Co za miejsce! Poezja wina w czeskim ujęciu studia Formafatal

Z definicji naturalne wino powinno być wytwarzane bez żadnych dodatkowych składników i z poszanowaniem natury. Podobnymi wyznacznikami kierowali się architekci z czeskiego studia Formafatal tworząc projekt winiarnii Autentista znajdującej się na klimatycznym Starym Mieście w Pradze.

Patyna na ścianach podkreśla historyczną tożsamość tego miejsca jednocześnie tworząc poczucie zaciemnienia i przytulności. Ważną rolę odgrywa tu oświetlenie – liczne taśmy ledowe podkreślają kontury sklepień z XIV wieku i wypełniają wnętrze ciepłym światłem. Kształt nietypowych lamp ściennych przypomina kieliszek świeżo nalanego wina. Takie regulowane światła mogą służyć jako zmieniacze atmosfery, dostosowując się do różnych okazji. Nad stołem barowym znajduje się kolejna nietypowa lampa, wierna, podobnie jak inne, poetyce wina. Wykonano ją z wypalonego drewna akacjowego co nie pozostaje bez znaczenia – drewno akacjowe było niegdyś materiałem na słupki ogrodzeniowe do znakowania winnic, a jego naznaczone ogniem wykończenie zwiększało odporność na glebę, a tym samym trwałość. Przyciągające wzrok żyrandole Moooi Meshmatic doskonale korespondują z koncepcją wnętrza dzięki ich bezpośredniej i czystej formie.

Winiarnia Autentista odzwierciedla nieustanne starania właścicieli – Bogdana Trojaka oraz Antonína Suchánka (stojących m.in. za sukcesem popularnego festiwalu „Praha pije víno”) o podnoszenie świadomości na temat win naturalnych. Co więcej, nowa konstrukcja baru ma luźno wywodzić się z poprzedniego przeznaczenia tej przestrzeni – kawiarni literackiej. Ten okres z życia budynku znajduje odzwierciedlenie w graficznym obrazie nocnego, rozgwieżdżonego nieba, który pokrywa boki baru. Jego autorem jest artysta Janko Dočekal.

Prawdą jest, że winiarze są prawdziwymi gwiazdami – zamieniają winogrona w wino, podobnie jak pisarze i artyści przekształcają proste postacie w literaturę i obrazy. Trzeba jednak przyznać, że projektantom z Formafatal udało się stworzyć taką przestrzeń, która nie tylko doskonale podkreśla zamiłowanie właścicieli, ale sama tworzy atmosferę sprzyjającą rozkochiwaniu się w smaku i aromacie serwowanych win i przekąsek.

Więcej na: www.formafatal.cz www.autentista.cz/en

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Natura ujarzmiona

Natura ujarzmiona

Paryż | 13 maja 2022

Wyjątkowa siedziba instytutu medycyny naturalnej projektu Formafatal

Raj pośrodku dżungli. Zachwycający projekt czeskiego studia na Kostaryce

Atelier Villa

Kostaryka | 3 czerwca 2020

Zachwycający projekt czeskiego studia na Kostaryce