Mamy Animatora, Kreatora i Stratega 2012!

W Concordia Design w Poznaniu 3 listopada obradowała Kapituła Design Alive Awards 2012 wybierając pierwszych zwycięzców tego konkursu. – Bardzo się cieszę, że ta nagroda pozwala nam zdefiniować pojęcie designu XXI wieku – mówił Piotr Voelkel, juror, właściciel Grupy Kapitałowej VOX.

W Concordia Design w Poznaniu 3 listopada obradowała Kapituła Design Alive Awards 2012 wybierając pierwszych zwycięzców tego konkursu. – Bardzo się cieszę, że ta nagroda pozwala nam zdefiniować pojęcie designu XXI wieku – mówił Piotr Voelkel, juror, właściciel Grupy Kapitałowej VOX.

Design Alive Awards to pierwsze w Polsce nagrody przyznawane za oryginalną i kreatywną umiejętność odpowiadania na potrzeby konsumenta nowej generacji. – Nie chcieliśmy robić rzeczy błahych, a pokazać osoby, które robią rzeczy ważne i rozumieją świat tak jak my – przekonywała Ewa Trzcionka, redaktor naczelna „Design Alive”.

Choć jurorzy mieli wybrać trzech laureatów w trzech kategoriach (Animator, Kreator i Strateg) spośród 30 nominowanych, obrady trwały kilka godzin i były niezwykle burzliwe. W obradach uczestniczyli jurorzy: Zuzanna Skalska (przewodnicząca), Ewa Trzcionka, Agnieszka Szóstek, Piotr Voelkel, Oskar Zięta (zdalnie poprzez Skypa), Ake Rudolf oraz przedstawiciele „Design Alive”: Wojciech Trzcionka i Agata Kukułka.

– Dyskusja była trudna. W kategorii Animator wybraliśmy np. osobę która będzie przykładem dla innych. Takim dyrygentem – przekonywała Zuzanna Skalska przewodnicząca jury, trendwatcherka w VanBerlo. – Te nagrody nie powielają stereotypów, nie pokazują rzeczy, które ktoś kiedyś już zrobił. Nie są też klasycznymi nagrodami w designie. Są zupełnie nowym spojrzeniem na design. Ja się pod tym podpisuję, bo to nie jest design piękny, estetyczny i drogi, to jest design który mówi o przyszłości. O społeczeństwie kreatywnym, o myśleniu, o podejmowaniu decyzji, o tym, że każdy z nas może uczestniczyć w zmianach, które występują wokół nas. Bo dziś design oznacza myślenie i kreatywność.

– O designie ciągle wiemy za mało. Nadajemy temu słowu przedziwne znaczenie – przekonywał Piotr Voelkel. – Bardzo się cieszę, że ta nagroda pozwala nam zdefiniować pojęcie designu XXI wieku. W czasie, gdy wszystko się ma zmienić. Design nie ma się zajmować formą, a my musimy wiedzieć, po co go robimy. Nagrody mają pokazać ludzi, którzy już są na tej drodze i wiedzą co projektują albo już intuicyjnie zmierzają w tą stronę. Nie chcemy zajmować się designem, który skończył się w XX wieku, tylko pokazać nowe nurty, że design zostawia wiele miejsca dla przyszłego użytkownika i daje mu poczucie tego, że nie musi codziennie kupować nowych rzeczy.

Jurorzy pod przewodnictwem Zuzanny Skalskiej wybrali spośród nominowanych Animatora, Kreatora i Stratega w designie w ostatnich dwunastu miesiącach. – Takiej koncentracji silnych osobowości na metr kwadratowy dawno nie widziałam! Zaskoczyło mnie też wspólne poczucie misji i odwaga werdyktu – przekonywała redaktor naczelna „Design Alive”.

Zwycięzców DAA 2012 poznamy podczas gali 15 listopada w Warszawie.

Więcej: www.designalive.pl/awards

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: