Jak najbliżej publiczności

Fundacja Sztuki Polskiej ING od ponad 20 lat gromadzi prace polskich artystek i artystów współczesnych, tworząc jedną z najciekawszych kolekcji korporacyjnych w Polsce. Od teraz można ją oglądać w nowej przestrzeni przy Placu Unii Lubelskiej. Galeria ING już zaprasza!

Ekspozycja zlokalizowana na pierwszym piętrze centrum handlowego jest pierwszą w stolicy stałą prezentacją najciekawszych zjawisk w Polskiej sztuce po roku 90., dostępną dla publiczności.

– Od początku chcemy być jak najbliżej naszej publiczności – pracowników i wszystkich osób, które może zainteresować sztuka współczesna. Dotychczas prezentowaliśmy prace w biurze, oprowadzając gości „po godzinach”, ale naszym celem od zawsze była publiczna ekspozycja, która jest bliżej widzów – mówi Kamila Bondar, prezeska Fundacji Sztuki Polskiej ING.

Iwona Synowiec, odpowiedzialna za realizację projektu ze strony ING Bank Śląski, dodaje: – Świadomie odeszliśmy od konwencji białych muzealnych ścian, a sięgnęliśmy do wzorców proponowanych przez hotele i sposobów prezentacji sztuki w domach. Taka formuła jest z nami dużo bardziej spójna i wydaje nam się odświeżająca i zachęcająca do kontaktu ze sztuką.

1500 metrów kwadratowych zostało zaprojektowanych przez pracownię MIXD, a punktem wyjścia stały się obrazy, fotografie czy rzeźby z kolekcji.

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

– Nasza pracownia ma duże doświadczenie w pracy ze sztuką, często włączamy ją do naszych realizacji, ale zazwyczaj na etapie końcowym. Tutaj było inaczej – sztuka stała się punktem wyjścia do tworzenia wizualnej opowieści, głównym lejtmotywem – mówi CEO pracowni, Piotr Kalinowski.

Pomysłów na aranżację pracownia MIXD szukała w historycznej, tradycyjnej architekturze wystawienniczej, wyciągając z niej np. charakterystyczne pałacowe łuki. Dzięki temu fotografia Zofii Kulik „Wspaniałość siebie III”, na której artystka przypomina wizerunek królowej Elżbiety II, zyskała oprawę przywołującą skojarzenia z budynkiem Zachęty.

Obok charakterystycznych nisz ciekawym zabiegiem stały się także tablice obite płótnem połączone metalową konstrukcją z rurek wzorowane na systemach ekspozycyjnych Stanisława Zamecznika z lat 60. XX wieku.

– Projekt przestrzeni ING jest antytezą potraktowania sztuki jako wyrafinowanej dekoracji. Projektowaliśmy pod jej dyktando. Widać to najlepiej w przypadku instalacji site-specific Mikołaja Moskala, dla której wymyśliliśmy całe środowisko – dodaje architekt.

Łącznie na ekspozycji można zobaczyć aż 120 obiektów – wśród nich klasyki takich artystów jak Jarosław Modzelewski czy Zbigniew Libera. Głównie prezentowane są jednak prace artystów młodego i najmłodszego pokolenia – Karoliny Jabłońskiej,  Cezarego Poniatowskiego czy Agaty Ingarden.

Na parterze budynku, w witrynie od ul. Waryńskiego działa „Podgląd” czyli galeria jednego obrazu, która ma zaintrygować przechodniów i zachęcić ich do odwiedzin. Z kolei na kładkach łączących przestrzeń z budynkiem galerii handlowej stanęła rzeźba Zuzy Golińskiej i kilkumetrowy ekran, na którym wyświetlane są się prace wideo z kolekcji.

Galeria ING ma charakter hybrydowy. Znajdują się tu sale konferencyjne, audytorium i LAB –dostępne tylko dla pracowników ING, ale także duża część otwarta dla wszystkich chętnych z kącikami do kameralnych spotkań, wspólnym stołem do pracy czy zebrań grupowych z usytuowaną w centrum strefy kawiarnią PrzeLew.

Wjeżdżając na pierwsze piętro schodami ruchomymi z poziomu parteru, trafiamy do wibrującej kolorami i fakturami, wyrazistej przestrzeni zaaranżowanej meblami i oświetleniem polskich i zagranicznych marek takich jak Pani Jurek, Salak i światowych typu Noo.ma, HAY, Thonet, Flos, Miniforms czy &Tradition, a także meblami zaprojektowanymi specjalnie do wnętrz galeria ING, np. stołami, których blaty marka Migaloo wykonała ze zrecyklingowanych banerów reklamujących usługi banku.

Goście mogą odwiedzać galerię od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-17.00, wcześniejsza rejestracja nie jest wymagana. 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Ze stolicą u stóp

Ze stolicą u stóp

Warszawa | 21 września 2023

Look Up, czyli najnowsze miejsce ewentowe na dachu stolicy projektu MIXD

Zielone wrota Podlasia

Zielone wrota Podlasia

Białystok | 21 marca 2023

Magia Podlasia we wnętrzach hotelu Mercure Białystok projektu MIXD

Profesor MIXD

Profesor MIXD

Wrocław | 8 czerwca 2022

Lekcja porażek i zwycięstw. Piotr Kalinowski opowiada nam o drodze na szczyt