Naturalna harmonia stylu japandi

Styl japandi coraz chętniej rozgaszcza się we wnętrzach, wypełniając je funkcjonalną przytulnością. Co sprawiło, że stał się aranżacyjnym hitem?

Japandi to efekt połączenia nazw Japonii oraz Skandynawii. Choć są to dwa zupełnie odległe zakątki świata, łączy je funkcjonalność, prostota form, oszczędne wzornictwo i subtelna kolorystyka. Historia tej zaskakującej relacji rozpoczyna się około 250 lat temu, kiedy duńscy architekci, artyści i projektanci zaczęli podróżować do Japonii w poszukiwaniu nowych inspiracji. Podziw był zresztą odwzajemniony, przez wiele dekad skandynawskie wzornictwo było niezwykle cenione w całej Japonii. Wspólna jest również ich współczesna filozofia – zarówno japońskie „wabi sabi”, jak i duńskie „hygge” oparte są na uwielbieniu prostoty.

Japandi we wnętrzach

Pandemia COVID-19 sprawiła, że w domu zaczęliśmy poszukiwać przytulnego schronienia, które jednocześnie może być funkcjonalnym miejscem pracy.

Przemawiający za japandi minimalizm, komfort i przemyślana organizacja przestrzeni stały się doskonałą odpowiedzią na tę potrzebę. Mieszkanie urządzone w tej stylistyce będzie się również wyróżniało wykorzystaniem naturalnych materiałów, licznych drewnianych akcentów oraz obecnością licznych roślin. Minimalizm przejawia się tu również w kolorach – beżach, czerni, odcieniach szarościach i bieli. Istotne są meble, proste, symetryczne i wygodne, oraz otwarta, niezagracona przestrzeń.

 

Gdzie szukać przykładów japandi?

Nie tylko zagraniczne, ale i nasze rodzime projekty stanowią doskonały przykład jak wykorzystać ten styl w praktyce.

styl japandi we wnętrzach

Japandi w apartamentach K916 i K907

Projekt: Thisispaper studio

Dwa mieszkania – o nazwach K916 i K907 – mieszczą się w pochodzącym z 1903 roku magazynie drukarskim na warszawskiej Pradze. Projekty są odpowiedzią na otaczający nas chaos co szczególnie rezonuje w pandemicznych okolicznościach. Minimalistyczny wystrój oraz prosty, pudełkowy charakter sprzyjają wyciszeniu. Zestawione z betonową strukturą elementy drewniane ze sklejki i kantówki sosnowej dodają wnętrzu ciepła i przytulności.

apartament urządzony w stylu japandi

Skandynawski styl

Projekt: Katarzyna Dziurdzia

Ruchliwe Śródmieście Warszawy i zaciszna kamienica na tyłach teatru Polonia skrywają przepiękne, eleganckie wnętrze, które wypełniają miękkie kolory, dużo jasnego drewna i charakterystyczną naturalną harmonię i spokój wnętrz. Z jednej strony widać tu skandynawski styl, z drugiej, pojawiają się elementy typowe dla polskich wnętrz, jak parkiet w jodełkę czy sztukaterie.

trend japandii w restauracji

Futu Sushi

Projekt: pracownia 74studio

“Nowy Zen w mieście”, jak lubią to określać właściciele restauracji Futu Sushi, uzyskano stosując naturalne drewno, które uzupełnione zostało bielą w różnym wykończeniu. Całość dopełnia naturalne dębowe drewno w różnych formach np. drewniany lamel na barze, krzesła oraz stoły. Dominantę we wnętrzu stanowią zaś ażurowe konstrukcje wykonane z dębiny oraz plecionki wiedeńskiej.

trend japandi w urządzaniu wnętrz

Szkielet Brył

Projekt: pracowania Mus Architects

We wnętrzu apartamentu pod Wawelem dominuje biel uzupełniona drewnem jesionowym i czarnym szkieletem brył lewitujących w przestrzeni, które porządkują i akcentują elementy kompozycji. Całość kompozycji dopełniają wolnostojące meble znanych i cenionych producentów.

apartament pod Wawelem urządzony w stylu japandii

A Desired Home

Projekt: Liang Architecture

Jedną z zasad, jaką kieruje się Liang Architecture Studio jest sprawianie, bo dom nie był swego rodzaju magazynem, do którego upychamy nasze codzienne życie, lecz miejscem, w którym skupiają się emocje i miłość. Neutralne kolory podkreślają kojącą funkcję wnętrza zaś umieszczona pod dachem warstwa perforowanego panelu aluminiowego sprawia, że światło swobodnie porusza się po przestrzeni, generuje pstrokate cienie, które wchodzą w interakcje z różnymi obszarami i zapewniają mieszkańcom domu zaskakujące doświadczenia przynoszące wiele prostej radości.

nowoczesność minimalizm i japandii we wnętrzach

Na poznańskiej Wildzie

Pracownia: LBWA

Jasne, 100-metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ważnym elementem odrestaurowanego mieszkania są minimalistyczne meble z naturalnego drewna, łagodnie korespondujące z drewnianą podłogą i bielą ścian.

dom w Gniazdowie w stylu japandi

Dom w Gniazdowie

Projekt: Marta Puchalska-Kraciuk

W malowniczym domu w Gniazdowie na terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego piaskowy odcień ścian zapewniło wykorzystanie surowego tynku. Kontrastujące białe sufity rozjaśniają pomieszczenia, z kolei sosnowe ługowane podłogi z długich desek łagodzą akustykę. Lastryko na podłogach łazienek nawiązuje do oryginalnych materiałów, a proste białe płytki na ścianach nadają im ponadczasowej lekkości i elegancji.

***

Inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu, dwa razy w tygodniu w Twojej skrzynce!  Zapisz się na nasz newsletter

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

W blasku słońca

W blasku słońca

Poznań | 6 kwietnia 2023

Mieszkanie na Starym Grunwaldzie od pracowni LBWA