Casa Cubo: Dom artystyczny

Marina Abramovic, Antony Gormley, Tracey Emin, Tony Cragg, Alvar Aalto, Jose Zanine Caldas, Lina Bo Bardi… To nie zapowiedź wystawy, lecz artyści, których projekty goszczą w jednym z brazylijskich domów, znanym jako Casa Cubo.

Isay Weinfeld to multidyscyplinarne studio z Sao Paulo. Działa na różnych obszarach architektury, projektując zarówno prywatne, jak i komercyjne wnętrza. Casa Cubo należy do realizacji zrealizowanej dla pary kolekcjonerów sztuki. Dom to nie tylko rodzinny azyl, ale i centrum artystyczne. Prezentowane dzieła sztuki stają się nie tylko eksponatami, ale i pełnoprawnymi towarzyszami życia mieszkańców. Wśród prac znajdują się nazwiska takie jak: Marina Abramovic, Antony Gormley, Tracey Emin czy Tony Cragg.

Minimalistyczna bryła Casa Cubo to biały jednolity sześcian wtopiony w bujną zieleń. Na każdej kondygnacji podziwiać można także projekty Alvara Aalto, Jose Zanine Caldas, Lina Bo Bardi. Ściany wykorzystano także jako miejsca ekspozycyjne. Na jednej rozciąga się regał z biblioteczką, na innej stare niemieckie dzienniki, natomiast na kolejnej wystawione są grafiki, co przypomina barwny kolaż.

Piętrowość ukazano w nietypowy sposób – środkowy poziom stanowi antresola, z której spiralne schody prowadzą do części prywatnej rezydencji. Tam znajduje się kuchnia, trzy sypialnie oraz łazienki, podczas gdy przestrzeń wspólna, m.in. salon wita gości na pierwszych dwóch poziomach.

Więcej na: www.isayweinfeld.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Betonowy klejnot

Betonowy klejnot

Arles | 13 listopada 2022

Odwiedzamy willę Benkemoun, awangardową ikonę z lat 70.

Modernizm udomowiony

Modernizm udomowiony

Helsinki | 29 października 2022

Willa Aalto, prywatny dom słynnego Alvaro Aalto, ujmuje przytulnością