Gdy przyszłość staje się teraźniejszością

Rynek kosmetyczny w Chinach w ostatnich latach przeżywa prawdziwy boom. Rekordowe wyniki sprzedaży pociągają za sobą potrzebę odpowiedniej promocji. Nowoczesne ekspozycje sklepowe przenoszą klientów do zupełnie innych światów, dopracowanych niczym najdoskonalsze scenografie. Dokładnie tak wygląda centrum handlowe Haydon Hangzhou, chińskiego giganta z nieposkromioną wyobraźnią.

Po głośnym otwarciu sklepów w Shenzhen, Guangzhou i Wuhan koncern Haydon swoją uwagę skierował w stronę nadmorskiego miasta Hangzhou, gdzie pod adresem Hubin 88 otworzył ekskluzywne centrum handlowe. Aranżację trzech pięter o łącznej powierzchni 862 m kw. powierzono pochodzącej z Shenzhen pracowni architektonicznej Various Associates.

Przygotowując projekt, architekci sięgnęli do nazwy koncernu; Haydon (黑洞) oznacza po chińsku czarną dziurę. Dzięki temu narodziła się koncepcja kosmicznego wystroju, pełnego zniekształceń, niepokojącej głębi i zimnego błysku. Dodatkową wskazówką jest lokalizacja galerii na wybrzeżu oraz panująca tu często mglista aura tajemniczości.

Wewnątrz, wznosząca się forma przestrzennych struktur inspirowana jest Broken Bridge, znanym na całym świecie punktem widokowym w Hangzhou. W tym wypadku jednak rolę mostu przejęły spiralne schody prowadzące klientów przez kolejne strefy. Wygięte w łuki srebrzyste gabloty oraz geometryczne lustra oświetlone liniami i pojedynczymi punktami zimnych świateł LED tworzą wrażenie nieprzeniknionej głębi. Rezultatem jest abstrakcyjny, futurystyczny krajobraz, który jednocześnie koi swoją sterylnością i kusi, aby oddać się dalszej eksploracji.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Luksus w wydaniu zen

Luksus w wydaniu zen

Chengdu | 13 kwietnia 2022

Chwila odpoczynku w dobrym stylu. Tak prezentuje się Buda Hotel w Chengdu!