Na styku azjatyckiej tradycji i stylu Art Nouveau

Lampy Magic Circus Éditions to małe dzieła sztuki. Ich autorką jest francuska projektantka Marie-Lise Féry, oświetleniowa wirtuozka zakochana w fenomenie cyrku i klimacie kabaretu. Jej eklektyczne projekty są odzwierciedleniem wyniesionej z domu miłości do pięknych rzeczy i wiedzy o tym, jak w nieoczywisty sposób je kojarzyć.
Najnowsza linia lamp – Collection 02 – jest wynikiem badań nad ruchem, nieważkością i równowagą. Duży wpływ na kształt kolekcji miała tradycja orientalna. Designerka wzięła na warsztat formy papierowych lampionów, przeniosła je w kontekst wnętrz i zreinterpretowała poprzez nieoczekiwany wybór materiałów i skali. Abażury lamp zostały wykonane tradycyjnymi, rzemieślniczymi  metodami dmuchania szkła ustami oraz grawerowania diamentowymi piłami w renomowanym zakładzie nieopodal czeskiej Pragi. Powstałe na powierzchni szkła prążki dają iluzję złożonego papieru i tworzą delikatną teksturę. Efekt ten jest dodatkowo wzmocniony świadomą decyzją Marie-Lise Féry, aby nie szlifować śladów ręcznej pracy i nie niwelować kontrastów między matowymi i błyszczącymi fragmentami. Szklane elementy kolorystycznie odbiegają od nasyconych czerwieni chińskich pierwowzorów. Biel, pudrowy róż, jasna musztardowa żółć, kość słoniowa, pastelowa jadeitowa zieleń, zgaszone szarości to paleta barw, z których w kolekcji korzysta Marie-Lise Féry. Dzięki temu światło wydobywające się z lamp daje delikatną, ciepłą poświatę.
Piękną oprawę dla matowego szkła zapewniają złote, błyszczące oprawy. Gięty metal jest nawiązaniem do płynnych kształtów charakterystycznych dla secesji, jednak w mocno ugładzonej formie, dostosowanej do współczesnych trendów. Materiał z czasem będzie zyskiwał naturalną patynę, która z pewnością nada projektom stylowego wyrazu. Na kolekcję składają się żyrandole, idealnie nadające się do zawieszenia nad jadalnianym stołem lub w salonie; lampy sufitowe, podłogowe i stołowe, a także gięte kinkiety, które będą pięknym elementem wyposażenia łazienki, czy eleganckiej sypialni. Misternie opracowane szkło i drobno obrobiony mosiądz wyraźnie nawiązują do wcześniejszych dzieł Magic Circus Édition. Obie kolekcje są połączone wieloma wzajemnymi odniesieniami i wspólnym duchem – wiary w magiczną moc oświetlenia.

Najnowsza Collection 02 od Magic Circus Éditions właśnie debiutuje w Atelier Mesmetric.

Więcej na: www.mesmetric.comwww.magic-circus.fr

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Kryształowa legenda

Kryształowa legenda

Mediolan | 22 listopada 2022

Jedna z najbardziej kultowych lamp w historii designu wraca w nowej wersji!

Potęga światła

Potęga światła

Londyn | 7 grudnia 2021

Struktury molekularne i magia kosmosu zaklęte w najnowszym projekcie Dixona

Światło Chmur

Światło Chmur

Wenecja | 14 stycznia 2020

Dima Loginoff dla włoskiej marki Axolight

Geometria i kolor

Geometria i kolor

Warszawa | 18 listopada 2019

Jak u Mondriana. Katarzyna Jasyk projektuje Ballu

Wiktoriański dom od nowa

Light Falls

Londyn | 15 listopada 2019

Dom szeregowy przy zielonej i cichej drodze w londyńskim Kensington

Lampy Coral Retro inspiracja

Lampy Coral

Warszawa | 6 września 2019

Retro inspiracja według Katarzyny Jasyk