Gierkowska „kostka” we współczesnym wydaniu

Niewielka, wąska działka na wrocławskich Karłowicach stała się wyzwaniem, przed którym stanęli architekci Kuba Woźniczka oraz Rafał Specylak z pracowni Kameleonlab.

Skalą i charakterem bryły budynek nawiązuje do dominujących w okolicy tzw. domów kostek z lat 70. XX wieku. Ascetyczny prostopadłościan doskonale wpasuje się w kontekst otoczenia. Realizacja projektu zajęła trzy lata. Niekorzystne usytuowanie budynku względem stron świata (działka swoją południową granicą styka się z ulicą a ogród wypada od północnej strony) wymusiło nietypowe ustawienie funkcji. Aby zapewnić odpowiednie doświetlenie strefy dziennej na parterze, zdecydowano się na duże przeszklenia zarówno w elewacji północnej – zapewniające widok na ogród, jak i południowej – właśnie w celu dobrego doświetlenia wnętrza. Dodatkowo cześć centralną doświetlono dużym świetlikiem dachowym.

Za projekt wnętrz odpowiada Patrycja Machi. Głównym założeniem było zastosowanie naturalnych materiałów stąd fornirowe meble czy jesionowy parkiet w jodełkę, który można dostrzec na piętrze domu. Na minimalistyczny efekt składają się również ściany z nieotynkowanego betony czy lastryko na posadzkach.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Zielono mi!

Zielono mi!

Dilbeek | 2 kwietnia 2024

Niezwykła metamorfoza domu z ubiegłego wieku od Madam Architectuur

Dom z kilku domków

Dom z kilku domków

Poznań | 28 marca 2024

Leśny dom projektu PL.architekci składa się z kilku funkcjonalnych modułów

W harmonii z naturą

W harmonii z naturą

Warszawa | 12 października 2023

Oto dom, który zaprojektowali Oliwer Rasztawicki i Marta Napiórkowska

Ten dom gra w zielone

Ten dom gra w zielone

Konstancin-Jeziorna | 6 października 2023

Daje mnóstwo komfortu! To dom w Konstancinie-Jeziornie projektu BDR Architekci