Nowe szaty króla

Historia szachów sięga VI wieku, można by więc pomyśleć, że w temacie designu zarówno samej planszy jak i figur zostało już wszystko powiedziane. Gra jednak nieustannie inspiruje, a efektem są coraz ciekawsze interpretacje klasyki. Zaprojektowany przez Kasię Rysiak i Agnieszkę Wach zestaw szachowy powstał z potrzeby powrotu do zrównoważonego wytwarzania i nadania wyższej jakości przedmiotom, którymi się otaczamy.

Pomysł na designerskie szachy A00 powstał w Pracowni Wschodniej na warszawskiej Pradze, podczas niezliczonych rozmów przy kawie. Artystki Kasia Rysiak i Agnieszka Wach, zgłębiając reguły gry w szachy, postanowiły zaprojektować własny zestaw. Miał być elegancki, wpisujący się we współczesną estetykę i wykonany ze szlachetnych materiałów.

Designerskie szachy z czarnego dębu i buku

Zaprojektowany przez nie komplet powstał z potrzeby powrotu do zrównoważonego wytwarzania i nadania wyższej jakości przedmiotom, którymi się otaczamy. Każdy z zestawów jest wykonywany ręcznie, przez lokalnych rzemieślników, z użyciem tradycyjnych technik stolarskich, sitodruku i wysokiej jakości materiałów. Kształt każdej figury jest wynikiem studium jej ruchu w grze, a wykonane są z dwóch gatunków drewna – czarnego dębu i buku.

Projektantki wykorzystując własne doświadczenia rzemieślnicze brały czynny udział w produkcji kompletów A00. Figury i piony zostały wyrzeźbione przez rzeźbiarkę Agnieszkę Wach. Kasia Rysiak zaprojektowała i uszyła pokrowce na szachownice, a także przygotowała rysunki, które zostały naniesione na szachownice i materiały graficzne. Projekt realizowali także Łukasz Zembaty – drukarz, który wykonał nadruki w technice sitodruku na pudełkach i szachownicach oraz Kuba Omalecki – stolarz, który wykonał szachownice i pudełka.

W nowej siedzibie Pracowni Wschodniej przy pl. Hallera zobaczymy dwa komplety szachowe: A00, który został zaprezentowany w 2019 roku na 100-lecie Bauhausu oraz komplet Wulumulu, który został zaprojektowany do bardziej zmechanizowanej produkcji. Ekspozycji towarzyszą szkice, modele w glinie i w gipsie, odlewy, prototypy, próby materiałowe i kolorystyczne. Wystawę uzupełnią fotografie Pauliny Mirowskiej, wykonane przez artystkę własnoręcznie w ciemni Foto Pracowni Wschodniej, przedstawiające dokumentację produkcji pierwszego zestawu szachowego A00.

Kasia Rysiak i Agnieszka Wach

Projektantka i artystka wizualna, od prawie dekady związana z Pracownią Wschodnią w Warszawie. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Wydziału Tkaniny i Ubioru oraz Wydziału Grafiki na ASP w Warszawie. Prowadziła markę odzieżową Mamapiki (2009-2016). Obecnie zajmuje się fotografią, malarstwem i projektowaniem. Od 2021 współtworzy Departament Foto Pracowni Wschodniej, przy pl. Hallera, w którym realizuje wszechstronne projekty oparte na technikach fotografii analogowej,  a także samodzielnie kontynuuje prace nad rozwijaniem projektu szachów.

Agnieszka Wach pochodzi z Czeladzi i ukończyła studia na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP. Od 2012 współpracuje z Romanem Woźniakiem w Pracowni Działań Przestrzennych na macierzystym wydziale. Jest autorką i współautorką licznych projektów konkursowych na realizacje w przestrzeni publicznej.

[box title=”

Newsletter

” style=”default” box_color=”#333333″ title_color=”#FFFFFF” radius=”3″ class=”newsletter-text” id=”newsletter-text”]

Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki! Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

[/box]

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Futurystyczny monument

Futurystyczny monument

Stuttgart | 21 września 2021

Ta willa łączy w sobie mieszankę Bauhausu, zen i brutalistycznej funkcjonalności