Piękne opowieści o ceramice łazienkowej

Marka Laufen z rozmachem i wyobraźnią zaprezentowała swoje najnowsze kolekcje i rozwiązania w przestrzeniach Salone del Mobile.Milano 2024, a także na Milan Design Week, w niezwykłej przestrzeni Laufen Space Milano. Wystawy podkreślają zaangażowanie marki w zrównoważony rozwój, innowacje i otwartość na kulturowe konteksty.

Obie wystawy wyróżniały się poszerzającym horyzonty spojrzeniem na ceramikę łazienkową. Laufen zaprosił do współpracy Roberto Sironiego – włoskiego projektanta mieszkającego w Mediolanie. Każdy projekt traktuje on jako opowieść opracowaną w wyniku badań obejmujących różne aspekty, od rytuałów i odniesień antropologicznych po pamięć historyczną. W swojej praktyce łączy sztukę, rzemiosło i nowe technologie.

Przygotowując wystawę w przestrzeni Laufen Space Milano zagłębił się w królestwo starożytnej ceramiki, tworząc intrygującą narrację wokół marki i związków historii z nowoczesnością.

Strzałem w dziesiątkę była także decyzja o współpracy z norweskim transdyscyplinarnym studiem architektonicznym Snøhetta. W ich projektach jak w soczewce skupiają się najważniejsze tendencje we współczesnej architekturze: komponowanie przestrzeni otwartej na interakcje użytkowników, tworzenie miejsc inkluzywnych, wchodzenie w relacje z przestrzenią miejską i otoczeniem – to wszystko zagrało świetnie w przestrzeni targowej Salone del Mobile.Milano 2024. 

Roca_designalive.pl

Laufen i Snøhetta na targach

Niepowtarzalne stoisko marki Laufen zaprojektowane zostało we współpracy z norweskim transdyscyplinarnym studiem Snøhetta. Wspólnie opracowana koncepcja umożliwiła odwiedzającym poznanie marki i jej produktów w nowy i niepowtarzalny sposób.

Projekt Matter dotyczył haptycznej atrakcyjności naturalnych surowców, z których powstaje ceramika, jak również metalowych elementów armatury. Projektanci zestawili je z zaawansowaną technologią produkcji oraz etosem projektowym marki.

Zaprezentowane zostały najnowsze kolekcje łazienkowe: Meda, Kartell Laufen i Ilbagnoalessi, a także innowacyjne rozwiązania z zakresu smart łazienki.

W sercu projektu Matter leżał kontrast pomiędzy archaiczną materialnością, wiedzą techniczną i wyrafinowaniem estetycznym, a dotykowym urokiem gliny i mosiądzu.

Zaangażowanie w cykl życia materiałów jest wspólnym etosem firm Laufen i Snøhetta, dlatego eksponaty zaprojektowano w oparciu, o podejście cyrkularne.

Roca

Laufen i wystawa „Archeologia koloru”

Podczas tegorocznego Tygodnia Designu w Mediolanie Laufen zaprezentowało projekt Roberto Sironiego „Colour Archaeology”. Prezentowana w przestrzeni Laufen Milano wystawa, była kulminacją badań akademickich podjętych przez Sironiego we współpracy z marką. Sironi szczegółowo zagłębił się w królestwo starożytnej ceramiki, badając osiem cywilizacji w okresie od około 3000 roku p.n.e. do 1500 r. n.e. Czerpiąc z ponad 10 000 artefaktów pochodzących z muzeów na całym świecie, skategoryzował te skarby za pomocą kolorów, odzwierciedlających ich dziedzictwo kulturowe.

Na wystawie „Archeologia kolorów”, odwiedzający mogli podziwiać wyrafinowaną paletę dwunastu harmonijnych tonów, wciąż istotnych dla dzisiejszego projektowania, a przedstawionych za pośrednictwem kolekcji Saphirkeramik firmy Laufen.

Od lazurowych odcieni Egiptu po żywy błękit Mezopotamii, seledynową zieleń Cesarstwa Chińskiego i ziemistą czerwień przypominającą Cesarstwo Rzymskie, historyczna podróż Sironiego odkrywa niezrównane spektrum kolorów stworzonych chemicznie lub z materiałów naturalnych.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Laufen Bespoke: Łazienka dopasowana do potrzeb

Małe sanktuarium

Gliwice | 3 września 2020

Kolekcja Laufen Bespoke daje nieograniczone możliwości kreowania

Urquiola i jej salon

Urquiola i jej salon

Madryt | 10 stycznia 2017

Patricia Urquiola stworzyła nową koncepcję salonu pokazowego marki Laufen.