Gierkowska „kostka” we współczesnym wydaniu

Niewielka, wąska działka na wrocławskich Karłowicach stała się wyzwaniem, przed którym stanęli architekci Kuba Woźniczka oraz Rafał Specylak z pracowni Kameleonlab.

Skalą i charakterem bryły budynek nawiązuje do dominujących w okolicy tzw. domów kostek z lat 70. XX wieku. Ascetyczny prostopadłościan doskonale wpasuje się w kontekst otoczenia. Realizacja projektu zajęła trzy lata. Niekorzystne usytuowanie budynku względem stron świata (działka swoją południową granicą styka się z ulicą a ogród wypada od północnej strony) wymusiło nietypowe ustawienie funkcji. Aby zapewnić odpowiednie doświetlenie strefy dziennej na parterze, zdecydowano się na duże przeszklenia zarówno w elewacji północnej – zapewniające widok na ogród, jak i południowej – właśnie w celu dobrego doświetlenia wnętrza. Dodatkowo cześć centralną doświetlono dużym świetlikiem dachowym.

Za projekt wnętrz odpowiada Patrycja Machi. Głównym założeniem było zastosowanie naturalnych materiałów stąd fornirowe meble czy jesionowy parkiet w jodełkę, który można dostrzec na piętrze domu. Na minimalistyczny efekt składają się również ściany z nieotynkowanego betony czy lastryko na posadzkach.

Więcej na: www.kameleonlab.com

Powiązane artykuły:

Wiejska ostoja rodziny architekta

Kameralny azyl

Vaucluse | 7 kwietnia 2021

MA House został zaprojektowany jako zaciszna ostoja dla rodziców architekta

W poszukiwaniu harmonii. Drewniany dom w Karkonoszach

Zimowy raj

Karkonosze | 23 lutego 2021

Drewniany dom w Karkonoszach doskonale wpisuje się w górską scenerię