Na poznańskiej Wildzie

To jasne, przestronne 100-metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Mieszkanie było w bardzo złym stanie technicznym, a jego układ funkcjonalny nie spełniał oczekiwań nowych właścicieli. Miało za to ogromny potencjał ze względu na zachowane oryginalne, secesyjne elementy takie jak sztukaterie, płycinowe drzwi i drewniane podłogi. Nowy życie nadali przestrzeni dopiero architekci Maria Łuczkowska i Szymon Brzozowski z pracowni LBWA. 

W zaprojektowanym układzie część dzienną mieszkania stanowią jadalnia z biblioteką i salon w połączeniu amfiladowym od strony zachodniej oraz kuchnia od strony wschodniej. Poprzez scalenie ze sobą mniejszych pomieszczeń stworzono dużą, wygodną i przestronną kuchnię, której centralnym punktem jest wyspa kuchenna służąca do integracji domowników i gości. Jej ważnym elementem są fronty z naturalnego drewna a dopełnienie stanowi zabudowa w formie zawieszonego, nowoczesnego, prostego kredensu. Dwa portale wejściowe wykończone białym marmurem będące kiedyś drzwiami w naturalny sposób łączą kuchnię z salonem i jadalnią. Dostępna z korytarza mała łazienka mieści w sobie dodatkowo ukrytą przestrzeń gospodarczą z pralką i kotłem centralnego ogrzewania.

Część nocną zaplanowano w głębi mieszkania od strony cichego dziedzińca.  W ramach powierzchni pomieszczenia, w którym została zaprojektowana sypialnia, wyodrębniono miejsce przeznaczone na garderobę. Z sypialnią połączona jest łazienka oddzielona taflą przezroczystego szkła.

www.lbwa.pl

Powiązane artykuły:

Slab House: Dom dla fanów nowoczesnej architektury i… klocków LEGO

Slab House

Suchy Las | 27 listopada 2020

Dom dla fanów klocków LEGO od pracowni mode:lina

Restauracja z gigantyczną porcelaną w Domu Tysiąclecia Węgier

Duch Austro-Węgier

Budapeszt | 15 listopada 2020

Restauracja z gigantyczną porcelaną w Domu Tysiąclecia Węgier

Próżność

Próżność

Poznań | 22 września 2020

W centrum Poznania działa wyjątkowa przestrzeń barowo-muzyczna

Oswojone lata 50. w projekcie Atelier Starzak Strebicki

Oswojone lata 50.

Poznań | 9 czerwca 2020

Charakter przestrzeni definiuje nowoczesna interpretacja meblościanki