Nagrody konkursu „Kreacje z natury” rozdane

„Oderwij się od podłogi” to tytuł 4. edycji konkursu „Kreacje z Natury” prowadzonego wspólnie przez Barlinek i „Design Alive”. Nagrody rozdano w Domu Idei magazynu „Design Alive” podczas 11. Łódź Design Festivalu.

– Idea konkursu zrodziła się z chęci zmierzenia się z postrzeganiem naszej marki przez architektów i projektantów. Wszyscy wiedzą, że Barlinek jest masowym producentem, w tym roku wyprodukujemy 10 milionów metrów kwadratowych podłóg drewnianych. Zależy nam jednak na zainteresowaniu projektantów i dlatego zapraszamy ich do kreowania produktów, z których sami chętni by korzystali – mówi Dorota Karbowska-Zawadzka, dyrektor marketingu Barlinek.

Pierwszy etap zmagań polega na wstępnej selekcji prac nadesłanych jako propozycje projektowe na zadany temat. Uczestnicy zakwalifikowani do drugiego etapu konkursu zapraszani są na warsztaty w fabryce Barlinka, gdzie mogą zapoznać się z materiałem, ograniczeniami technologicznymi. Pozwala im to dopracować, a czasem nawet diametralnie zmienić wstępne projekty.

Jury tegorocznego konkursu tworzyli: Przemo Łukasik, architekt, Medusa Group; Agnieszka Stefańska, architekt, architekt wnętrz, projektantka mebli; Tomasz Błuszkowski, architekt wnętrz, projektant; Wojciech Trzcionka, dyrektor sprzedaży i marketingu magazynu „Design Alive” , Dorota Karbowska-Zawadzka, dyrektor marketingu Barlinek; Szymon Hanczar, architekt wnętrz, projektant; Jacek Kula, dyrektor ds. inwestycji Barlinek.

Dorota Karbowska-Zawadzka: – W tej edycji wytypowaliśmy projekty, które są utylitarne, łączą funkcję użytkową z projektową. To dla nas bardzo dobre podejście, które śmiało można nazwać sztuką użytkową. Po raz kolejny sprawdza się powiedzenie, że mniej to więcej.

– Konkurs ma wielką wartość dla projektantów, którzy uczą się, jak przechodzić od idei do realizacji. To także wartość dla samego Barlinka. Pokazuje, że ten produkt, który na co dzień leży na ziemi i po nim depczemy, naprawdę jest czymś, co można podnieść z podłogi – mówi członek jury, architekt Przemo Łukasik.

Pierwszą nagrodę i 10 tys. zł zdobyła Lea Kazanecka-Olejnik, która zaproponowała instalację w przestrzeni miejskiej. Jury doceniło pracę za możliwość ingerencji uczestników procesu w kształt instalacji, czytelność, logiczność, symetryczność i dowolność w użytkowaniu. Przemo Łukasik docenia interaktywność projektu: – To gigantyczna, totalna instalacja, w której można drążyć swój ślad, można go zacierać. Deski w zależności od tego, jak będziemy przez nie przechodzić, będą się obracać, przestawiać. Z każdą przechodzącą osobą powstanie kolejny ślad, skrót, niczym w łanie zboża. Można w ten sposób tworzyć różnego rodzaju wzory, które będą widoczne z powietrza. Jednocześnie jako uczestnicy mamy bezpośredni kontakt z naturalnym drewnianym produktem, np. z jego zapachem, fakturą.

Drugie miejsce i 5 tys. zł przypadło Marcinowi Kitali za abstrakcyjną architektoniczną strukturę. Jury doceniło koncepcję pokazującą wrażliwość autora, konsekwencję i dowolność interpretacji.

Laureatem trzeciego miejsca i zdobywcą 2 tys. zł został pochodzący z Rumunii Dumitru Alexandru-Marian, autor koncepcji zestawu szachowego umieszczonego w podłodze.

Jury wyróżniło także projekt zespołu Kaja Onichimowska/Natalia Banasik, za zabawę formą stworzoną do interakcji i nawiązanie do przyrody.

Zobacz prace wszystkich laureatów: kreacje 4.0 laureaci

Więcej na: www.kreacjeznatury.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Podłogi w paryskim stylu, czyli nowe produkty w ofercie Barlinka

Jodła Francuska

Barlinek | 21 sierpnia 2020

Barlinek poszerza ofertę o nowe podłogi drewniane