Graj, baw się, pracuj

dessau | ŁUKASZ POTOCKI

14 grudnia 2015 | Design | Rzeczy | Styl życia |

Polskie projektantki, Kaja Nosal i Anna Wręga, spędziły trzy miesiące, żyjąc i pracując w spuściźnie Bauhausu, uczestnicząc w rezydencji projektowej IKEA Bauhaus Summer 2015 pod hasłem „Newly Furnished” (Nowo umeblowane). Ich główną inspiracją stało się codzienne życie w Bauhausie lat 20.

Pod hasłem „Nowo umeblowane” kryje się idea, by zgłębić oryginalne zagadnienia koloni artystycznej i przy pomocy współczesnych interwencji, umożliwić artystom, architektom i projektantom ponowne zamieszkanie i pracę w budynkach wpisanych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, w których w przeszłości mieszkali mistrzowie Bauhausu. Nazwa projektu „Party, play, work” odnosi się do wykładu wygłoszonego w 1919 roku przez Johannesa Ittena, nauczyciela Bauhausu – “Our play, our party, our work”. Itten mówił: – Zabawa staje się świętowaniem, świętowanie staje się pracą, praca – zabawą. Nasza zabawa powinna być naszą pracą, a nasza praca – zabawą. Myślę, że to dla nas, ludzi, najważniejsze zadanie.

– Spoglądając wstecz na życie Bauhausu lat 20., widzimy, że było ono odzwierciedleniem motta Ittena, na co składały się liczne wydarzenia, takie, jak bale kostiumowe, czy zajęcia jogi i zdrowego żywienia – przekonują projektantki. Ten właśnie balans stał się głównym założeniem projektu „Party, play, work”.

play, party, work

Elementy projektu inspirowane są geometrycznymi kształtami kostiumów teatralnych, zaprojektowanych przez Oscara Schlemera, mistrza Bauhausu. To w jego domu żyć i pracować będą zaproszeni w przyszłości rezydenci. Projekt dedykowany jest przestrzeni pracy, choć nie zawłaszczony przez nią. Poprzez abstrakcyjne formy, zachęca, by pracować w sposób inny niż ten utarty. Mniej oficjalnie, bardziej swobodnie, poza schematem. Tak samo, jak robili to „Bauhauserzy”.

Więcej na: www.kajanosal.com, www.annawrega.com, www.bauhaus-dessau.de

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Nowe szaty króla

Nowe szaty króla

Warszawa | 23 lutego 2022

Zestaw szachowy projektu Katarzyny Rysiak i Agnieszki Wach

Futurystyczny monument

Futurystyczny monument

Stuttgart | 21 września 2021

Ta willa łączy w sobie mieszankę Bauhausu, zen i brutalistycznej funkcjonalności