Eksperymentalny dom architektów

– Na chwilę staliśmy się swoimi własnymi klientami – śmieją się Maya Carni i Ran Ankory, założyciele Scenario Architecture, wspominając proces powstawania ich własnego domu. Wymagający generalnego remontu wiktoriański szeregowiec w północnym Londynie dał im szansę zrealizowania wszystkich niespełnionych jak dotąd architektonicznych eksperymentów.

Jak sami przyznają, to nie był projekt dla ludzi o słabych nerwach. Nietknięty od dziesięcioleci budynek był w rozpaczliwym stanie. Wymagał również ponownego rozplanowania układu przestrzeni i gruntownego unowocześnienia. – Na szczęście nam to odpowiadało, bo mieliśmy okazję stworzyć dom na miarę naszych wymagań. Jego atutem była też wielkość i wychodzący na południowy zachód ogród – zauważa Ran.

Powrót do podstaw

Pracę rozpoczęli od przebudowy parteru, łącząc znajdujące się na dwóch różnych poziomach wejścia do domu w zgraną całość. Różne wysokości pozwoliły funkcjonalnie oddzielić przestrzeń kuchni i jadalni od strefy wypoczynku z zachowaniem poczucia otwartości przestrzeni. Przemyślana zabudowa schodów pozwoliła natomiast stworzyć wysuwaną przestrzeń do zabawy i nauki dla dzieci architektów.

Kolejnym krokiem była już realizacja marzeń samych mieszkańców. Maya zawsze chciała mieć własną garderobę, a Ran potrzebował spokojnego miejsca do medytacji. Na liście życzeń chłopców był zaś prywatny plac zabaw oraz sekretna przestrzeń do spotkań z przyjaciółmi. W ten sposób w ich pokoju zagościła ścianka wspinaczkowa prowadząca na niewielką antresolę oraz drążek, po którym – niczym strażacy – mogą się zsuwać, żeby z niej zejść. Architekci dodali również przeszklony zimowy ogród od strony ogrodu, który doświetlił wnętrze, jednocześnie zacierając granicę pomiędzy strefą kuchni a tarasem.

Choć projekt od początku był ambitny, jego realizacja – wliczając w to proces projektowania, uzyskanie pozwolenia na budowę, przetarg na roboty i budowę na miejscu – zajęła zaledwie około 18 miesięcy. Poniesione trudy zaowocowały zaś powstaniem domu, który jest w równym stopniu elegancki, praktyczny i zabawny.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Nadmorskie ukojenie

Nadmorskie ukojenie

Gdynia | 12 stycznia 2023

120 m kw. na obrzeżach Gdyni wypełniły ciepłe kolory i funkcjonalne rozwiązania

Małe przyjemności

Małe przyjemności

Londyn | 13 grudnia 2022

Zabawna metamorfoza mieszkania w wiktoriańskim domu to apoteoza przyjemności

Naturalnie, że boho

Naturalnie, że boho

Baranów | 10 października 2022

Projektantki z Madde Studio w najnowszym projekcie postawiły na nowoczesne boho

Na okrągło

Na okrągło

Gdynia | 4 października 2022

Na zaproszenie pracowni Magma odwiedzamy dom czteroosobowej rodziny w Gdyni