Kolorowe życie w Madrycie

Mieszkanie w Madrycie musi być zaprojektowane „po hiszpańsku”, bo jakżeżby inaczej! Właściciele tego madryckiego mieszkania są podróżnikami – ona jest Meksykanką, a on Hiszpanem z Galicji. Projekt skupił się więc na kolorze – charakterystycznym dla pochodzenia właścicieli oraz przywodzącym na myśl ich wspólną pasję podróżniczą.

Lokalne studio projektowe Sierra & Delahiguera tworzy trio przyjaciół: Mercedes Sierra, Inés Sierra i Javier de la Higuera. Podjęli się oni przeprojektowania wypełnionego światłem mieszkania i stworzyli nowoczesne wnętrze wibrujące kolorem. Żywe, jasne żółcienie, zielenie, błękity i czerwienie połączyli z materiałami takimi jak płytki Zellige, ceramika i szlachetne drewno. Dzięki temu współczesne wnętrze pełne czystych linii i unikatowych, rzemieślniczych mebli przesycone jest lokalną duchowością, egzotyką i kolorem.

Kluczowym materiałem są tu płytki Zellige – ten szczególny rodzaj wywodzi się z architektury Maroka i Andaluzji. Wytwarzane są ręcznie, a ich unikalną cechą jest występowanie bardzo wielu odcieni, z widocznymi nierównościami i niedoskonałościami, które odbijają światło i modelują powierzchnię w nieregularny, atrakcyjny sposób.

Magazyn Design Alive

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 45 JESIEŃ 2023

Architekci nie ograniczyli się do użycia tych płytek w łazience czy kuchni – pokryli nimi różne pomieszczenia w całym mieszkaniu. Każde z nich jest w szczególny sposób powiązane z historią podróży i korzeniami pary.

Główną sypialnię wypełniają więc miękkie, przytulne materiały nawiązujące do pejzaży Galicji, a pokoje dzienne przenoszą do tropikalnych krain, pełnych żywych, witalnych kolorów. Kuchnia jest bez wątpienia inspirowana Meksykiem – surową ceramikę podłogi uzupełniają tu emaliowane zielone płytki, które pokrywają przestrzeń backsplash i blat.

W salonie postawiono na przywołującą Singapur świetlistą żółć, która zdobi podłogę i rozciąga się na taras. Ważnym elementem wyposażenia jest duży regał biegnący od kuchni, przez jadalnię, do salonu, gdzie właściciele spędzają większość czasu. Jest to świetne miejsce do ekspozycji przedmiotów przywiezionych z podróży, a także ulubionych książek.

Mieszkanie przeprojektowano, aby uzyskać otwarte, jasne przestrzenie. Ich odrębność zaznaczono za pomocą kolorów, które rezonują ze sobą, wchodzą w dialog i tworzą ciekawe wątki – kolorowe pasiaste wzory pojawiają się np. na przypodłogowych panelach. Dominująca na blacie kuchennym zielona paleta barw przypomina z kolei gobelin pokrywający sofę. Większość elementów wyposażenia przywieziono z odległych, egzotycznych miejsc.

Żółte płytki podłogowe, które mienią się w słońcu, dodatkowo wzmacniają jasną atmosferę salonu, a zielona tapicerka sofy dodatkowo odzwierciedla kolorystykę kuchni. Żółte i białe kafelki wibrują kolorem, gdy pada na nie światło słoneczne.

Kolorowe mieszkanie w Madrycie

Hol wejściowy został zaprojektowany jako drewniana skrzynia oddzielającą dwie strefy: kuchnię-jadalnię, inspirowaną Meksykiem, oraz tarasy i salon, inspirowane Singapurem. Łukowate drzwi z lekkością uzupełniają prostoliniowe wzory płytek ceramicznych w obu przestrzeniach, podczas gdy meble z naturalnej skóry i drewna dodają naturalnych tekstur do salonu.

Jeszcze więcej kolorów można znaleźć w dwóch łazienkach, które również wyposażono w glazurowane płytki ceramiczne, tym razem w kombinacji czerwieni i bieli oraz błękitu i bieli. Jedynie w sypialni unika się żywych barw na rzecz bardziej kojącej kolorystyki, spuentowanej szarym jak chmura dywanem, który przywołuje kapryśną pogodę Galicji.

– Chcieliśmy, aby strefa prywatna była przytulna, dlatego zaproponowaliśmy szarochmurny dywan, który zapewnia spokój i przywołuje na myśl ojczyznę właściciela – mówią architekci.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Pochwała mobilności

Pochwała mobilności

Madryt | 1 lutego 2022

To rozwiązanie przypadnie to gustu wszystkim miłośnikom częstych przeprowadzek

Kino Rze?nia [zdj?cia]

Kino Rzeźnia

Madryt | 24 lutego 2014

Modelowy przykład, jak zmieniać publiczną przestrzeń.