Światło w centrum uwagi w projekcie Liang Architecture

Jedną z zasad, jaką kieruje się Liang Architecture Studio jest sprawianie, bo dom nie był swego rodzaju magazynem, do którego upychamy nasze codzienne życie, lecz miejscem, w którym skupiają się emocje i miłość. Miejscem, które jest cichym świadkiem historii rejestrującym uczucia i doświadczenia mieszkańców. To właśnie ta zasada przyświecała projektowi „A Desired Home” w mieście Jinhua w prowincji Zhejiang.

Całkowita transformacja rezydencji polegała na przekształceniu jej w nowoczesne, wypełnione światłem wnętrze. Oryginalna bryła budynku była zdecydowanie zbyt ciemna i zamknięta. Dlatego architekci pracowali nad podniesieniem i perforacją dachu oraz stworzeniem świetlików i dziedzińców, tak aby jak najwięcej naturalnego światła trafiło do wnętrza domu.

Płyty podłogowe i dach wzdłuż środkowej osi foyer zdemontowano, co podzieliło budynek na dwie części: przednią i tylną bryłę. Zachowano belkę strukturalną nad foyer, która była świadkiem odnowy przestrzeni i niesie ze sobą wspomnienia z przeszłości. Projektanci stworzyli atrium w budynku, aby światło słoneczne wpadało bezpośrednio do centralnej pustej przestrzeni na każdym piętrze. Dodano również nowe okna, idealnie współgrające z istniejącymi, a zarazem wprowadzające do wnętrza dużo naturalnego światła i poprawiające interakcję między wnętrzem a zewnętrzem.

Ze szczyptą dowcipu

Neutralne kolory podkreślają kojącą funkcję wnętrza. Wśród stonowanych mebli zwraca jednak uwagę dyskretny, zabawny motyw świnek w postaci figurek oraz oryginalnego stolika Pig Table z kolekcji Animal Thing szwedzkiego zespołu projektowego Front Design. Wzrok przyciąga również wisząca lampa o potrójnym kloszu – klasyk autorstwa Poula Henningsena stworzony dla duńskiego producenta oświetlenia Louisa Poulsena.

Pod szklanym dachem umieszczona została warstwa perforowanego panelu aluminiowego. Kąty światła słonecznego zmieniają się w ciągu dnia i roku. Światło swobodnie porusza się po przestrzeni. Generuje pstrokate cienie, które wchodzą w interakcje z różnymi obszarami i zapewniają mieszkańcom domu zaskakujące doświadczenia przynoszące wiele prostej radości.

Więcej na: www.liangarchitecture.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Wykonaj analizę natężenia światła dziennego za pomocą programu Velux Daylight Visualizer

Naturalne światło

Warszawa | 25 maja 2021

Wykonaj analizę natężenia światła dziennego za pomocą Velux Daylight Visualizer!