Luksus życia rodzinnego

Dla projektantów ze studia Woods + Dangaran zbudowanie domu to okazja do zastanowienia się, w jaki sposób wchodzimy w interakcje z naszym środowiskiem i na ile dostosowujemy je do własnych potrzeb.

– Zawsze mówimy naszym klientom, żeby spróbowali zapomnieć to, w jaki sposób do tej pory mieszkali. Rzucamy im wyzwanie, aby zastanowili się, jak chcą odnosić się do swojej przestrzeni. Mają zastanowić się jak chcą żyć, w sensie praktycznym. Nawet jeśli zawsze było to oczywiste, wcale nie oznacza, że nie może funkcjonować jeszcze lepiej — mówią Brett Woods i Joseph Dangaran.

Danelle Lavin i jej mąż, chcący zbudować dom w Santa Monica, uznali podejście Woodsa i Dangarana za niezwykle atrakcyjne. Wyobrażali sobie willę, która byłaby odpowiednia zarówno dla trojga ich małych dzieci, jak i dawała przestrzeń dla ich zamiłowania do rozrywki. Myśleli o jasnym miejscu, ale wykraczającym poza typowy white cube. Tak powstał obficie przeszklony, trzypiętrowy dom z białej cegły, nazwany Twentieth.

 Woods Dangaran

Drzewko oliwne w sercu domu

Ambicją studia Woods + Dangaran było stworzenie nie tyle nowego, nowoczesnego domu, co nowoczesnego domu, który będzie służył właścicielom „na zawsze”. W ich wykonaniu nie oznacza to jednak konwencjonalności. Pierwszy sygnał, że, ​​​​budynek jest zaprojektowany w nieoczywisty sposób to wejście, które nie znajduje się na środku elewacji. Z kolei cofnięcie górnego poziomu w stosunku do elewacji frontowej wpasowuje się w skalę sąsiadujących domów, nie powodując wrażenia przytłoczenia.

Zamiast rzędu okien wychodzących na ulicę, przeszklony od podłogi do sufitu dziedziniec, zalewa dom światłem. Szczególnie jasny jest salon, w którym na ścianie wyłożonej orzechową boazerią wisi praca Eda Ruscha. Rozciąga się stąd widok na dziedziniec i podwórko, co daje poczucie otwarcia i przestrzeni, a także pozwala rodzicom mieć dzieci stale na oku.

Przestrzenie mieszkalne są zorganizowane wokół dziedzińca, na którym można znaleźć stanowiące serce domu stare drzewko oliwne, a obszerny ogród na tyłach zapewnia możliwość odpoczynku i jedzenia posiłków na świeżym powietrzu.

Jak zaplanowano wnętrza?

Parter budynku ma kształt litery U i tworzą go pokoje dzienne, zlokalizowane po obu stronach dziedzińca. Bliżej wejścia znajduje się formalna przestrzeń do przyjmowania gości z okazałym, ale minimalistycznym kominkiem z trawertynu, wykonaną na zamówienie sofą i barem z litego drewna orzechowego.

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

Po przeciwnej stronie dziedzińca znajdziemy ulokowano pomieszczenia o prywatnym charakterze. W salonie kwartet foteli Mesa firmy Lawson-Fenning  oraz marmurowy stolik kawowy Emperador umieszczono na pluszowym dywanie firmy Mehraban. Mosiężna oprawa oświetleniowa pochodzi z firmy Orange, a w oknach wiszą firanki Fabricut.

Na górnym poziomie zaplanowano cztery dwuosobowe sypialnie, w tym główną, która wychodzi na taras na dachu. Duże łóżko wykonane na zamówienie, zaprojektowano tu tak, aby harmonijnie pasowało do wnęki w ścianie wyłożonej drewnem, zabytkowego żyrandola Venini oraz fotela Cassina i otomany. Do sypialni przylega łazienka wykonana z ciemnoszarego marmuru ożywionego smugami bieli – tego samego, który znajdziemy w kuchni na dole. 

Woods Dangaran

Aby uniknąć monumentalności

Chociaż projekt pt. Twentieth odznacza się elegancją i prostotą, nie ma tu nudnej zachowawczości. Ekskluzywne materiały zastosowano w imponująco dużych formatach. Panele ścienne z forniru orzechowego sięgają sufitu, europejski dąb zajmuje duże połacie podłogi, a obszerne blaty kuchenne wycięto z marmuru Calacatta Negro. Precyzyjny projekt architektoniczny pozwolił uniknąć monumentalności i stworzył poczucie komfortowego, przystępnego luksusu.

Domowy klimat wnętrz tworzą charakterystyczne meble w stylu vintage i niestandardowe detale. Są to na przykład dywaniki z jedwabiu Mehraban, mosiężne elementy wyposażenia, skórzane fotele i obite tkaniną stołki barowe.

Naturalne materiały dobrane pod kątem warunków atmosferycznych podkreślają klasyczną elegancję. Jednak akcenty kolorystyczne, w odcieniach awokado i łososia, wraz z wieloma różnymi teksturami, tworzą ciekawe kontrasty i subtelnie podkreślają nowoczesną estetykę.  

Woods + Dangaran jest prowadzone przez architektów Bretta Woodsa oraz Joe Dangarana i zwykle pracuje nad projektami budowy i renowacji domów w Kalifornii.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Zielono mi!

Zielono mi!

Dilbeek | 2 kwietnia 2024

Niezwykła metamorfoza domu z ubiegłego wieku od Madam Architectuur

Dom z kilku domków

Dom z kilku domków

Poznań | 28 marca 2024

Leśny dom projektu PL.architekci składa się z kilku funkcjonalnych modułów

W harmonii z naturą

W harmonii z naturą

Warszawa | 12 października 2023

Oto dom, który zaprojektowali Oliwer Rasztawicki i Marta Napiórkowska

Ten dom gra w zielone

Ten dom gra w zielone

Konstancin-Jeziorna | 6 października 2023

Daje mnóstwo komfortu! To dom w Konstancinie-Jeziornie projektu BDR Architekci