Louis Ghost, krzesło ikona ma 20 lat

Choć obchodzi dopiero 20. urodziny już od pewnego czasu stawia się je w jednym rzędzie z najważniejszymi realizacjami w całej historii wzornictwa. Krzesło Louis Ghost zaprojektowane przez Philippe’a Starcka przez dwie dekady zdobywało świat, a dziś korzystają z niego użytkownicy na wszystkich kontynentach.

Louis Ghost to dobry przykład, jak redefiniować historię i jej osiągnięcia, także w wymiarze wzornictwa. Pomysł Starcka nie pojawiłby się, gdyby nie Ludwik XV i jego epoka. To właśnie do stylistyki panującej w XVIII wieku nawiązał Starck, łącząc nowoczesne techniki z myśleniem historycznym.

Ale czy ktokolwiek inny mógłby zmierzyć się z tą formą, niż właśnie światowej sławy projektant, który nigdy nie odcinał się od swoich francuskich korzeni?

Dziś trudno jednoznacznie określić, czy tworząc własną wersję historycznego mebla spodziewał się aż takiego sukcesu. Skromnie przyznaje, że sukces nie byłby możliwy, gdyby nie wsparcie marki Kartell, która nie tylko mu zaufała, ale była w stanie zaryzykować, przeprowadzić badania oraz przygotować technologię produkcji „Ghosta”. Krzesło szybko stało się najjśniejszym przykładem zastosowania „transparentności”, bo w całości wykonane jest z poliwęglanu.

Starck od początku był przekonany, że ten projekt musi stać się jak najbardziej wszechstronny, dlatego wybór tego materiału nie był przypadkowy. Dziś Louisa Ghosta można spotkać zarówno we wnętrzach jak i w ogrodach czy parkach. Być może więc poliwęglan stoi za dużym sukcesem tego projektu: krzesło jest odporne na zarysowania, uderzenia i czynniki atmosferyczne. Ponadto jedną z cech tego materiału jest jego przejrzystość. Klasyczna wersja krzesła jest więc niemal „niewidzialna”. Dzięki tej właściwości równie dobrze sprawdza się w małych mieszkaniach, ponieważ optycznie „nie kradnie” przestrzeni. Krzesło ponadto jest produkowane metodą wtryskową w jednej całości.

Krzesło waży 5,4 kg, ma 54 cm szerokości i 94 cm wysokości. Można je przechowywać, m.in. układając je jedno na drugim. Producent poza modelem całkowicie przezroczystym wprowadził na rynek także wersje kolorystyczne, m.in. zielony, czerwony, niebieski czy czarny.

Jego produkcją od samego początku zajmuje się marka Kartell. Można je kupować indywidualnie, jednak ten model bywa wykorzystywany w wielu publicznych miejscach.

Krzesło stało się przebojem i ugruntowało pozycję Starcka w światowym wzornictwie. A przypomnijmy, że od dawna mówi się o nim jako współczesnym wcieleniu Króla Midasa w wymiarze projektowym. Chyba żaden inny projektant żyjący współcześnie nie stworzył tylu przedmiotów, aspirujących do miana ikon. A Louis Ghost doczekał się już m.in. wersji dziecięcej, ze zmniejszonymi proporcjami, tak aby również najmłodsi użytkownicy mogli poczuć niezwykły melanż współczesności z historią.

Aby uczcić dwudziestą rocznicę istnienia słynnego krzesła, marka Kartell organizuje w listopadzie specjalne wydarzenie w mediolańskim teatrze La Scala.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: