Po raz 3. przyznamy Oskary designu!

Kilkadziesiąt godzin dzieli nas od poznania werdyktu Kapituły DESIGN ALIVE AWARDS. Choć zarówno grono jury, jak i laureatów co roku ulega zmianie, jedna rzecz jest niezmienna. Statuetka.

Ma 28 cm i waży 1,25 kg. Po raz pierwszy Oskar Zięta podjął się jej stworzenia w 2012 roku, gdy postanowiliśmy wyróżnić Animatora, Kreatora i Stratega, czyli osoby działające w sposób oryginalny, widoczny i przede wszystkim kreatywny. Naukowiec wykorzystał w tym celu technologię FIDU (Freie Innen Druck Umformung) polegającą na stabilizacji blachy sprężonym powietrzem, którą opracował i wdrożył we własnej marce Zieta Prozessdesign.

Głównym materiałem użytym do produkcji obiektu jest miedź – pokryto go trzema mikronami tego szlachetnego metalu. Poprzez brak powłoki zewnętrznej statuetka staje się naznaczona dotknięciem każdego posiadacza. O tym do kogo należy, można przeczytać na wygrawerowanym spodzie będącym równocześnie rodzajem stempla.

Bioniczna forma przywołuje skojarzenia z postacią unoszącą ręce ku górze. Z kolei znajdujące się pośrodku oczko symbolizuje miejsce łączenia elementów w sieć. Bo właśnie predyspozycje do spajania z innymi charakteryzują laureatów. Tym pomysłem posłużył się również Bartłomiej Witkowski, dyrektor artystyczny „Design Alive”, tworząc system identyfikacji DESIGN ALIVE AWARDS.

Ubiegłoroczna edycja poszerzona została o Plebiscyt Czytelników. Zwycięzców we wszystkich trzech kategoriach poznaliśmy kilka tygodni temu, jednak oficjalne uhonorowanie nastąpi jutro. Decyzją Czytelników – Animator, Kreator i Strateg 2014 – otrzymają specjalne medale, również stworzone przez Oskara Ziętę.

Trofea powędrują do nowych właścicieli już w czwartek 4 grudnia w kinie Iluzjon. Na uroczystej gali poznamy laureatów DESIGN ALIVE AWARDS, a całość zrelacjonujemy na żywo na naszym profilu Facebookowym.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Oni już wygrali! Poznajcie nominacje Design Alive Awards 2020 i głosujcie

Głosujcie!!!

Warszawa | 11 listopada 2020

Oni już wygrali! Poznajcie nominacje Design Alive Awards 2020

Design, przyjaciele i śpiew

Design i śpiew

Warszawa | 5 grudnia 2019

Wielkie świętowanie! Urodzinowa gala Design Alive Awards

Design Alive Awards 2019 Znamy zwycięzców!

Zwycięzcy!

Warszawa | 4 grudnia 2019

Design Alive Awards 2019 rozdane. Znamy laureatów

Design Alive Awards 2019. Ruszamy!

Ruszamy!

Warszawa | 12 listopada 2019

Design Alive Awards 2019. Poznajcie nominowanych