Jak powstaje dobre wzornictwo? Jaka historia kryje się za pasją? W „Design Alive” nieustannie zadajemy te pytania najciekawszym polskim twórcom – projektantom, architektom, artystom i wizjonerom. Ich odpowiedzi nie zawsze są oczywiste, ale zawsze inspirujące.
W najnowszym cyklu rozmów zaglądamy do pracowni i myśli twórców, którzy zmieniają nasze postrzeganie przestrzeni, przedmiotów i ich relacji z otoczeniem. Od ekspresyjnych plakatów Jana Bajtlika po emocjonalne wnętrza Marty Matelier, od rzemieślniczego świata SĀR po ideowe projektowanie Noke Architects – wywiady „Design Alive” to opowieści o projektowej odwadze, odpowiedzialności i sile wizji.
Zanurz się w te historie!
Wywiady „Design Alive”. Poznaj historie, które inspirują!
Mistrzowie kontekstu
– Pewnie, że można znaleźć w internecie mnóstwo trendów i wskazać palcem ulubiony, ale takie projektowanie to nie u nas. My dostrzegamy problemy i staramy się je rozwiązywać – mówią Karol Pasternak i Piotr Maciaszek, twórcy Noke Architects.
Architektura nie jest dla każdego
Katarzyna Kuo-Stolarska od zawsze wiedziała, że chce projektować. Dorastała z widokiem na deskę kreślarską i z zafascynowaniem obserwowała pracę architektów w czasach, gdy tempo projektowania było zupełnie inne niż dziś.
Do pracy zaliczam też myślenie
Naturalna, czytelna forma komunikacji, a przede wszystkim ekspresyjność i autentyczność to sygnatura jego prac. Jan Bajtlik – artysta mieszkający na stałe w Chamonix – opowiada o tym, jak artysta może czerpać z nowoczesnej współpracy z dużymi markami, takimi jak Hermès, Swatch czy Mazda.
Tworzyć znaczy mieć moc
– Za każdym projektantem stoi jego własna historia i jeśli twórca chce za nią podążyć, zyskuje autentyczność, prawdziwą moc, dzięki której może połączyć się z odbiorcą – mówi Aleksandra Żeromska, mieszkająca w Walencji artystka i projektantka.
Jak rodzi się CUDO?
– Najlepsze inspiracje zbiera się z podróży i rozmów, historii ludzi i miejsc – mówi Aleksander Czerwonka-Jabłoński. Wspólnie z Tomaszem Borowiakiem, z którym współtworzy wrocławskie studio CUDO, opowiada o drodze do stworzenia wspólnej przestrzeni, poszukiwaniu stylu i wyzwaniach, jakie niesie ze sobą projektowanie wnętrz.
Gdy odpady stają się luksusem
– Wszystko zaczyna się od odrzuconego, niechcianego surowca naturalnego, któremu przywracam szlachetną wartość – mówi Żywia Nowicka-Wlaź, twórczyni marki Kollekti, dla której materiały z historią stają się fundamentem nowych projektów. Zakładając własną markę odkryła misję projektowania, w którym kreatywność łączy się z odpowiedzialnością, a rzemiosło przywraca wartość temu, co miało popaść w zapomnienie.
W stylu Matelier
Marta Matelier nie trzyma się jednej ścieżki, tworzy wnętrza z duszą, w których liczą się emocje i historia. – Cieszy mnie fakt, że projektowane przeze mnie przestrzenie nie dają się przyporządkować do jednego stylu – podkreśla. W rozmowie z „Design Alive” opowiada o drodze do znalezienia własnej estetyki, inspiracjach i wyzwaniach, które stawia przed nią zawód architektki wnętrz.
Księga Papugi
Indyjskie antyki, rzemieślnicze dzieła sztuki, bajkowe historie. W SĀR każdy przedmiot otoczony jest poetycką aurą i niezwykłą atencją właścicieli. Julia Piekiełko i Piotr Niemyjski tworzą kolekcje, które są tak pieczołowicie przemyślane i dopracowane, że budzą wzruszenie i fascynację kulturą Wschodu.
O magii fotografii, architekturze i włoskim chaosie
Fotografia ma moc zatrzymywania czasu i opowiadania historii. Michał Łukasik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Warszawskiej Szkoły Filmowej, zawsze uważał ją za coś więcej niż profesję. To sposób patrzenia na świat – przez pryzmat światła, kompozycji i detali. – Chciałem zrozumieć, jak powstaje fotografia i „zbliżyć się” do świata, który mnie tak fascynował – wspomina.
Jak projektować kawiarnie
Wojtek Nowak, architekt i założyciel NOWW Studio, ma jasną wizję, jak projektować przestrzenie, które są zarówno funkcjonalne, jak i ponadczasowe. – Staram się, aby moje wnętrza nie były przeprojektowane. Szukam delikatnych rozwiązań, mniejszej ingerencji, zarówno projektując, jak i odwiedzając kawiarnie – podkreśla architekt.