Metamorfoza w Almagro

Renowacje zawsze stanowią wyjątkowe wyzwanie, wymagające precyzji i twórczej wrażliwości. Utrzymanie równowagi między zachowaniem historycznej autentyczności a wprowadzeniem nowoczesnych udogodnień to proces, który mogą z powodzeniem przeprowadzić tylko najlepsi w swojej dziedzinie. Takimi właśnie są architekci z pracowni Ciszak Dalmas, którzy we współpracy z Matteo Ferrarim podjęli się ambitnego przedsięwzięcia w samym sercu madryckiej dzielnicy Almagro.

Przemiana budynku z lat 70. XX wieku jest hołdem dla jego architektonicznej historii. Renowacja celebruje oryginalną bryłę, materiały i detale z tamtego okresu, przekształcając 140-metrowe wnętrze w nowoczesne, a zarazem pełne historii miejsce do życia.

Bazą projektu stała się kolorystyka wnętrza, utrzymana w ciepłych, neutralnych barwach. Takie rozwiązanie podkreśla architektoniczne detale domu, pozwalając na swobodną grę światła, które odgrywa kluczową rolę w aranżacji. Zróżnicowane poziomy oraz sufity o podwójnej wysokości nadają każdemu pomieszczeniu unikalny charakter, optycznie powiększając przestrzeń i umożliwiając swobodny przepływ promieni słonecznych.

Architekci szczególną uwagę przyłożyli do starannego rozmieszczenia pomieszczeń. Dwa symetryczne łuki oddzielają prywatną część domu, w której znajdują się główna sypialnia, garderoba, łazienka oraz przestronny salon, od części dziennej obejmującej kuchnię, jadalnię i taras. Antresola oraz ukryta spiralna klatka schodowa w półokrągłej strukturze dodają kolejne poziomy, tworząc dynamiczną grę brył, która podkreśla wysokość domu.

Magazyn Design Alive

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

Z równą drobiazgowością zadbano o funkcjonalną, a zarazem estetyczną aranżację wnętrz. 

Ozdobę wnętrza stanowią odrestaurowane stoły, włoskie sofy vintage, krzesła Thonet oraz imponujący marmurowy zlew kuchenny. Półki na książki pełnią rolę elementów architektonicznych, a wyspa kuchenna dyskretnie ukrywa lodówkę.

Oryginalne katalońskie płytki i sklepione sufity zostały pieczołowicie odrestaurowane. Całość uzupełnia starannie dobrana paleta materiałów, od tradycyjnych terakotowych płytek na tarasie po mozaiki z żywicy i kamienia naturalnego w kuchni i łazience.

Mimo współczesnych udogodnień esencja domu pozostaje niezmienna. Projekt cechuje harmonijna równowaga, która zachowuje atmosferę definiującą ten dom przez ostatnie 50 lat.

Ciszak Dalmas
Od lewej: Alberto Gobbino Ciszak, Andrea Caruso Dalmas oraz Matteo Ferrari.

Ciszak Dalmas

Ciszak Dalmas to madrycka pracownia projektowa założona w 2009 roku przez Alberto Gobbino Ciszaka i Andreę Caruso Dalmasa. Ich portfolio obejmuje projekty zarówno dla osób prywatnych jak i komercyjne. Współpracowali m.in. z markami takimi jak Aesop, Bershka, Bosa, Loewe, Malababa, Max&Co., czy Zara. Oprócz współprac projektowych studio regularnie eksperymentuje z materiałami i tworzy limitowane edycje. Ponadto duet prowadzi La Clinica Design – cenioną markę meblową oraz niewielki projekt wydawniczy poświęcony dzieciom i procesowi ich nauki.

Matteo Ferrari

Urodzony w Modenie we Włoszech. Studia architektoniczne rozpoczął na Uniwersytecie w Ferrarze, a kontynuował na Katolickim Uniwersytecie w Kordobie w Argentynie. Edukację zakończył w 2008 roku. Wówczas przeniósł się do Madrytu, gdzie po współpracy z kilkoma pracowniami, założył własne studio w 2015 roku. Specjalizuje się w projektach mieszkaniowych, hotelarskich oraz usługowych. Od 2021 roku jest również zaangażowany w prowadzenie Forma Studio, specjalizującego się w rysunku architektonicznym. Od 2016 roku blisko współpracuje z pracownią Ciszak Dalmas.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Zbyt ciepły na brutala

Zbyt ciepły na brutala

Madryt | 3 stycznia 2024

Raz jest nieco mroczny, a raz ciepły. Dom proj. Malu de Miguel zaskakuje!

Kolorowe życie w Madrycie

Kolorowe życie w Madrycie

Madryt | 17 października 2023

Kluczowym materiałem w projojekcie Studio Sierra + Delahiguera są płytki Zellige

Pochwała mobilności

Pochwała mobilności

Madryt | 1 lutego 2022

To rozwiązanie przypadnie to gustu wszystkim miłośnikom częstych przeprowadzek

Kino Rze?nia [zdj?cia]

Kino Rzeźnia

Madryt | 24 lutego 2014

Modelowy przykład, jak zmieniać publiczną przestrzeń.