Betonowa rewolucja

Architektka Markéta Bromová przeprowadziła rewolucję wielopokojowego mieszkania w Pradze. Zgodnie z marzeniem klientów, którzy chcieli mieć w nim jak najmniejszą liczbę drzwi, przekształciła je w dużą otwartą przestrzeń, sprytnie wydzielając różne jej funkcje za pomocą specjalnie zaprojektowanych „pudełek”. Realizacja stawia na przejrzystość i funkcjonalizm.

Nietypowy pomysł na wprowadzenie do pomieszczenia parawanowych płaszczyzn wykonanych z różnych materiałów pozwolił na uzyskanie pokoi oraz oddzielenie strefy mieszkalnej od prywatnej. Obszar mieszkania, w którym nie ma podziałów, obejmuje jadalnię z częścią dzienną.

– Staraliśmy się oczyścić całą przestrzeń, wykorzystać istniejące parametry konstrukcyjne i techniczne mieszkania. Wyeksponowana została również żelbetowa konstrukcja stropu z żebrami. Dzięki temu mieszkanie zyskało surowszy charakter – tłumaczy projektantka.

Centralnym pomieszczeniem jest kuchnia, w której zdecydowanie dominującym elementem przestrzeni jest szalowana skrzynia w morskim kolorze. Skrywa się w niej zmywarka, piekarnik i lodówka, które można dyskretnie zasłonić. Wizualnie uzupełnia się ona z przyciągającą wzrok wyspą kuchenną wyłożoną panelami z patynowanego mosiądzu, w której blacie został ukryty sortownik bioodpadów.

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

Sypialnia znajduje się obok kuchni, tuż za belkowaną skrzynią i posiada trzy wejścia. Łazienka jest przestronna i jasna, z dominacją bieli oraz akcentami czerni. Cechuje ją minimalizm i oszczędność form. Przy wejściu znajduje się małe pomieszczenie gospodarcze oraz dwie szafy wnękowe, z których jedna jest wpuszczona w ciemną boazerię przechodzącą w bibliotekę.

Bromová pozwoliła na zderzenie różnych struktur – chłód betonu i kafelków zgodnie komponuje się z drewnem. Pierwotnie zaplanowana w projekcie gładka podłoga z lastryko, po głębszej analizie została zastąpiona wylewką z betonu szczotkowanego, co nadało całości surowego charakteru. Szare powierzchnie przewijają się nie tylko na podłodze, ale też na suficie i ścianach.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Ołtarz na szpargały

Ołtarz na szpargały

Praga | 22 października 2023

Jiří Krejčiřík stworzył kolekcjonerską serią oryginalnych mebli. Zaskakują!

Kolorowy funkcjonalizm

Kolorowy funkcjonalizm

Praga | 11 marca 2023

W tym mieszkaniu od No Architects wszystko zostało zaprojektowane od podstaw

Natura ujarzmiona

Natura ujarzmiona

Paryż | 13 maja 2022

Wyjątkowa siedziba instytutu medycyny naturalnej projektu Formafatal

Sztuka w centrum uwagi

Sztuka w centrum uwagi

Praga | 22 marca 2022

Dwa obrazy głównym punktem odniesienia podczas renowacji domu w Žižkovie