Ikea specjalnie dla Polaków

| TWO

29 kwietnia 2011 | Rzeczy

W maju Ikea wprowadzi do swoich sklepów w Polsce jubileuszową kolekcję mebli. Została ona stworzona dla uczczenia 50-lecia współpracy firmy z naszym krajem. W kolekcji znajdzie się ok. 20 najbardziej popularnych i lubianych przez Polaków produktów. Swoim stylem nawiązują przede wszystkim do wystroju wnętrz lat 60. oraz 70.

Pomysłodawcami kolekcji byli Ingvar Kamprad, założyciel Ikea, oraz Polak Marian Grabiński, współpracujący z siecią jako doradca. To on 21 stycznia 1961 roku przywitał przedstawicieli szwedzkiej firmy w Warszawie. Brał także czynny udział realizacji zarówno pierwszego, jak i kolejnych zamówień Ikea.

Meble z jubileuszowej kolekcji wytwarzane są wyłącznie w polskich zakładach produkcyjnych. Będą dostępne w sprzedaży we wszystkich sklepach sieci w Polsce do końca 2011 roku. Wyjątkowe miejsce w kolekcji zajmuje krzesło Ögla (obecnie nazywane Öjvind), ponieważ pierwsze zamówienie, jakie Ingvar Kamprad złożył w Polsce, dotyczyło 500 sztuk tych właśnie krzeseł. Można powiedzieć, że od krzeseł Ögla rozpoczął się związek Ikea z Polską, który trwa aż po dzień dzisiejszy. – Bardzo się cieszę, że koncepcja stworzenia specjalnej jubileuszowej kolekcji dla Polski, którą wymyśliliśmy razem z Ingvarem Kampradem, została zrealizowana – powiedział Marian Grabiński.

Kamprad po raz pierwszy przyjechał do Polski 21 stycznia 1961 roku. Kilka dni po tej wizycie, złożył pierwsze zamówienie na krzesła Ögla w fabryce mebli giętych w Radomsku. Od tamtej pory Ikea zrealizowała w Polsce wiele inwestycji. Obecnie 40 tys. osób w Polsce znajduje zatrudnienie dzięki inwestycjom Ikea. Ponad 4 tys. produktów – czyli prawie połowa całego asortymentu sieci – wytwarzanych jest w Polsce. Nasz kraj jest drugim co do wielkości, dostawcą produktów dla Ikea na świecie.

W Polsce Ikea ma obecnie osiem sklepów: dwa w Warszawie, po jednym w Poznaniu, Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Łodzi 
oraz siedem centrów handlowych. Centrum dystrybucyjne Ikea w Jarostach koło Piotrkowa Trybunalskiego obsługuje pięć krajów: Polskę, Czechy, Słowację, Rumunię i Węgry. Produkcja mebli Ikea w Polsce odbywa się w 14 własnych zakładach produkcyjnych oraz u około 60 dostawców.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Jest mocno niszowo!

Jest mocno niszowo!

Poznań | 1 lipca 2022

Rozmawiamy z Cyrylem Zakrzewskim, którego meble podbiły targi w Mediolanie