Królowa performance’u przyjeżdża do Polski. Rekordowe ceny biletów!

Nawet 500 zł trzeba zapłacić za spotkanie z Mariną Abramović, królową performance’u, która w marcu przyjeżdża do Polski. Jej wystawę „Do czysta” będzie można oglądać w toruńskim CSW do sierpnia br.

Wystawa „Do czysta” zorganizowana w CSW w Toruniu będzie odsłoną największej w Europie retrospektywy Mariny Abramović, zrealizowanej wspólnie z Moderna Museet w Sztokholmie, we współpracy z Muzeum Sztuki Współczesnej Louisiana w Humlebæk i Bundeskunsthalle w Bonn. Polska będzie jedynym krajem w naszej części Europy, który uczestniczy w tym tournée. Na prezentowaną w Toruniu wystawę złoży się ok. 120 dzieł, począwszy od prac pochodzących z lat 60., na współczesnych realizacjach skończywszy. Organizatorzy zrekonstruują także niektóre performatywne akcje Abramović, które będą prezentowane na żywo podczas pokazu, tuż obok rysunków, obrazów, rzeźb, obiektów, fotografii, filmów wideo oraz elementów archiwalnych.

Wernisaż wystawy zaplanowany jest na piątek 8 marca 2019 na godz. 19.00. Marina Abramović pojawi się na nim osobiście! Na wernisaż przewidziano pulę 750 biletów w cenie 50 zł. Bilety będzie można kupić wyłącznie online od 28 stycznia od godz. 12.00. Wejście na spotkanie z artystką 9 marca będzie także biletowane. Pula biletów na to wydarzenie wynosi 777 sztuk. Ich sprzedaż online również wystartuje 29 stycznia. Ceny biletów w zależności od miejsca kosztują od 75 do 500 zł.

Marina Abramović (ur. 1946) – artystka intermedialna serbskiego pochodzenia. W swojej sztuce próbuje przekroczyć fizyczne i psychiczne ograniczenia ciała, bada możliwości umysłu i związek zachodzący między artystą a widownią. Własne ciało jest dla niej narzędziem działań artystycznych, ale często bywa też tematem prac. Do swoich działań aktywnie włącza obserwatorów. Uczestniczka najważniejszych wystaw światowej sztuki, mieszkająca i działająca w Niemczech, Holandii, a obecnie w USA. W 2010 roku nowojorskie Museum of Modern Art zorganizowało wystawę retrospektywną Mariny Abramović, na której artystka zaprezentowała słynny performans The Artist Is Present, udokumentowany w filmie „Marina Abramović: Artystka obecna”.

Więcej na: www.csw.torun.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Casa Cubo: Dom artystyczny

Casa cubo

Sao Paulo | 29 października 2015

Rodzinny azyl i centrum sztuki współczesnej w jednym.