Finał Programu Stypendialnego YES za nami. Oto laureaci!

Zakończyła się rywalizacja konkursowa młodych talentów w ramach drugiej edycji Programu Stypendialnego YES, realizowanego przez YES i fundację Made in Art. W zamierzeniu Program ma wyłaniać najzdolniejszych młodych projektantów. Dlatego ocenie podlegały całe portfolia projektantów. Wybrane prace półfinalistów biorą teraz udział w wystawie w ramach Poznań Design Festiwal.

– Projekty przesłane przez półfinalistów, którzy znaleźli się w drugim etapie, nie dają się zamknąć w jednej szufladzie. Często są to pomysły zaskakujące, intrygujące, dające do myślenia. Razem z jury żywimy nadzieję, że o wielu uczestnikach jeszcze usłyszymy. To niezwykle utalentowani ludzie. Prezentują fantastyczną energię, mają mnóstwo pomysłów, ukierunkowanych na pragmatyczny design – przekonują organizatorzy. Wręczenie nagród odbyło się 12 maja, w Pawilonie Nowej Gazowni w Poznaniu.

Laureaci:
I miejsce
– nagrodę główną, czyli roczne Stypendium YES, o łącznej wartości 12.000 zł otrzymał rzeźbiarz Damian Reniszyn. Artysta tworzy obiekty, fotografie, instalacje multimedialne i wideo performance. W swoich realizacjach zwraca uwagę na odbiór sztuki zmysłem dotyku. Analizuje sytuacje z pozoru bezsensowne i niepotrzebne, czyniąc z nich punkt wyjścia do budowania obiektów.

II miejsce i nagrodę w wysokości 3.000 zł otrzymał Michał Wiśniewski. Autor prac, w których wyraźna jest inspiracja kulturą ludową. Swoje projekty umiejscawia w kontekście współczesnego świata i społeczeństwa.

III miejsce i nagrodę w wysokości 1.500 zł zdobyła Martyna Barbara Golik – projektantka i artystka, zajmująca się tekstyliami, ilustracjami, food design’em i badaniami kreatywnymi. Jej projekty badają relacje pomiędzy zmysłem dotyku, teksturą, kolorem a percepcją użytkownika przez zmysły i emocje. Lubi eksperymentować z materiałami i pojęciami.

Prace oceniało jury w składzie: Oskar Zięta (Zieta Processdesign), Wojciech Trzcionka (dyr. marketingu „Design Alive”, przewodniczący jury), projektant mody Krzysztof Stróżyna i projektantki YES: Kasia Bukowska i Magda Dąbrowska.

Wystawa prac wszystkich półfinalistów odbywa się w ramach Poznań Design Festiwal w Nowej Gazowni w Poznaniu. Czynna będzie do 20 maja.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Jak pachnie marka

Jak pachnie marka

Warszawa | 29 grudnia 2022

Marta Siembab, jedyna w Polsce senselierka, opowiada o swoim unikalnym zawodzie

Energia niezwykłych kobiet

Energia niezwykłych kobiet

Poznań | 28 października 2021

Marka biżuteryjna YES świętuje 40-lecie. Oto historie kobiet, które za nią stoją