Willa Tugendhatów – symbol architektury modernistycznej

Willa Tugendhatów w Brnie to jedno ze szczytowych dzieł modernizmu. Projekt Miesa van der Rohe to idealne połączenie eleganckiej prostoty oraz funkcjonalności. W marcu 2012 roku willę otwarto po ponad rocznej renowacji. Dziś można ją zwiedzać.

Willa Tugendhatów – luksusowy dom jednorodzinny w Brnie, dzieło niemieckiego architekta Ludwiga Miesa van der Rohe, to obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Willa w stolicy Moraw (Republika Czeska) została zbudowana w latach 1929-1930 dla przemysłowca Fritza Tugendhata i jego żony Grety. Wkrótce stała się symbolem architektury modernistycznej.

Umowę na realizację domu małżeństwo Tugendhat spisało z Miesem van der Rohe wiosną 1929 roku. Trudno jednoznacznie określić, dlaczego słynny architekt zdecydował się na tą inwestycję. Być może zaważył fakt, iż nie musiał liczyć się z żadnymi ograniczeniami finansowymi…

Willę Tugendhatów można zwiedzać. Chętnych jest tak dużo, że czas oczekiwania na otrzymanie wejściówek wynosi około miesiąca.

– To dom, pod którego silnym wrażeniem pozostaję od chwili, gdy go po raz pierwszy obejrzałem. Zwiedziłem go bardzo dokładnie, i wciąż mam przed oczami genialną relację, w jaką wchodzi z każdej strony z otoczeniem, w którym powstał – mówi polski architekt Tomasz Konior.

Więcej: www.tugendhat.eu

Willa Tugendhatów w Brnie. Jedno ze szczytowych dzieł modernizmu

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Budynki ikony

Budynki ikony

Barcelona | 3 maja 2024

Oto nasz krótki przewodnik po wybranych ikonach architektonicznych Europy