Oto Manuba kolekcja GDD 2023. Złap równowagę!

Już po raz siódmy festiwal Gdynia Design Days zaprezentował swoją kolekcję Manuba, którą można było kupić podczas wydarzenia, a która nadal dostępna jest w sklepie internetowym wydarzenia.  Kolekcja została stworzona przez kuratorki – Ewelinę Antonowicz i Elizę Gawrjołek z Fashion Revolution.

Na temat zostało wybrane pojemne znaczeniowo słowo „rest”. RE:ST” jest z jednej strony odwołaniem do odpuszczenia wzrostu (w przypadku przemysłu) i zbędnych zakupów, z drugiej – aktywistycznym zatrzymaniem się po latach mówienia wielkimi literami i znalezieniem nowej drogi docierania do świadomości konsumentów i marek, z uwzględnieniem kulturotwórczej funkcji mody (albo tego, co z niej/po niej zostaje).

RE:ST to kolekcja stwarzająca okazję do odpoczynku, złapania równowagi między skrajnymi postawami, a przede wszystkim – inspirująca do refleksji nad kondycją mody, designu i współczesności.

Co znalazło się w kolekcji Manuba 2023?

Odroczenie (projekt: Zuza Badowska, wykonanie: Gosia Ziobro – Basecraft) to skarbonka, która ma motywować do odroczonego w czasie momentu zakupów ubrań i do refleksji nad realnością potrzeb. Do produkcji skarbonki została użyta dżinsowa szarpanka tekstylna powstała w procesie recyklingu. Głównie po to, aby znacznie obniżyć procent zawartości cementu w produkcie. Beton podkreśla wagę trwałości i ponadczasowości, a forma nakładki na właściwie dowolny, posiadany już słoik – brak konieczności rozbijania skarbonki, czyli odejście od produktów jednorazowych.

Wytchnienie (projekt: not.bad studio, Zuza Badowska, wykonanie: Bartek Olewniczak). Ideą projektu podnóżka jest integracja funkcjonalności, innowacyjności i minimalistycznego wzornictwa. Do jego stworzenia została użyta brzozowa sklejka z odzysku i kompozyt tekstylny VIVE Texcellence – nowoczesny materiał o właściwościach zarówno tworzyw sztucznych, jak i drewna, produkowany z odpadów odzieżowych. Kompozyt jest odporny na uderzenia i niskie temperatury, nie pochłania wilgoci, nie ulega degradacji pod wpływem światła i może być poddany ponownemu recyklingowi.

Przytulenie (projekt: Beata Modrzyńska – Aporeei, wykonanie: Beata Modrzyńska + Spes3D). Pokrowiec na 13-calowy komputer łączy w sobie to, co w projektowaniu cyrkularnym pragmatyczne, z tym, co zmysłowe. Intuicyjny, płynny kształt oraz biały kolor czerpią z archetypu codziennej poduszki, jednocześnie, dzięki miękkiemu wypełnieniu, zapewniając ochronę. Przełamując skojarzenia typowe dla przechowywania komputera, pokrowiec zaskakuje niecodzienną formą, wielością zastosowań i zachęca do eksploracji. Dynamiczne linie są wynikiem połączenia pracy ręcznej z technologią druku 3D. Dzięki ruchomym guzikom pokrowiec łatwo zmienia się w tymczasową poduszkę, czy matę do siedzenia.

Poszczególne projekty oraz elementy z poprzednich edycji Manuby kupić można tutaj.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Już jest piąta odsłona kolekcji Manuba. I można kupować w sklepie online!

Manuba 2020

Gdynia | 14 lipca 2020

Piąta odsłona kolekcji Manuba stworzonej specjalnie na Gdynia Design Days

Czwarta odsłona unikatowej kolekcji Manuba

Czwarta Manuba

Gdynia | 19 czerwca 2019

Kolejna odsłona kolekcji łączy idee lokalności i zrównoważonego rozwoju.

Już jest! Trzecia odsłona kolekcji Manuba

Umiar i real

Gdynia | 1 lipca 2018

GDD prezentuje trzecią odsłonę swojej kolekcji Manuba.

Manuba powraca z nowymi projektami [wideo]

Nowa Manuba

Gdynia | 27 czerwca 2017

Kolekcja promująca rzemiosło wraca z nowymi produktami.

Manuba – nowa jakość rzemiosła

Dwa światy

Chmielno | 11 czerwca 2017

Tu powstaje Manuba, kolekcja realizowana przez Gdynia Design Days.