Graficy i ilustratorzy, których prace warto znać

Czyje prace warto mieć na oku? Kogo śledzić na Instagramie? Prezentujemy przegląd polskich twórców, których prace warto znać!

polscy graficy

Gosia Herba
www.gosiaherba.pl

Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Uczęszczała do Państwowej Szkoły Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie zdobyła dyplom jubilera projektanta. W 2010 roku Ukończyła Historię Sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. Od ponad 12 lat pracuje z klientami z całego świata, rysując ilustracje prasowe, projektując okładki, a także większe formy dla architektury i wnętrz. Jest też znana z ilustracji do książek dla dzieci i komiksów. Rysowała m.in dla: „The Washington Post”, „The Oprah Magazine”, „Nature”, „Vanity Fair”, „Quartz” „Penguin Random House”, „Przekrój”, „The Atlantic”, Warby Parker, Wetransfer oraz Google. Prace Herby wielokrotnie wyróżniano i wystawiano w Polsce i za granicą: Książka Roku IBBY, PGD Awards, Golden Pinwheel Young Illustration Competition, Biennial of Illustrations Bratislava, Tallinn Illustrations Triennial, 2020 Bologna Children’s Book Fair Exhibition.

polscy graficy

Patrycja Podkościelny
www.podkoscielny.com

Mieszka i pracuje w Gdańsku. Zajmuje się szeroko pojętą grafiką, od litografii i ilustracji po projektowanie graficzne i typografię. Prowadzi prelekcje, warsztaty oraz wykłada na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Pracowała dla takich klientów jak Adobe, Nike, Netflix, „Huffington Post”, „2+3D”, „Przekrój” czy „Newsweek”, zaś jej prace można było zobaczyć poza Polską w USA, Anglii, Japonii czy Chinach.

polscy graficy

Bartosz Kosowski
www.bartoszkosowski.com

Rocznik 79. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz filologii angielskiej we Wrocławiu. Od trzynastu lat zajmuje się plakatem filmowym, ilustracją prasową oraz portretem. Współpracował między innymi z Apple, Canal+, Netflixem, Legendary Pictures, Orange, ING, Studiem filmowym Kadr, „The New Yorker”, „The Economist” „The New Republic”, „The Hollywood Reporter” czy „Politico”. Jego prace były wielokrotnie wyróżniane za granicą, w takich konkursach jak World Illustration Awards, New York Festival Awards, American Illustration, Spectrum, 3×3, Graphis, Polish Graphic Design Awards czy European Design Awards i publikowane w prestiżowych wydawnictwach Taschen, Abrams, Huginn & Muninn oraz Bloomsbury.

Kosowski jako jedyny Polak jest laureatem trzech złotych medali przyznawanych przez amerykańskie stowarzyszenia ilustratorów. Tylko w ciągu ostatniego roku jego prace „Kompozycje Przestrzenne” stworzone dla hotelu Puro w Łodzi oraz plakaty do „Lśnienia” i „Głowy do wycierania” zdobyły 19 nagród i wyróżnień, między innymi złoto w konkursie Spectrum 27 i brąz w konkursie European Design Awards. Od pięciu lat Kosowski jest jednym z mentorów Adobe Design Achievement Awards.

polscy graficy

Aleksandra Morawiak
www.aleksandramorawiak.com

– Wierzę w siłę mocnych kolorów i kształtów. Są formalnym potencjałem, nadającym sens ostatecznej formie tego, co widzimy oraz tego, co twórca pokazuje jako jego spojrzenie na świat – mówi o swojej twórczości Aleksandra Morawiak. – Tworzenie kolaży jest dla mnie sposobem na wyrażenie siebie. Tworzę nowme światy, do których chciałabym Cię zaprosić – dodaje. Współpracuje z wydawnictwami, markami, agencjami w Polsce i za granicą. Między innymi z tytułami takimi jak: „Zwierciadło”, „Wysokie Obcasy Extra”, „Design Alive”, „Label Magazine”, „Modern Designers”, „Kukbuk”, „Elle”, „Pani”.

Jej ilustracje zostały również wyróżnione prestiżowym znakiem jakości Must Have, przyznawanym przez Łódź Design Festival oraz Złotą Nagrodą KTR Klubu Twórców Reklamy w kategorii Ilustracja za „Zmysłownik” stworzony dla magazynu „Kukbuk” w 2018 roku. Innym wyróżnieniem była pierwsza nagroda w European Product Design Award 2019 za projekt wzoru pościeli „Liquid memory” dla marki Foonka.

polscy graficy

Katarzyna Bogucka
www.nioska.com

W 2009 roku obroniła dyplom malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wszechstronna ilustratorka. Jej prace można zobaczyć zarówno na łamach prasy (m.in. „Twój Styl”, „Zwierciadło”, „Wysokie Obcasy”), książek dla dzieci, w animacji, jak i szeroko pojętym designie. W 2013 otrzymała nagrodę NAMI Island International Concours for picture book illustrations in Seoul i wzięła udział w wystawie Bologna Illustration Exhibition. W 2015 roku otrzymała wyróżnienie w Bolonii za „Wytwórnik Kulinarny” stworzony razem z Szymonem Tomiło, wydany przez Wytwórnię.

Tworzy także ilustracje dla magazynów, marek odzieżowych i komercyjnych klientów. Różnorodność wyzwań sprawia, że kolejne prace zaskakują oryginalnością, a jednocześnie są spójne z bardzo charakterystycznym stylem autorki. Jej znaki rozpoznawcze to geometryczne, nowoczesne sylwetki i kształty oraz niebanalna kolorystyka. Między współpracą z instytucjami kultury a klientami komercyjnymi znajduje też czas na własne projekty.

polscy graficy

Joanna Gniady
www.joannagniady.com

Wrocławska ilustratorka, współpracująca z czasopismami, wydawnictwami i instytucjami kultury na całym świecie. Rysowała m.in. dla Opery Narodowej w Paryżu, IKEA, „The Guardian”, „The Daily Telegraph” czy „Wysokich Obcasów”. Należy do Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, a jej prace były wielokrotnie nagradzane (m.in. wyróżnienie World Illustration Awards 2017). Ilustracje Jo, będące efektem nieposkromionej wyobraźni, charakteryzują się minimalizmem, nasyconą kolorystyką i wolnością form.

polscy graficy

Marcin Mokierów-Czołowski
www.mmczolowsky.com

Multidyscyplinarny projektant graficzny, specjalizujący się w animacji, ilustracji, systemach identyfikacji wizualnej oraz muralach. Absolwent Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej  na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Aktualnie mieszka i tworzy w Warszawie.

hania_kmiec_designalive

Hanna Kmieć
www.behance.net/haniutek

Od roku absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki Projektowej. Połówka młodego duetu graficznego studio.kmicic. Otrzymała wyróżnienie od Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek w konkursie na Najpiękniejsze Książki Roku 2017, za ilustracje do „Drugiej Sąsiedzkiej Książki Kucharskiej” dla Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku. Swoją pracę skupia na ilustracjach. Lubi żartować, ale ilustracją zajmuje się nie na żarty.

guantanamo_designalive

Patryk Hardziej
www.hardziej.com

Działający międzynarodowo, multidyscyplinarny ilustrator, projektant grafik oraz researcher. Wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz założyciel kursów Sztuka Projektowania i Fundacji Karola Śliwki. Pomysłodawca i kurator Drugiej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych, międzynarodowej wystawy polskiego designu, która odbyła się w sześciu krajach, nagrodzonej Projektem Roku STGU (2016). Autor książek o projektowaniu graficznym m.in.  „CPN – Znak, Identyfikacja, historia”.

Ma na koncie współpracę m.in. z takimi markami i instytucjami jak: Amnesty International, British Airways, BMW, Costa Coffee, Pepsi, Mini, E.Wedel, „New Scientist Magazin”e, Bertagnolli, Mondadori Libri, Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, Muzeum Emigracji w Gdyni, Centrum Designu Gdynia, Ministerstwo Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego Nowej Zelandii. Wielokrotnie wyróżniany i  nagradzany w konkursach m.in KTR, Polish Graphic design Awards, Design Alive Awards, Projekt Roku, Dobry Wzór.

kotynski_designalive

Przemek Kotyński
www.kotynski.com

Ilustrator, projektant i dyrektor artystyczny, związany z branżą reklamową, filmową, gier i prasy. Inspiruje go Polska Szkoła Plakatu oraz amerykańskie ilustracje konceptualne. Wśród jego klientów znajdziemy m.in. „Newsweek”, „Men’s Health”, „L’Express”, Car and Driver, Ferrero, Garnier oraz Peugeot.

danaj_designalive

Magdalena Danaj
www.porysunki.com

Rysowniczka i ilustratorka. W pracach stawia na połączenie obrazu i warstwy tekstowej. Matka Porysunków, krótkich form rysunkowych komentujących rzeczywistość, stanowiących pewnego rodzaju wykreowany dziennik artystki. Współpracuje z wieloma wydawnictwami, pismami, firmami oraz instytucjami. Twórczyni plakatów, okładek, ilustracji.

30-lat wolnosci_by Ola Niepsuj_designalive

Ola Niepsuj
www.olaniepsuj.com

Mieszka i pracuje w Warszawie. Projektuje plakaty, identyfikacje wizualne oraz infografiki. Łącząc tradycyjne techniki z rysunkiem cyfrowym, tworzy eklektyczne kolaże. Swoje projekty z reguły opiera na relacji plam barwnych, linii i faktur, nierzadko uzupełnionych samodzielnie projektowaną typografią. Znakiem rozpoznawalnym są niedoskonałości wynikające z pracy manualnej.

Pracowała dla „New York Timesa” czy „The Wall Street Journal”. Jej klientami byli m.in.: Nike, Converse, Taschen, Thames and Hudson, HBO, Showmax, Ikea, Apple, KFC, Melissa i Skanska. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, gdzie po dyplomie pracowała jako dydaktyk w Katedrze Projektowania Graficznego. Studiowała też w Portugalii – w Escola Superior de Artes e Design de Matosinhos oraz Faculdade de Belas Artes da Universidade do Porto.

Prace artystki zdobyły srebrny medal Society of Illustrators NYC w 2017 roku. Trzykrotnie wyróżniono je również w prestiżowym roczniku American Illustration i dwukrotnie nagrodzono złotem w konkursie Klubu Twórców Reklamy. Jej twórczość zdobyła uznanie na ponad 160 wystawach w Polsce i 30 innych krajach. Między innymi w Japonii, Francji, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Korei Południowej, Portugalii, Belgii, Boliwii, Stanach Zjednoczonych, we Włoszech i na Kubie.

kubikowska_designalive

Karolina Kubikowska
ig.com/kubikowska.emilysmoose

Absolwentka warszawskiego wydział grafiki na Akademii Sztuk Pięknych na specjalizacji grafiki warsztatowej. Po Akademii próbowała różnych prac – od biurowej, przez agencję reklamową, po drukarnię. Następnie zaczęła uczyć się tatuowania w studiu Gulestus Tattoo, gdzie została na następne cztery lata.

W 2015 roku została wydana jej pierwsza książka pod tytułem „Po drugiej stronie snu”. Kolejne tytuły w jej dorobku to „Ticket to Dreams”, „Imaginary Friends” a obecnie wychodzi „Magic Hour”. W 2017 roku otwarła autorskie studio Nanuszka Art Studio, gdzie prócz tatuażu, odbywają się wystawy i warsztaty.

klo_designalive

Klaudyna Koziel
ig.com/klo_artprints_paintings/

– W moich obrazach pojawia się kobieta, jest ona głównym tematem i nieskończoną dla mnie inspiracją. Jej wnętrze, uczuciowość, eteryczność a także jak jest postrzegana, jej percepcja w społeczeństwie, kulturze – mówi o swojej twórczości Klaudyna Kozieł – technik plastyk, historyk sztuki, malarstwem zajmująca się od 2005 roku. Prezentowała swoje prace na łamach TVP 1, Galerii Otwarte Garaże w Siedzibie Federacji Stowarzyszeń Kulturotwórczych Baza Zbożowa a także podczas Masscode Festiwal – festiwalu muzyczno-kulturalnego.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Druga para oczu

Druga para oczu

Gdańsk | 30 kwietnia 2023

Ada Zielińska i Patryk Hardziej mieszkają tak, jak projektują: z optymizmem