Graj, baw się, pracuj

dessau | ŁUKASZ POTOCKI

14 grudnia 2015 | Design | Rzeczy | Styl życia |

Polskie projektantki, Kaja Nosal i Anna Wręga, spędziły trzy miesiące, żyjąc i pracując w spuściźnie Bauhausu, uczestnicząc w rezydencji projektowej IKEA Bauhaus Summer 2015 pod hasłem „Newly Furnished” (Nowo umeblowane). Ich główną inspiracją stało się codzienne życie w Bauhausie lat 20.

Pod hasłem „Nowo umeblowane” kryje się idea, by zgłębić oryginalne zagadnienia koloni artystycznej i przy pomocy współczesnych interwencji, umożliwić artystom, architektom i projektantom ponowne zamieszkanie i pracę w budynkach wpisanych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, w których w przeszłości mieszkali mistrzowie Bauhausu. Nazwa projektu „Party, play, work” odnosi się do wykładu wygłoszonego w 1919 roku przez Johannesa Ittena, nauczyciela Bauhausu – “Our play, our party, our work”. Itten mówił: – Zabawa staje się świętowaniem, świętowanie staje się pracą, praca – zabawą. Nasza zabawa powinna być naszą pracą, a nasza praca – zabawą. Myślę, że to dla nas, ludzi, najważniejsze zadanie.

– Spoglądając wstecz na życie Bauhausu lat 20., widzimy, że było ono odzwierciedleniem motta Ittena, na co składały się liczne wydarzenia, takie, jak bale kostiumowe, czy zajęcia jogi i zdrowego żywienia – przekonują projektantki. Ten właśnie balans stał się głównym założeniem projektu „Party, play, work”.

play, party, work

Elementy projektu inspirowane są geometrycznymi kształtami kostiumów teatralnych, zaprojektowanych przez Oscara Schlemera, mistrza Bauhausu. To w jego domu żyć i pracować będą zaproszeni w przyszłości rezydenci. Projekt dedykowany jest przestrzeni pracy, choć nie zawłaszczony przez nią. Poprzez abstrakcyjne formy, zachęca, by pracować w sposób inny niż ten utarty. Mniej oficjalnie, bardziej swobodnie, poza schematem. Tak samo, jak robili to „Bauhauserzy”.

Więcej na: www.kajanosal.com, www.annawrega.com, www.bauhaus-dessau.de

Powiązane artykuły:

Przewodnicząca Komisji Europejskiej ogłasza Nowy Bauhaus

Nowy Bauhaus

Bruksela | 22 września 2020

Przewodnicząca Komisji Europejskiej ogłasza „Nowy Bauhaus”

Bauhaus wciąż inspiruje

Grop

Poznań | 10 kwietnia 2020

Nowa kolekcja półek autorstwa duetu Pawlak & Stawarski

Szachowy Bauhaus

Szachowy Bauhaus

Warszawa | 30 grudnia 2019

Klasyczna gra w nowym wydaniu. Projekt Kasi Rysiak i Agnieszki Wach

Bauhaus. Nowa szkoła

Nowa szkoła

Dessau | 11 sierpnia 2019

Niemcy hucznie obchodzą stulecie Bauhausu. Przypominamy historię.

Otwarto Muzeum Bauhausu z okazji 100-lecia założenia słynnej szkoły

Monolit

weimar | 23 kwietnia 2019

Otwarto Muzeum Bauhausu z okazji 100-lecia założenia słynnej szkoły.