Betonowa rewolucja

Architektka Markéta Bromová przeprowadziła rewolucję wielopokojowego mieszkania w Pradze. Zgodnie z marzeniem klientów, którzy chcieli mieć w nim jak najmniejszą liczbę drzwi, przekształciła je w dużą otwartą przestrzeń, sprytnie wydzielając różne jej funkcje za pomocą specjalnie zaprojektowanych „pudełek”. Realizacja stawia na przejrzystość i funkcjonalizm.

Nietypowy pomysł na wprowadzenie do pomieszczenia parawanowych płaszczyzn wykonanych z różnych materiałów pozwolił na uzyskanie pokoi oraz oddzielenie strefy mieszkalnej od prywatnej. Obszar mieszkania, w którym nie ma podziałów, obejmuje jadalnię z częścią dzienną.

– Staraliśmy się oczyścić całą przestrzeń, wykorzystać istniejące parametry konstrukcyjne i techniczne mieszkania. Wyeksponowana została również żelbetowa konstrukcja stropu z żebrami. Dzięki temu mieszkanie zyskało surowszy charakter – tłumaczy projektantka.

Centralnym pomieszczeniem jest kuchnia, w której zdecydowanie dominującym elementem przestrzeni jest szalowana skrzynia w morskim kolorze. Skrywa się w niej zmywarka, piekarnik i lodówka, które można dyskretnie zasłonić. Wizualnie uzupełnia się ona z przyciągającą wzrok wyspą kuchenną wyłożoną panelami z patynowanego mosiądzu, w której blacie został ukryty sortownik bioodpadów.

Magazyn Design Alive

NR 42 ZIMA 2022

ZAMAWIAM

NR 42 ZIMA 2022

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 9/2022 HOME

Sypialnia znajduje się obok kuchni, tuż za belkowaną skrzynią i posiada trzy wejścia. Łazienka jest przestronna i jasna, z dominacją bieli oraz akcentami czerni. Cechuje ją minimalizm i oszczędność form. Przy wejściu znajduje się małe pomieszczenie gospodarcze oraz dwie szafy wnękowe, z których jedna jest wpuszczona w ciemną boazerię przechodzącą w bibliotekę.

Bromová pozwoliła na zderzenie różnych struktur – chłód betonu i kafelków zgodnie komponuje się z drewnem. Pierwotnie zaplanowana w projekcie gładka podłoga z lastryko, po głębszej analizie została zastąpiona wylewką z betonu szczotkowanego, co nadało całości surowego charakteru. Szare powierzchnie przewijają się nie tylko na podłodze, ale też na suficie i ścianach.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Kolorowy funkcjonalizm

Kolorowy funkcjonalizm

Praga | 11 marca 2023

W tym mieszkaniu od No Architects wszystko zostało zaprojektowane od podstaw

Natura ujarzmiona

Natura ujarzmiona

Paryż | 13 maja 2022

Wyjątkowa siedziba instytutu medycyny naturalnej projektu Formafatal

Sztuka w centrum uwagi

Sztuka w centrum uwagi

Praga | 22 marca 2022

Dwa obrazy głównym punktem odniesienia podczas renowacji domu w Žižkovie

Nowe życie bulwarów nad Wełtawą. Cóż za klimat!

Nowe życie bulwarów

Praga | 20 lipca 2020

Odmienione nabrzeża mają szansę stać się tętniącym życiem centrum miasta