Raj pośrodku dżungli. Zachwycający projekt czeskiego studia na Kostaryce

Ukryty w bujnej dżungli Kostaryki ośrodek Art Villas to wymarzone miejsce na spędzenie wakacji. Jego najbardziej imponująca część to usytuowana pośród dzikiej zieleni Atelier Villa. Cóż to za miejsce, w którym zacierają się granice między wnętrzem a zewnętrzem, zachwycając czystymi liniami i prostotą konstrukcji! Za projekt odpowiada czeskie Studio Formafatal, kierowane przez Dagmarę Štěpánovą.

Atelier Villa to prywatna rezydencja właściciela ośrodka. Położony na stromym zboczu 26-metrowy dom częściowo lewituje nad bujną tropikalną roślinnością. Do zrealizowania projektu czeskie studio wykorzystało poczerniałe drewno, perforowane panele aluminiowe i zielony dach. Elementy te doskonale wpasowują budynek w gęstą atmosferę lasów deszczowych. Dach pokryty roślinnością stanowi poziomą przestrzeń płynnie łączącą się z zielonym otoczeniem. A duże, ruchome panele ścienne z aluminium i drewna otwierają przestrzeń na zewnątrz.

Magazyn Design Alive

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Jedną długość rezydencji pokrywają cętkowane panele aluminiowe. Perforowane elementy są odporne na ciepło i rdzę. Możliwość podnoszenia ich sprawia, że dom z łatwością przemienia się w zadaszony taras. Przeciwną elewację pokryto zwęglonymi płytami drewnianymi. Wykonano je starą japońską techniką Shou Sugi Ban wykorzystywaną do zabezpieczania drewna przed czynnikami atmosferycznymi i wiekiem. Całkowity brak okien z tej strony domu zapewnia mieszkańcom prywatność i spokój. Patio odsłania basen, częściowo zadaszony, a zatem chroniony przed palącym słońcem, zaś drabina przymocowana do ściany zapewnia dostęp do ogrodu na dachu.

Wewnątrz lekkie, przesuwne ścianki działowe dzielą otwartą przestrzeń, tworząc prywatne sekcje mieszkalne i sypialne. Całe wnętrze utrzymane jest w ciepłych, naturalnych kolorach z naturalnych materiałów. Wszystkie meble, oprócz tych w salonie i jadalni, zostały zaprojektowane specjalnie na potrzeby tej willi i wykonane na zamówienie przy pomocy lokalnych rzemieślników. Dekoracyjne sceny z dżungli na przesuwnych przegrodach pokoi to akwarelowe dzieło czeskiej artystki występującej pod pseudonimem Můj Originál. Kolorowe wzorzyste płytki z Nikaragui w kuchni i łazience kontrastują z betonowymi podłogami. Z sufitu nad drewnianym stołem zwisa długa, cylindryczna oprawa oświetleniowa włoskiej firmy Baxter a w tylnej części pokoju znajduje się żyrandol Shibari czeskiej marki Bomma, składający się z okrągłych żarówek połączonych sznurkiem. W kuchni ściana szafek w kolorze rdzy idealnie koresponduje z kolorem elewacji nadając wizualnej spójności całości wnętrza i zewnętrza.

Więcej na: www.formafatal.cz, www.artvillas.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Natura ujarzmiona

Natura ujarzmiona

Paryż | 13 maja 2022

Wyjątkowa siedziba instytutu medycyny naturalnej projektu Formafatal

Korsykański raj

Korsykański raj

Ajaccio | 24 sierpnia 2020

Casa Santa Teresa. Wakacyjny dom pośród palm

Co za miejsce! Poezja wina w czeskim ujęciu studia Formafatal

Poezja wina

Praga | 7 maja 2020

Winiarnia Autentista w Pradze w ujęciu studia Formafatal

Dżungla w centrum Warszawy

Bar Foton

Warszawa | 30 grudnia 2019

Dżungla w centrum Warszawy