Spotkajmy się przy stole. Jak u babci

Szósta edycja kolekcji Manuba koncentruje się wokół stołu, jako miejsca spotkań i rozmów. Efektem pracy projektantek jest limitowana seria trzech produktów, z których każdy wykonano w 50 egzemplarzach: ręcznie i z naturalnych materiałów.

Manuba to krótka seria produktów, która co roku poszerza się o nowe elementy wykonane specjalnie na potrzeby Gdynia Design Days. Tegoroczna kolekcja jest już szóstą z kolei i odpowiada na festiwalowe hasło „Solidarni” 14. edycji  Gdynia Design Days , odnosząc się do spotkań przy stole. Kuratorką projektu po raz kolejny była Agata Nowak, która do współpracy zaprosiła Kasię Szymerkowską (Nobo ceramics), Olę Milewską i Anię Strelau (Projekt AO) oraz Kasię Szczepańską (Pure Clay).

Seria koncentruje się wokół stołu, jako miejsca spotkań i rozmów. Zachęca do tego, by wspólne gotowanie i biesiadowanie z najbliższymi stało się ważną częścią dnia. Szósta kolekcja Manuba odpowiadała na festiwalowe hasło także na drugiej płaszczyźnie, którą jest ponadczasowość i międzypokoleniowe doświadczenie. Projekty odwołują się bowiem do tradycyjnego wzornictwa i przedmiotów, które doskonale znamy z kredensów naszych babć i dziadków.

Frykas

Patera do serwowania jedzenia charakteryzująca się organiczną formą inspirowaną falą. Wykonana została przez Kasię Szczepańską z wykorzystaniem tradycyjnej techniki ręcznego budowania z gliny, co sprawia, że każda sztuka delikatnie się od siebie różni i jest unikatowa. Dzięki falującym bocznym uchwytom z łatwością można złapać paterę i przenieść w wybrane miejsce.

Uczta

Stworzony przez duet projektantek, Olę Milewską i Anię Strelau, obrus zaprojektowano, aby umilić codzienne posiłki i celebrować wspólne zasiadanie do stołu.Powstał z naturalnej surowej bawełny, materiału przyjaznego środowisku. Ręcznie malowaną kratę na każdym obrusie tworzy przynajmniej 7 kolorów, przecinających się w nieregularny sposób, przez co każdy obrus jest unikatowym egzemplarzem. Klasyczny wzór w niecodziennym, odważniejszym wydaniu ma za zadanie odświeżyć wnętrze i zaciekawić oko.

Florystka

Zaprojektowana przez Kasię Szymerkowską Florystka składa się z dwóch elementów: wazonu w kształcie kielicha i dodatkowej kopułki. Wazon można wykorzystywać zarówno do eksponowania bukietów, jak i pojedynczych kwiatów. Kopułkę można umieścić wewnątrz wazonu w celu podtrzymania pojedynczego kwiatka, ale także wykorzystywać jako oddzielny wolnostojący element. Obie części wytoczono na kole garncarskim. Półkolisty kształt kopułki został po wytoczeniu dodatkowo zdeformowany.

Świetliki

Asymetryczny świecznik z miejscami na trzy świece. Został ulepiony ręcznie, a wszelkie nierówności wynikające z formowania palcami świadomie zachowano. Kształt przypominający literę “J” umożliwia wkomponowywanie świecznika w przestrzeń stołu na różne sposoby. Świetliki nabierają indywidualnego charakteru zależnie od tego, jakie wstawimy świece, np. naturalne z wosku pszczelego lub nowoczesne o intensywnym kolorze. Projekt Agaty Nowak został zaprojektowany z myślą o samodzielnym wykonaniu, na stronie sklepu Manuba dostępna jest instrukcja wskazująca krok po kroku jak go wykonać.

Manuba dostępna też online

Wszystkie przedmioty dostępne są w internetowym sklepie kolekcji Manuba, gdzie znajdziemy również elementy z poprzednich wydań festiwalu. Frykas kosztuje 90 zł, Uczta 180 zł, Florystka 125 zł natomiast instrukcja wykonania Świetlika dostępna jest na stronie sklepu za darmo. Wszystkie przedmioty można zakupić również w zestawie wartym 350 zł.

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Już jest piąta odsłona kolekcji Manuba. I można kupować w sklepie online!

Manuba 2020

Gdynia | 14 lipca 2020

Piąta odsłona kolekcji Manuba stworzonej specjalnie na Gdynia Design Days

Ideas Agaty Nowak

Agata Nowak

Warszawa | 27 listopada 2019

Premierowe projekty polskiej projektantki

Czwarta odsłona unikatowej kolekcji Manuba

Czwarta Manuba

Gdynia | 19 czerwca 2019

Kolejna odsłona kolekcji łączy idee lokalności i zrównoważonego rozwoju.