Lagom znaczy w sam raz

Szwedzkie Lagom to alternatywa dla duńskiego hygge. Filozofia, która polega na życiu w umiarze i równowadze znajduje swoje odzwierciedlenie w projektowaniu wnętrz. Odwiedzamy jedno z nich,  zaprojektowane przez Agę Kobus i Grzegorza Goworka ze Studio Organic.

Marzeniem inwestorów był apartament, który będzie dla nich bezpieczną przystanią i odpoczynkiem od zgiełku. Zainspirowani autorską filozofią Organic Shelter, powierzyli projekt warszawskiej pracowni Studio Organic, która tworzyła dla nich miejsce pełne dobrej energii, sprzyjające bliskości i byciu razem.

W warszawskim apartamencie otoczonym zielenią powstał miejski azyl dla ludzi kochających życie, siebie, podróże i design. Kluczem do projektu był umiar i stworzenie miejsca, które najlepiej określa szwedzkie słowo lagom” – „w sam raz”. W przestrzeni spotykają się szlachetne, naturalne materiały, tworząc subtelny, wyciszający charakter wnętrz.

Magazyn Design Alive

NR 44 LATO 2023

ZAMAWIAM

NR 44 LATO 2023

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 10 DA HOME 2023

Skandynawskie Lagom i współczesne rzemiosło

Sercem apartamentu jest strefa dzienna. Otwarta kuchnia zawdzięcza swój wygląd elementom wykonywanym na zamówienie. Prosta zabudowa o białych bezuchwytowych frontach niemal wtopiona w ścianę, powstała dzięki współpracy z pracownią Studio Prostych Form. Doskonale wpisuje się w charakter całej strefy dziennej utrzymanej w duchu współczesnej prostoty.

Wzrok przykuwa również kamienna wyspa kuchenna wykonana przez zakład kamieniarski Imar (podobnie jak wszystkie kamienne elementy w pozostałych częściach domu). Nad wyspą umieszczono dekoracyjne oświetlenie Davide Groppi.

W części jadalnianej stanął duży drewniany stół wraz z krzesłami Carl Hansen & Søn. Nad nimi góruje ikoniczna lampa z kolekcji Moby Dick marki Karman, dzieło sztuki użytkowej wykonane z włókna szklanego, subtelne i delikatne.

Strefa wypoczynkowa to miejsce pełne spokoju, sprzyjające filmowym maratonom w większym gronie. Poza telewizorem i szafką RTV znalazł się komfortowy narożnik oraz miękki dekoracyjny dywan, efekt twórczości kreatywnego skandynawskiego kolektywu Cappelen Dimyr. Dopełnieniem całości są stoliki kawowe wraz z fotelem marki NORR11.

Lagom

Legom i gra kontrastów

Pozostałe pomieszczenia stanowią konsekwentną kontynuację całości, jednak różnią się kolorystyką. W przeciwieństwie do strefy dziennej utrzymanej w jasnej tonacji barwnej, w sypialni, gabinecie i garderobie prym wiodą szarości, harmonijnie połączone z ciemnym fornirem. Aby oświetlić tę część mieszkania, zastosowano lustra i przeszklenia. Nocą we wnętrzu można obserwować proste kolorystyczne kontrasty.

Architekci stworzyli atmosferę spokoju i harmonii dzięki skupieniu na detalach i umiejętnemu połączeniu materiałów, barw i form. Charakter przestrzeni określają bawełna, len i fornir, wnoszące do wnętrz wiele ciepła.

Faktury szczotkowanego, naturalnego kamienia, mineralny tynk zdobiący ściany, grubo plecione, lniane obicia mebli i misterne sploty dywanów tworzą niepowtarzalny klimat. Koją i czule otulają niczym miękki, bezpieczny kokon.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Piątka z architektem

Piątka z architektem

Warszawa | 12 kwietnia 2023

Architekci wnętrz prywatnie i zawodowo w cyklu wideorozmów. Można już oglądać!