publikuje kolaże-komiksy sklejane z tekstów i zdjęć wyciętych ze starych polskich magazynów.

Patrycja Podkościelny

ig.compodkoscieln

Mieszka i pracuje w Gdańsku. Zajmuje się grafiką: od litografii i ilustracji po projektowanie graficzne i typografię. Prowadzi prelekcje, warsztaty oraz wykłada na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Pracowała dla takich klientów jak Adobe, Nike, Netflix, „Huffington Post”, „2+3D”, „Przekrój” czy „Newsweek”, zaś jej prace można było zobaczyć poza Polską w USA, Anglii, Japonii czy Chinach.

Zuzanna Rogatty

www.rogatty.com

Projektantka multidyscyplinarna, na co dzień pracująca w Nowym Jorku i mieszkająca na Hawajach. Senior Designer w studio COLLINS. Laureatka nagrody Young Guns: the vanguard of 30 under 30 creative professionals, Art Directors Club, Type Directors Club. Ilustrowała m.in. dla „The New York Times”, „New York Magazine”, „Bon Appétit” i Google Doodle. Współpracowała z markami takimi jak Nike, Rapha, M.AD School of Ideas, czy polskimi markami modowymi: MAWO i Vasina. Absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Plastyka w Bydgoszczy.

Dawid Ryski

www.dawidryski.pl

Urodzony w 1982 roku w Starachowicach. Z wykształcenia architekt krajobrazu, zajmuje się ilustracją i muzyką. Mieszka i pracuje w Puławach. Jest autorem licznych ilustracji prasowych m.in. do „The Washington Post”, „The Wall Street Journal”, „The New York Observer”,” L’Optimum”, „American Lawyer Magazine”, „Wprost” czy „Przekrój” oraz wielu plakatów koncertowych. Ponadto zajmuje się projektowaniem murali, okładek do płyt i książek oraz grafik dla firm odzieżowych. Współpracował z takimi firmami i markami jak: Apple, VISA, Volkswagen, Saucony, Eurovision Music Contest, HBO, Netflix, Skanska, Gestalten, British Council, Ikea, Converse, Lagom Design, Sony Music, PIAS record i Browary Warszawskie.

Polskie ilustratorki

Piotr Socha

Urodzony w 1966 r. Grafik, projektant, ilustrator. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jeden z najpopularniejszych polskich ilustratorów prasowych, współpracował m.in. z „Gazetą Wyborczą”, „Newsweekiem”, „Przekrojem”, „Polityką”. Projektował książki, gry planszowe, audiobooki i logotypy. Zaprojektował i zilustrował cieszące się powodzeniem, przekładane na wiele języków książki Pszczoły, Drzewa (z tekstem Wojciecha Grajkowskiego) i Brud. Cuchnąca historia higieny (z tekstem Moniki Utnik-Strugały), które ukazały się w wydawnictwie Dwie Siostry.

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Graficy i ilustratorzy, których prace warto znać

Miej ich na oku

Warszawa | 21 listopada 2020

Oto graficy i ilustratorzy, których prace warto znać

Co nowego w designie, architekturze i sztuce? Polecamy najciekawsze listopadowe wydarzenia

Chodźcie z nami!

Warszawa | 31 października 2020

Polecamy najciekawsze listopadowe wydarzenia

Artyści zabierają głos w sprawie protestów: – Dość łamania praw kobiet!

Głos artystów

Warszawa | 27 października 2020

Artyści solidaryzują się z protestującymi

Co nowego w designie, architekturze i sztuce? Polecamy najciekawsze październikowe wydarzenia

Kierunek: sztuka!

Warszawa | 1 października 2020

Polecamy najciekawsze październikowe wydarzenia