Martyna Barbara Golik: Chcę inspirować innych

Martyna Barbara Golik to laureatka trzeciej nagrody tegorocznej edycji Programu Stypendialnego YES. Ma 27 lat i jest projektantką specjalizującą się w projektowaniu produktu opartego o tekstylia. Na co dzień pracuje w studiu projektowym witek golik wraz z partnerką biznesową Sisse Witek. Mieszka pomiędzy Polską a Kopenhagą.

Sam się Pani zgłosiła do programu, czy ktoś panią namówił?
– Zgłosiłam się sama. Nie trzeba mnie przekonywać do brania udziału w konkursach, bo wiem, że takie doświadczenie dużo daje – obojętnie czy dostanie się wyróżnienie, czy nie.

Na co wyda pani stypendium?
– W chwili obecnej wraz z moją partnerką pracujemy nad eksperymentami z techniką tuftingu, w której produkuje się dywany. Pojęłyśmy współpracę z manufakturą dywanów ze Śląska i wraz z nimi będziemy rozwijać projekt. Suma zostanie przeznaczona na pokrycie tego projektu.

Skąd czepie pani inspiracje i dokąd zmierza?
– Inspirację czerpię z wszystkiego, co dzieje się dookoła. Najogólniej mówiąc, inspiracje przychodzą do mnie głównie podczas bycia w ruchu i przemieszczania się między różnymi miejscami. Kiedy zmieniam miejsca pobytu zwracam większą uwagę na zmieniające się otoczenie i patrzę na wszystko z innej perspektywy.

Jakie ma pani artystyczne marzenia?
– Moim marzeniem jest, aby moje studio projektowe rozwinęło się na tyle, żeby móc robić projekty zahaczające o różne dziedziny designu, ale nie tylko. Bardzo marzy mi się projektowanie wnętrz np. restauracji. Chciałabym też, żeby to, co robię chociaż w małej części wpływało na sposób, w jaki ludzie myślą i inspirowało ich.

Więcej na: www.witekgolik.com

Powiązane artykuły:

YES Hearts & Arrows. Ogień wiecznej miłości

Unikalny szlif

Warszawa | 9 października 2020

YES Hearts & Arrows. Ogień wiecznej miłości

Program stypendialny YES. W poszukiwaniu designu jutra

Stypendium YES

Poznań | 6 marca 2020

Pokaż nam czym jest dla Ciebie sztuka. Nie ma ograniczeń. Każdy ma szansę!

Chłonę wszystko co nowe i nieznane

Chłonę wszystko

Warszawa | 6 czerwca 2019

Magazyn „DA” postanowił wyróżnić Matyldę Polak w projekcie YES.

PROGRAM STYPENDIALNY YES NA PÓŁMETKU! POZNAJ NAZWISKA PÓŁFINALISTÓW

Półfinaliści

poznań | 25 kwietnia 2019

Znamy już nazwiska półfinalistów w Programie Stypendialnym YES 2019.