Pola Augustynowicz: – Słowo zmieniam w obraz

Pola Augustynowicz, ilustratorka, projektantka graficzna i współtwórczyni kolektywu Ilu Nas jest. Jedna z ambasadorek 14. edycji konkursu #CreateAsUs / Zelonogy Wallpapers  2021. Właśnie tego typu przedsięwzięcia, w których brała udział na studiach sprawiły, że rozwinęła skrzydła. Teraz te skrzydła przekazuje innym – inspirując.

Lubi abstrakcję. Jej twórczość to zespalane ze sobą skrawki życia, myśli przeczytane w książkach, słowa, które zmienia w obrazy. Zawodowo najbardziej lubi projektować opakowania. Widzi potrzebę estetyzacji w tym zakresie i cieszy ją, że ma w niej swój udział. Nie dziwi zatem, że zwróciła szczególną uwagę na wygląd laptopa ZenBook Pro Duo 15 OLED, który jest główną nagrodą w konkursie #CreateAsUs, a jego estetykę przekłada od razu na funkcjonalność.

Polu, najbardziej lubisz projektować opakowania, dlaczego?

Lubię piękne przedmioty. W Polsce w przypadku opakowań wiele jest jeszcze do zrobienia, dlatego chętnie w tym uczestniczę. Choć oczywiście zawsze zobowiązuje mnie brief od klienta i muszę się go trzymać, jednak w zakresie estetycznym mam pozostawioną pewną swobodę. Lubię przy tym, kiedy opakowania budują szczerą relację z kupującym. Informują jasno o składzie. O tym, co dobre i co niekoniecznie i tu też dopiero dojrzewamy do tego, by śmiało komunikować prawdę.

A mimo to pociągają Cię formy abstrakcyjne?

Tak, ale głównie w przestrzeni mojej prywatnej twórczości. Tutaj briefem jest moja wyobraźnia i potrzeba wyrażania swoich poglądów poprzez obraz. Nieustannie mierzę się na tym polu z tym, co mam w głowie. Co myślę i czuję. Od kilku lat pociąga mnie na przykład temat kobiecości i wody. Ilustruję tajemnice, które kryją się pod spodem. W głębinach? Co ciekawe inspiruje mnie najczęściej słowo, nie obraz. Czyli słowo – pisane, mówione – zmieniam w ilustrację.

Skoro zwracasz uwagę na opakowania, z pewnością dokładnie przyjrzałaś się najnowszemu laptopowi ASUS ZenBook Pro Duo 15 OLED?

Tak, oczywiście. Najbardziej ujmuje mnie to, że on jest zaprojektowany maksymalnie pod potrzeby pracy kreatywnej, takiej jak moja, ale podejrzewam, że również np. programistów. Jako osoby pracującej kolorami, podoba mi się, że nie jest on taki oczywisty, srebrny a morski. Przynajmniej dla mnie, a uwielbiam morze. Poza tym jest smukły, lekki, poręczny i bardzo starannie wykonany. No i ta jakość obrazu! Doskonałym rozwiązaniem jest również przesunięcie klawiatury do krawędzi i oczywiście dwa ekrany! Niesamowicie ułatwia to pracę twórczą. Dotychczas musiałam tworzyć na dwóch urządzeniach, co w przypadku przestrzeni domowej jakoś dało się realizować, jednak kiedy przyszło mi pracować gdzie indziej, przenieść się, zaczynały się schody. Tu ich nie ma.

Pytamy ambasadorów konkursu #CreateAsUs o dialog, bo to on obok współzawodnictwa jest w nim ważny.

Tak, zgadza się. Dialog dla mnie to umiejętność rozmawiania ze sobą na różne tematy. I te związane z twórczością, pracą i prywatne. To dzięki niemu, jak sądzę, w naszej branży nie ma współzawodnictwa, a za to wymiana myśli i wspieranie się. Przyjaźnię się z wieloma ilustratorami, a wynikiem tego jest kolektyw Ilu Nas jest, grupa 7 wspaniałych osób. Nie ma między nami uczuć zawiści, a właśnie potrzeba wymieniania się doświadczeniami, szukania rady czy nawet wsparcia.

To dlatego jesteś ambasadorką konkursu?

Tak. Sama zaczynałam właśnie od udziału w konkursach. Na studiach. Po jakimś czasie zaczęłam wygrywać, potem ktoś mnie zauważył. Bo pamiętajmy, że te prace krążą gdzieś tam w świecie cyfrowym. Nie znikają. Są szansą.

Twoja inspiracja dla uczestników konkursu krąży wokół cyfry 10.

I jest bezpośrednim nawiązaniem do okrągłej daty. 10 lat temu zadebiutował laptop ASUS ZenBook. Moja praca jest energetyczna, wibrująca. Jest tam pewien chaos, ale porządkują go ludzkie dłonie. Zamykają kompozycję. Tak w rzeczywistości chyba jest, prawda? Że mamy zdolność dodawania i odejmowania, porządkowania i tworzenia. Te dłonie więc uspokajają pewien chaos. A klucz jest otwarciem. Pewnie dla każdego czegoś innego…

CreateAsUs

Pola Augustynowicz

Urodzona w 1989 roku ilustratorka i projektantka graficzna. Ilustruje artykuły, książki, projektuje plakaty, opakowania i wzory na tekstylia, prowadzi warsztaty, bierze udział w targach designu i w wystawach. Laureatka konkursów i biennale graficznych. Studiowała edukację artystyczną na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz dziennikarstwo i komunikację społeczną na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.  Lubi ludzi, włochate psy, morze, herbatę i zapach jaśminu. Współtworzy kolektyw ilustratorski Ilu nas jest.

ASUS ZenBook Pro Duo 15 OLED

ASUS ZenBook Pro Duo 15 OLED to wyjątkowo wydajny, lekki i elegancki laptop zapewniający produktywność i kreatywność na najwyższym poziomie. To laptop dla twórców, który posiada niesamowity ekran dotykowy OLED z podświetleniem LED o rozdzielczości UHD, a także ScreenPad™ Plus – dodatkowy ekran dotykowy UHD z najnowszym mechanizmem nachylenia, który gwarantuje wygodę, ergonomię i płynność pracy. W maksymalnej konfiguracji ZenBook Pro Duo 15 OLED jest napędzany ośmiordzeniowym procesorem Intel® Core™ i9 oraz kartą graficzną NVIDIA® GeForce RTX™ 3070.

Więcej o 14. edycji konkursu #CreateAsUs / Zelonogy Wallpapers 2021, którego ambasadorką jest Basia Flores znajdziecie na: www.createasus.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

NVIDIA Studio – wydajne laptopy i komputery stacjonarne dla twórców

Twórz gdziekolwiek

Warszawa | 16 października 2020

NVIDIA Studio – wydajne laptopy i komputery stacjonarne dla twórców