Nad rzekę Wełtawę w centrum Pragi wraca życie. Po ponad dziesięciu latach od rozpoczęcia prac, do użytku oddanych zostanie dziewiętnaście wnęk z największymi na świecie obrotowymi oknami przy bulwarach Rašín, Hořejší i Dvořák. Zrewitalizowane nabrzeża mają szansę stać się nowym, tętniącym życiem centrum miasta.
Realizacji projektu podjęli się architekci z pracowni Petrjanda/brainwork. Przebudowa terenów nadbrzeżnych, to największa miejska inwestycja w przestrzeni publicznej w Republice Czeskiej. Warto zaznaczyć, że teren niemal całkowicie był opuszczony od czasu wielkiej powodzi w 2002 roku. Zrewitalizowany obszar rozciąga się na długości prawie 4 km wzdłuż trzech praskich wałów Rašín, Hořejší i Dvořák. Dotyczy 20 sklepień w murze nadrzecznym, które niegdyś pełniły funkcję składowisk lodu. Powstaną tu kluby, kawiarnie, pracownie kreatywne, biblioteka, galerie, przestrzeń do spotkań oraz toalety publiczne. Szczególny nacisk położono na dostosowanie każdego z pomieszczeń do potrzeb różnych najemców przy jednoczesnym zachowaniu wizualnej spójności całego kompleksu. Specjalnie na potrzeby projektu utworzono stanowisko kuratora, który jako uzupełnienie menadżera i architekta ma zapewnić kulturową oraz społeczną jakość tej cennej przestrzeni – przekonują przedstawiciele pracowni Petrjanda/brainwork.
Do realizacji projektu wykorzystano szereg nowoczesnych rozwiązań ze zwróceniem szczególnej uwagi na zachowanie oryginalnej formy przestrzeni. Priorytetowym elementem planu było stworzenie odpowiedniego systemu zabezpieczeń na wypadek powodzi. Połączenie ogrzewania podłogowego z klimatyzacją z odzyskiem ciepła i promiennikami podczerwieni umożliwia całoroczną eksploatację pomieszczeń. Warte uwagi są największe na świecie eliptyczne obrotowe okna. Poprzez przekątną rotację przeszkleń, w wyjątkowy sposób łączą wnętrze z zewnętrzem.
Więcej na: www.petrjanda.com