Philippe Starck o odbudowie katedry Notre-Dame: Musimy wyjść z dziedziny architektury, potrzebujemy kolegium naukowców

Nie milknie temat odbudowy Notre-Dame po pożarze, który 15 kwietnia strawił katedrę. Tym razem głos zabrał słynny francuski projektant Philippe Starck sugerując powołanie „kolegium naukowców” z ekscentrycznym matematykiem Cédricem Villanim na czele.

Według Starcka, myśląc o odbudowie świątyni, trzeba wyjść z dziedziny architektury, gdyż tylko naukowcy, inżynierowie i filozofowie są w stanie zagwarantować „ekspresję ludzkiego geniuszu”. – Musisz otworzyć wszystkie możliwości i tylko naukowcy wiedzą, jak to zrobić z najwyższą szczerością – powiedział francuskiej prasie dementując informację, że sam chciałby na czele takiego kolegium ds. odbudowy katedry uczestniczyć. – Musimy wejść na terytorium geniusza – dodał proponując na przewodniczącego takiej komisji znanego francuskiego matematyka. 46-letni Cédric Villani to nauczyciel akademicki, laureat Medalu Fieldsa, dyrektor Institut Henri-Poincaré (2009–2017), a także polityk.

– Nadal jesteśmy w stanie dokonywać cudów – uważa słynny dizajner. – I to właśnie chcę zobaczyć. Chcę zobaczyć iskry w oczach ludzi.

Francja planuje konkurs architektoniczny na zaprojektowanie iglicy dla katedry Notre-Dame. Pomysł został entuzjastycznie przyjęty przez branżę architektoniczną. – Konkurs na nowe! Brawo Francja, zawsze do przodu. Współcześni muszą zostawiać mądry ślad po sobie. Tak robią Francuzi. Uczmy się! I startujmy – skomentował w mediach społecznościowych Robert Konieczny, właściciel KWK Promes, najbardziej rozpoznawalny w świecie polski architekt.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Francja zorganizuje konkurs na projekt nowej wieży dla Notre-Dame. Polacy już planują w nim startować

Zawsze do przodu

paryż | 18 kwietnia 2019

Francja zorganizuje konkurs na projekt nowej wieży dla Notre-Dame.

Legendy na stole

Legendy na stole

Paryż | 15 lutego 2018

Starck i Degrenne połączyli siły, aby odtworzyć L’Econome.

Rozgwiazdy braci Campana

Rozgwiazdy

Sao Paulo | 1 sierpnia 2015

Humberto i Fernando Campana dla marki A Lot of Brasil.