Domy Franka Lloyda Wrighta na sprzedaż!

Dwa domy Franka Lloyda Wrighta na sprzedaż. Choć to nie słynny Fallingwater to i tak niezła gratka. Obydwa domy wyceniono na 4,5 ml dolarów. Przyjrzyjmy się im.

Okazja jest niebywała. Obydwa domy sąsiadują ze sobą i dlatego zdecydowano by sprzedać je niejako w pakiecie – dwa razem. Ich adres to 11090 i 11036 Hawthorne Drive, Galesburg w Michigan.

Pierwszy z nich to zbudowany w 1953 r. dom Samuela i Dorothy Eppsteinów. Znajduje się w spokojnym otoczonym drzewami i dużym trawnikiem miejscu. Charakterystycznym jego elementem są szklane drzwi sięgające od podłogi aż po sufit. Otwierają one salon na jeden z trzech tarasów domu. Inne charakterystyczne elementy budynku to oryginalna czerwona podłoga, betonowe ściany blokowe i drewniane wykończenia.

Sąsiedni dom Erica i Pata Prattów został zbudowany w 1951 roku. Pratt House to nisko zawieszona, prostokątna konstrukcja z płaskim dachem i wspornikowymi nawisami. Charakterystyczne są użyte do jego budowy betonowe bloki i drewno. W środku zastosowano także cegłę. Pratt House jest wyjątkowo wkomponowany w okoliczną zieleń. To jego cecha charakterystyczna. Dom jest otoczony zalesioną działką.

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

Atmosferę komfortu zapewnia duże patio i taras, z których roztacza się widok na okoliczne drzewa i piękne krajobrazy. Choć było to ponad 70 lat temu, już wówczas Wright projektował dom tak, by zminimalizować jego negatywny wpływ na środowisko. Gdy tylko było to możliwe używał lokalnych materiałów.

Frank Lloyd Wright, uważany za jednego z najważniejszych architektów XX wieku. Znany jest z niezwykłych projektów domów, które po dziś dzień inspirują architektów i miłośników sztuki na całym świecie.

Jego podejście do projektowania domów, zwane organiczną architekturą, jest fascynującym przykładem harmonii między człowiekiem a naturą.

Zbudowany przez niego dom Fallingwater w Pensylwanii to jeden z najbardziej znanych domów na świecie. Fascynuje swoim doskonałym wręcz wkomponowaniem w okoliczny krajobraz. Dom zdaje się wręcz być częścią natury. Jednak i pozostałym projektom trudno odmówić uroku.

Wright wierzył, że budynki powinny być harmonijnie zintegrowane z otaczającym środowiskiem i naturą. Uwielbiał kreślić projekty swych domów za pomocą horyzontalnych linii i poziomych akcentów. Elementy te miały na celu podkreślenie połączenia z ziemią oraz nadawały budynkom bardziej osadzonego i stabilnego wyglądu. Podobnie rysował też przykrywające domy płaskie dachy.

Słynny architekt był też zwolennikiem dużych, panoramicznych okien, które miały zapewnić obfite światło naturalne i bezpośredni kontakt z otoczeniem. Okna te często obejmują całe ściany, aby umożliwić widok na zewnątrz.

Wirtualny spacer tropem architektury Franka Lloyda Wrighta

Wright preferował też naturalne materiały, takie jak drewno, kamień i szkło. Nadawały jego projektom ciepło oraz pomagały w integracji z naturą. Jego prace to jednak często także unikalne kształty i formy, takie jak spirale, kręgi czy trójkąty. Te nietypowe elementy architektoniczne czyniły jego budynki indywiduami pełnymi charakteru.

Co ciekawe Wright często projektował także meble i detale wnętrz. Dzięki temu czuł kontrolę nad całym projektem.

Najważniejsza jednak dla Wrighta była koncepcja o nazwie „Usonia”. Oznaczała ona nic innego jak dążenie do projektowania przystępnych cenowo, ale nowoczesnych i funkcjonalnych domów dla przeciętnych ludzi. Mimo to, zabiegi stylistyczne stosowane przez Wrighta pozostały po dziś dzień nieprzeciętnymi.

Większość z charakterystycznych dla prac architekta cech mają i domy Franka LLoyda Wrighta wystawione na sprzedaż.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Legenda w nowej odsłonie

Legenda w nowej odsłonie

Racine | 16 lutego 2023

Wracają kultowe meble biurowe Franka Lloyda Wrighta! Pojawią się też inne ikony

Betonowy klejnot

Betonowy klejnot

Arles | 13 listopada 2022

Odwiedzamy willę Benkemoun, awangardową ikonę z lat 70.

Asceza w stylu vintage

Asceza w stylu vintage

Los Angeles | 26 stycznia 2022

Atelier de Troupe w minimalistycznej interpretacji stylu vintage

Unikaty na aukcji w Londynie [zdjęcia]

Ikony pod młotek

londyn | 5 maja 2014

Z londyńskiej aukcji unikatów uzyskano… 5,6 mln funtów!