Piękne i ponadczasowe

Zaprojektowana w latach 80. kolorowa seria stalowych lamp Reflex była czymś wyjątkowym i bardzo oryginalnym na ówczesnym rynku. Współcześnie ich projektant, Tomasz Andrzej Rudkiewicz, postanowił wznowić produkcję pod marką TAR.

Kiedyś wytwarzane ręcznie przez drobnych rzemieślników, dziś produkowane są w małych seriach przy użyciu nowoczesnych technologii. Po dzień dzisiejszy lampy Reflex charakteryzuje jakość oraz ponadczasowość.

– W latach 80. widać było, że PRL już się załamuje. Miał trwać jeszcze 10 kolejnych lat, ale myśmy wyczuli, że trzeba oderwać się od projektowania dla przemysłu, że trzeba produkować samemu. Mówiło się wówczas, że nie ma pracy dla projektanta, bo przemysł padł. A było tyle do zrobienia! – mówi Tomasz Andrzej Rudkiewicz, twórca marki TAR. – Na rynku próżnia. Jednocześnie zaczął aktywować się ruch drobnych producentów, wtedy zwanych prywaciarzami. Szukałem kogoś, kto chciał produkować lampy. Znalazłem człowieka, który odziedziczył zakład rzemieślniczy. Znaleźliśmy podwykonawców – drykarzy, lakierników. Z dostarczanych przez nich części składane były lampy. Na początku była wątpliwość, czy te lampy pójdą, czy nie są za proste.

Próbę czasu wytrzymały doskonale. Lampy Reflex nadal wyglądają nowocześnie, pasują do współczesnych wnętrz. Tym z resztą charakteryzuje się dobry design, że jest ponadczasowy. Dziś Reflex to była cała seria lamp – wiszące kuchenne lampy, reflektorki i tzw. lampki nocne z abażurem.

Tomasz Andrzej Rudkiewicz, projektant form przemysłowych, w 2008 roku mianowany Designerem Roku przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego, współwłaściciel studia projektowego NC.ART, zajmuje się projektowaniem lamp od początku lat 80. W 1981 roku uzyskał w Hanowerze wyróżnienie iF za projekt systemu lamp Polam-Wilkasy, którego był współautorem wraz z Bartkiem Pniewskim. W 1986 wyjechal do Finlandii. Pracował w Ed-Design, największym wówczas studiu projektowym w Skandynawii projektując m.in. pierwsze telefony dla Nokii. Dziś na stałe mieszka w obu krajach, w Polsce i Finlandii. Jest członkiem ORNAMO, Związku Projektantów Przemysłowych w Finlandii.

Więcej na: www.euforma.pl i www.tar-design.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: