Dywanowy świat Magdy Komorowskiej

Dywany od jakiegoś czasu wracają do łask a kolejne marki oferują coraz bardziej zachwycające wzory. I tak też jest w przypadku marki Dywanowy, za którą stoi Magda Komorowska, pasjonatka dobrego designu i sztuki, głównie właśnie dywanowego.

– Chciałabym przywrócić należną wagę zmysłowi dotyku i pobudzać swoimi projektami do interakcji. Moje dywany mają być zachętą do kontaktu i przeżywania emocji – przekonuje projektantka, dodając, że warto otaczać się dobrze zaprojektowanymi przedmiotami, ponieważ – nie tylko w trudnych czasach – wpływają na nasze dobre samopoczucie.

Kolekcja Dywanowy – jakie dywany się w niej znalazly

Co znajdziemy w kolekcji Dywanowy? Na początku 2020 r. ujrzał światło dzienne dywan Zbliżenie, który dał początek pierwszej autorskiej kolekcji Emocje, będącej swoistą historią o zbliżaniu się do siebie. Następnie powstały kolejne dwa wzory – Dotyk i Razem. Wspólnie tworzą opowieść o zaufaniu, akceptacji i miłości.

Wiosną 2021 marka zaprezentowała kolejną kolekcję Wolność – trio wełnianych dywanów, których wzory powały pod wpływem fascynacji awangardą I połowy XX wieku. Rosyjski konstruktywizm, holenderski de Stijl oraz niemiecki Bauhaus – to one zapoczątkowały wolność w sztuce i projektowaniu użytkowym. Skierowały większą uwagę na potrzeby emocjonalne człowieka. 

Najnowsza kolekcja skupia się na opowieści o procesie twórczym. Inspiracji, odwadze, przełamywaniu schematów, wolności w twórczości, która może stać się równocześnie pewnym obciążeniem. W tworzeniu Magda woli jednak towarzystwo słów Marii Jaremy: „Sztuka rodzi się z wolności myślenia.”

Obie kolekcje to ręcznie taftowane (technika hand-tufting) dywany, wykonywane w 100 proc. z czystej wełny. Wytwarzane są przez rzemieślników, głównie w Indiach. Do wytkania każdego z nich zużywana jest dokładna ilość wełny, tak by jej nie marnować. Wszystkie wzory można zamówić w niemal dowolnym wymiarze lub wprowadzać własne połączenia kolorystyczne.

Magda Komorowska – właścicielka marki Dywanowy, mama dwójki dzieci. Już jako mała dziewczynka postanowiła się zająć wnętrzami jednak to projektowanie dywanów skradło jej serce. Jak sama zauważa, tworzenie dywanów jest najbardziej liberalną formą architektury. W 2014 roku zachwyciła się metodą ręcznego taftowania dywanów i wówczas zdecydowała się założyć własną markę. Współpracuje z licznymi polskimi projektantami, m.in. z Katarzyną Jasyk czego efekty widać na zdjęciach prezentujących kolekcję Wolność.

Więcej na: www.dywanowy.com

***

Inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu, dwa razy w tygodniu w Twojej skrzynce!  Zapisz się na nasz newsletter

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Ciepło ludzkich rąk zaklęte w przedmiocie. Dlaczego tak chętnie wracamy do tradycyjnego rzemiosła

Tradycyjne rzemiosło

Warszawa | 10 maja 2021

Przesyceni produkcją masową coraz częściej stawiamy na tradycyjne rzemiosło

Spect/Room

Spect/Room

Mediolan | 27 marca 2020

Niezwykła propozycja na rok 2020 od CC-Tapis