Zbyt ciepły na brutala

Proste formy i sporo betonu. Czy to recepta na przytulne wnętrze? A jednak! Projekt, który można byłoby wręcz podejrzewać o brutalistyczne inspiracje, to w rzeczywistości ciekawie zaprojektowana przestrzeń dla rodziny. Poznajcie dom MS5 w Madrycie autorstwa architektki Malu de Miguel.

Dom położony jest na działce o powierzchni nieco ponad tysiąca metrów. W dużym stopniu została ona zabudowana. Zaprojektowana przez Malu de Miguel przestrzeń, choć z zewnątrz raczej zamknięta i zazdrośnie skrywająca przed przechodniami szczegóły tego, co znajduje się wewnątrz, okazuje się swego rodzaju przygodą dla przyjmowanych gości.

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

Dom w większości ma zabudowę parterową. Tak to przynajmniej wygląda z poziomu ulicy. Wystarczy jednak wejść do środka, by przekonać się, ile się tu dzieje. Sufity w jednym miejscu sprawiają wrażenie nisko zwieszających się nad głowami. Po chwili szybują gdzieś wysoko, by zaprosić do wejścia na górną kondygnację.

Pierwsze wrażenie? Pamiętacie grę „Prince of Persia”? Tu też wszystko było dość proste, ale dostojne zarazem. Tam jednak na gości pałacu czyhały niebezpieczne zapadnie a tu duże przeszklenia lub dodająca miękkiego ciepła rustykalna cegła.

Umiejętnie wkomponowano też bibliotekę. Różnokolorowe grzbiety książek tworzą z niej ciekawy obraz ożywiający przestrzeń.

Podobnie, jak we wspomnianej grze przez dom prowadzą swego rodzaju magiczne labirynty. Raz pną się one w ciemnościach pod górę, by po chwili zaprowadzić na duży słoneczny taras. Zdecydowanie dom projektu Malu de Miguel zyskuje właśnie podczas poruszania się po nim, by eksplorować wykorzystane przez architektkę pomysły. Surowe, niemal wręcz brutalistyczne klimaty niczym w kalejdoskopie mieszają się z minimalizmem w wydaniu, które jednak nie przytłacza. Za sprawą sporych przeszkleń daje poczucie przestrzeni i swobody.

Betonowy dom zaskakuje swego rodzaju studniami świetlnymi, różnymi szerokościami okien i liniami wizualnych podziałów przestrzeni. Warto zanurzyć się w ten pełen niespodzianek świat.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Kolorowe życie w Madrycie

Kolorowe życie w Madrycie

Madryt | 17 października 2023

Kluczowym materiałem w projojekcie Studio Sierra + Delahiguera są płytki Zellige

Pochwała mobilności

Pochwała mobilności

Madryt | 1 lutego 2022

To rozwiązanie przypadnie to gustu wszystkim miłośnikom częstych przeprowadzek