Niewidoczny most powstał w Holandii

| MAC

5 grudnia 2011 | Miejsca

Architektoniczne studio RO&AD stworzyło projekt mostu w miejscowości Halsteren. Projekt znalazł się wśród finalistów Dutch Design Awards 2011.

Architektoniczne studio RO&AD stworzyło projekt mostu w miejscowości Halsteren. Projekt znalazł się wśród finalistów Dutch Design Awards 2011.

Projekt studia budzi wiele skojarzeń, także biblijnych. Most powstał jednak z bardziej praktycznych pobudek. Ponieważ w Halsteren niezwykle ważną turystyczną atrakcją jest Fort de Roovere, należący do West Brabantse Waterlinie, czyli dawnej, pochodzącej jeszcze z XVII wieku linii obrony w południowo-zachodniej Holandii. Obiekty niedawno odnowiono, nowy blask otrzymał również Fort de Roovere, który przeobrażono w miejsce rekreacyjne dla pieszych i rowerzystów. Można się do niego dostać, korzystając z projektu studia RO&AD. Powstał w całości z drewna.

Architekci zdecydowali się na zaskakujące rozwiązanie, ponieważ most został wpisany w część kanału przebiegającego przez fortyfikację. Dzięki takiemu rozwiązaniu most jest z daleka niewidoczny. Chyba również dlatego, że łączy brzegi, gdzie na jednym z nich przed wiekami można było się spodziewać wroga.

Most nie ingeruje w krajobraz, tworzy dla niego wyłącznie kontury i jest właściwie niedostrzegalny. Dopiero gdy zdecydujemy się przejść z jednej na drugą stronę, możemy skorzystać z dość wąskich szczelin. Podróżni przechodzący z oddali wyglądają niczym Mojżesz, przechodzący przez wodę.

Więcej: www.ro-ad.org

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Zielono mi!

Zielono mi!

Dilbeek | 2 kwietnia 2024

Niezwykła metamorfoza domu z ubiegłego wieku od Madam Architectuur