Dom z Jabłonią

Dom z Jabłonią to projekt pracowni BXB Studio, który wpisuje się w kontekst otoczenia. Na działce postanowiono zachować wszystkie drzewa. Również te starsze – owocowe. Dom wyrósł więc niemal w sadzie. Zapraszamy do Krakowa. 

– Dom z Jabłonią powstał w głębi długiej i wąskiej działki porośniętej drzewami, które postanowiliśmy zachować, pomimo że ich rozmieszczenie znacznie utrudniało możliwości zagospodarowania parceli – mówi Bogusław Barnaś, architekt domu.

– Tak ukształtowaliśmy układ funkcjonalny domu, aby otaczająca zieleń stała się nieodłączną częścią jego wnętrza, a sąsiednia zabudowa pozostała praktycznie niewidoczna. Drzewo staje się tutaj częścią domu – żywą rzeźbą, elementem wystroju wnętrza, tarasu oraz ogrodu. Jest czymś w rodzaju naturalnego kalendarza, który w zależności od pory roku przyjmuje inną barwę – tłumaczy projektant.

Dom z Jabłonią. BXB Studio stawia na naturę

Dom jest dość prosty. Architektowi chodziło o to, by jego bryła zdefiniowana została przez szlachetne materiały. Uwagę więc przykuwa dach wykonany z grafitowej blachy na rąbek stojący Ruukki Classic. W podobnym kolorze są i elewacje. Te pokrywa grafitowa cegła. Wyjątek stanowi front budynku. Tu użyto drewna.

Wzrok absolutnie przyciąga szeroki niczym niezakłócony widok na ogród. To zasługa przeszklonej części dziennej. Jej przedłużeniem jest zadaszony taras z jabłonią. To on jest głównym dziełem sztuki przestronnego wnętrza. Jego drewniana podłoga wydaje się być kontynuacją tej zastosowanej we wnętrzu. W nim drewno znalazło się nie tylko na podłodze. Jest go znaczenie więcej. Pokrywa ono zabudowę kuchenną wraz z wyspą. Wykonane z niego są też regały pełne kolorowych książek. W nowoczesnym ale spokojnym i ciepłym wnętrzu przyjemnym akcentem są krzesła vintage dostawione do dość masywnego drewnianego stołu jadalnianego. Osobną strefę przestronnego wnętrza wyznacza też wygodna kanapa i dwa fotele z podnóżkiem.

Dom z Jabłonią udowadnia, że niewielka i wąska działka wcale nie musi być dla architekta ograniczeniem. Tu udało się wykreować atrakcyjną a do tego funkcjonalną bryłę domu. Warto zaznaczyć, że działka ma jedynie 360 m kw. z czego 120 m kw. zajął właśnie ten budynek.

– Od zawsze kładziemy szczególny nacisk na relacje człowieka z naturą, co w sposób szczególny przekłada się na charakter kreowanej przestrzeni. Naszym celem jest ciągłe poszukiwanie i odkrywanie piękna w otaczającej przyrodzie. Równocześnie kreowanie owego piękna w procesie projektowania architektonicznego – wyjaśnia właściciel BXB studio.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: