Basia Flores: – Proces twórczy to ciągły ruch

Basia Flores bywa ilustratorką, bywa artystką i bywa inspiracją. Tę trzecią rolę niezwykle sobie ceni, dlatego z dziecięcą ciekawością przyjęła rolę ambasadorki 14. edycji konkursu #CreateAsUs / Zelonogy Wallpapers 2021. Rozmawiamy z Basią o dialogu, o narzędziach pracy twórczej oraz energii. Kosmicznej, numerologicznej i tej, która przepływa przez nas wszystkich i warto się nią dzielić.

Patrząc na grafiki czy ilustracje Basi widać, jak silnie lubi oddziaływać kolorem. Odważnie, choć z pewną prostotą, co sprawia, że rozumiemy jej przekaz i dajemy mu się uwieść. Często w ilustracjach stosuje zabiegi malarskie. Linie i kreski są poszarpane. Przypominają maźnięcia pędzla na płótnie. Basia emanuje energią pozytywną i chętnie się nią dzieli.

Basiu, co było pierwsze rysik czy pędzel?

Pędzel, ale obecnie obie te formy sztuki czy ilustracji – malarska i cyfrowa – przenikają się i nawzajem na siebie oddziałują. Jest to mieszanka świata fizycznego – farb, ołówków połączona ze światem cyfrowym, zdigitalizowanym. Tworząc swoje grafiki, ilustracje zależy mi, żeby ta graficzność, dzikość krawędzi, śladów pędzla się nie zatraciła w przestrzeni komputera. A więc maluję. Na płótnie albo na ekranie. Sam proces twórczy postrzegam zaś jako ciągły ruch i zmianę. Rozwój, dlatego naturalną konsekwencją jest to, że na swojej drodze artystycznej się nie zatrzymuję. Szukam nowych form wyrazu. Technologia bardzo temu sprzyja.

W jaki sposób?

Zawsze zaczynam w swojej pracy artystycznej od łączenia skrawków. Jakichś kresek, które rysuję w szkicowniku, kiedy przyjdzie mi coś ciekawego do głowy, które łączę z zasłyszanymi słowami, myślami. A potem siadam do płótna albo właśnie przed ekranem. Laptop ZenBook Pro Duo 15 OLED daje możliwość łączenia tych dwóch przestrzeni: świata malarskiego, fizycznego z cyfrowym. Zaciera różnice. Dzięki połączeniu sprzętu z rysikiem, możliwości bezpośredniego rysowania, mam to samo poczucie fizycznego kontaktu z obrazem czy ilustracją, którą tworzę. I jeszcze zastosowanie w ZenBook Pro Duo dwóch ekranów. One pozwalają mi kontrolować cały proces tworzenia. Zerkać na szkic i jednocześnie tworzyć.

Co Cię najbardziej napędza w tym procesie?

Myślę, że jest to czysta dziecięca ciekawość i nieustanne zadawanie sobie pytań. Moim zdaniem one są podstawą kreatywności. Poszerzanie horyzontów, próbowanie nowych mediów jest wobec tego tym, bez czego proces w sztuce wydaje mi się nie być możliwy. Nie warto ograniczać się do jakichś sprawdzonych technik, zatrzymywać w takiej bezpiecznej i znanej już przestrzeni. Na pewnym etapie mojej twórczości przejście z kartki na ilustrację cyfrową było naturalne i oczywiste, ale potem znowu wracam do malowania i widzę, jak obie techniki na siebie wzajemnie oddziałują.

Pomysłodawcy konkursu CreateAsUs podkreślają, że chodzi w nim nie tylko o współzawodnictwo, ale też o dialog. Czym on jest dla Ciebie?

Otwartość i ciekawość drugiej osoby. Chęć wymieniania się energią, dzielenie się sobą nawzajem, wzajemne ubogacanie w przestrzeni symbolicznej, artystycznej. Wspólne otwieranie szufladek ciekawości i inspiracji, które każdy z nas w sobie ma. Myślę, że taka przestrzeń twórczości jest bardzo istotna i scala twórców. Właśnie tak postrzegam konkurs CreateAsUs.

Jako inspirację dla uczestników konkursu narysowałaś konia…

… kosmicznego konia w galaktycznym skoku. Jest tu ta wspomniana już przeze mnie energia, którą doskonale czuje się obcując z koniem, ale również z twórczymi ludźmi, którzy mają coś ciekawego do przekazania. Moja ilustracja nawiązuje też do zenologii, magii liczb, 10-lecia laptopa Asus ZenBook, który trzeba przyznać – dokonał nim galaktycznego skoku w świecie cyfrowym. Chciałam nawiązać do tej niewerbalnej energii, która nas wszystkich i wszystko przenika. Podobno tajemnica naszego stworzenia ukryta jest w gwiazdach?

Basia Flores

Basia Flores – kim jest?

Artystka i ilustratorka. Urodzona w 1988 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Wykładowczyni w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. Tworzy głównie dla polskich magazynów i wydawnictw. Wystawiała swoje prace indywidualnie oraz na ekspozycjach zbiorowych w Polsce i za granicą. W 2018 roku jej plakat zdobył pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie „Niezwykłe Oblicza Krakowa. 40 lat na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO”, organizowanym przez Dydo Galeria Plakatu oraz Stowarzyszenie Ogrody Sztuki.

ASUS ZenBook Pro Duo 15 OLED

ASUS ZenBook Pro Duo 15 OLED to wyjątkowo wydajny, lekki i elegancki laptop zapewniający produktywność i kreatywność na najwyższym poziomie. To laptop dla twórców, który posiada niesamowity ekran dotykowy OLED z podświetleniem LED o rozdzielczości UHD, a także ScreenPad™ Plus – dodatkowy ekran dotykowy UHD z najnowszym mechanizmem nachylenia, który gwarantuje wygodę, ergonomię i płynność pracy. W maksymalnej konfiguracji ZenBook Pro Duo 15 OLED jest napędzany ośmiordzeniowym procesorem Intel® Core™ i9 oraz kartą graficzną NVIDIA® GeForce RTX™ 3070.

Więcej o 14. edycji konkursu #CreateAsUs / Zelonogy Wallpapers 2021, którego ambasadorką jest Basia Flores znajdziecie na: www.createasus.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

NVIDIA Studio – wydajne laptopy i komputery stacjonarne dla twórców

Twórz gdziekolwiek

Warszawa | 16 października 2020

NVIDIA Studio – wydajne laptopy i komputery stacjonarne dla twórców